۲۰ نکته طلایی برای کسب موفقیت

راه های موفقیت در کنکور

راه های موفقیت در کنکور چه چیزهایی هستند؟ چه روش هایی را باید برای موفقیت در کنکور الگوی خود قرار دهیم؟ همین حالا مقاله راه های موفقیت در کنکور را بخوانید.

راه های موفقیت در کنکور

۱- قبل از شروع حرکت هدف خود را انتخاب کنید و آن را همیشه جلو چشمتان نگه دارید. این کار انرژی بسیار بسیار زیادی در شما ایجاد می‌کند. علت این که رتبه‌های بهتر می‌توانند ساعت‌ها مطالعه کنند، بدون این که احساس خستگی در آن‌ها ایجاد شود این است که هدف خود را پیدا کرده‌اند و از آن انرژی می‌گیرند.

 

۲- مطالعه مستمر اولین شرط موفقیت در کنکور است. در طول سال هیچ گاه مطالعه را قطع نکنید و با حداکثر انرژی درس بخوانید. اگر آب یک استخر را یک جا روی یک سنگ بریزیم هیچ اتفاقی نمی‌افتد اما اگر این کار را قطره قطره انجام دهیم سنگ سوراخ می‌شود پس استمرار را فراموش نکنید. معجزه در استمرار است.

 

۳- حرکت بر اساس چند برنامه، ایجاد بی‌نظمی مطالعاتی خواهد کرد، یک سیستم را انتخاب کنید و بر طبق برنامه آن حرکت کنید. حرکت بر طبق برنامه‌ریزی مدرسه (دبیران)، کنکور آزمایشی یا برنامه‌های مشاور می‌توانند سبب موفقیت شوند فقط در صورتی که با یکی از آن‌ها حرکت کنید.

 

۴- هر هفته بر اساس برنامه کلی خود یک برنامه درسی تهیه کنید و ابتدای هر روز پیش‌بینی کنید که می‌خواهید چه مباحثی را مطالعه کنید. اگر این کار را انجام دهید احتمال اجرا شدن برنامه‌هایتان بسیار زیادتر خواهد شد چون از سردرگمی نجات پیدا می‌کنید.

 

۵- در تمامی دروس بعد از مطالعه اولیه تست تحلیلی بزنید هدف از این کار افزایش میزان تسلط شماست. انتظار نداشته باشید که در مرحله یادگیری بتوانید به همه تست‌ها پاسخ دهید. شما باید پاسخ سوالاتی را که نمی‌دانید، یاد بگیرید و آن‌هارا یادداشت کنید.

سبک جمع بندی مکتبستان در یک و نیم ماه پایانی

راه های موفقیت در کنکور

۶- در طول شبانه‌روز حداقل ۷ ساعت بخوابید. یادآوری و تمرکز، ارتباط مستقیمی با میزان خواب و استراحت دارد بهتر است زمان خواب و بیداری شما منظم باشد. کم خوابی کوتاه مدت تأثیری بر روند مطالعاتی شما ندارد اما در بلند مدت اثرات بسیار نامطلوبی بر روحیه و تمرکز و دقت شما خواهد داشت.

 

۷- حتماً در یک کنکور آزمایشی شرکت کنید. بهتر است سر فصل‌های این آزمون با مباحث تدریس شده یا همان برنامه کلی شما هماهنگ باشد. تکرار شرایط نقش بسیار مؤثری در افزایش تسلط و کاهش نگرانی شما خواهد داشت. البته اگر سرفصل مباحث با مباحث تدریس شده هماهنگ نباشد نیز بهتر است در آزمون شرکت کنید و ارزیابی خود را از قسمت‌هایی انجام دهید که آن‌ها را خوانده‌اید.

 

۸- حداقل در روزهای تعطیل ۱۲-۱۰ ساعت و در روزهایی که به مدرسه می‌روید ۶-۴ ساعت مطالعه کنید. یادتان باشد کنکور یک آزمون رقابتی است و شما باید حداکثر توان و انرژی خود را به کار ببندید تا نتیجه مطلوبی بگیرید.

 

۹- حتماً در طول هفته ۵ ساعت را به خودتان اختصاص دهید و در این ساعات کاری را که از آن لذت می‌برید انجام دهید. این کار انرژی هفته‌ی بعد شما را تأمین می‌کند. ممکن است فکر کنید این کار شما را از دیگران عقب می‌اندازد اما اشتباه می‌کنید. تنها یک روحیه‌ی با نشاط و پرانگیزه است که می‌تواند کیفیت مطالعه را تا حدود مطلوبی افزایش دهد. ورزش می‌تواند در این زمان بسیار مفید باشد.

 

۱۰- کتاب درسی تنها منبع اصلی و مرجع طراحان کنکور است و بسیاری از سوالات از متن کتاب درسی بدون تغییر عدد طراحی می‌شود. پس در صورت امکان حتی در دروس اختصاصی یک بار کتاب را مطالعه کنید. البته بهتر است در دروس اختصاصی این کار را پس از مطالعه جزوه و درک مطلب انجام دهید.

اهمیت هدفگذاری در تابستان سال کنکور

 

۱۱- بعد از شرکت در هر کنکور آزمایشی آن را تحلیل کنید و علت اشتباهات خود را بیابید و سریعاً نسبت به جبران آن‌ها اقدام کنید. اگر در هر آزمون چند اشتباه خود را اصلاح کنید دیگر تا روز کنکور اشتباهی نخواهید داشت.

 

۱۲- ساعت مطالعه‌ی هفتگی و روزانه‌ی خود را ثبت کنید و سعی کنید تا حداکثر میزان آن را افزایش دهید. یک دونده بدون ثبت زمان دویدنش نمی‌تواند در مسابقه نتیجه خوبی بگیرد. رقابت با خود، بهترین راه برای افزایش میزان ساعت مطالعه است. اگر هفته گذشته روز شنبه ۴ ساعت مطالعه کرده‌اید این هفته باید حداقل ۵/۴ ساعت در روز شنبه درس بخواند.

 

۱۳- کلاس‌های متفرقه و غیر درسی خود را به حداقل برسانید و در صورت امکان آن‌ها را حذف کنید. این کلاس‌ها را می‌توانید بعد از کنکور هم ادامه دهید. اما اگر رفتن به این کلاس‌ها سبب کاهش ساعت مطالعه و عدم نتیجه‌گیری در کنکور شود شما نمی‌توانید آن را به راحتی جبران کنید.

 

۱۴- از ماه دی به بعد هر روز با حفظ شرایط کنکور، حداقل در ۳ درس تست زمان‌دار بزنید. این کار سرعت شما را به طور شگفت‌انگیزی افزایش داده، سبب بالا رفتن قدرت تنظیم وقت در شما خواهد شد.

 

۱۵- صبور باشید و انتظار نداشته باشید نتایج فعالیت‌های خود را سریعاً ببینید. یک دانه برای بیرون آمدن از خاک نیاز به زمان دارد و قبل از آن باید با حوصله آبیاری شود. برخی از داوطلبان تصور می‌کنند با ۲ یا ۳ هفته مطالعه می‌توانند نتیجه خوبی بگیرند اما این درست نیست. شما باید صبور باشید تا نتیجه کار خود را ببینید.

 

۱۶- مصرف مواد قندی و حاوی پروتئین کمک بسیار زیادی به آمادگی ذهنی و کیفیت مطالعاتتان می‌کند. سعی کنید در وعده‌های غذایی از این نوع مواد استفاده کنید. ضمناً بهتر است تعداد وعده‌های غذایی افزایش و حجم آن‌ها کاهش یابد.

بهترین روش برنامه ریزی تابستان را از زبان دکتر کاویانی بشنوید

 

۱۷- در دروس اختصاصی حتماً از نکات مهم خلاصه‌برداری کنید و آن را در طرح‌های شبکه‌ای تنظیم کنید تا در دوران جمع‌بندی با این ابزار بتوانید درس‌ها را چندین بار مرور کنید. یادتان باشد نیازی به ذکر جزییات نیست.

 

۱۸- کافی است عامل باشید. هیچ چیزی به جز خودتان در سرنوشت شما مؤثر نیست باید این هنر را بیاموزید که فقط روی هدفتان تمرکز کنید و هیچ موضوعی حواستان را پرت نکند. شما توانایی این کار را دارید. امتحان کنید و نتایج فوق العاده آن را ببینید.

 

۱۹- خود را باور داشته باشید. شما شایسته موفقیتید. شما اشرف مخلوقاتید پس باید با قدرت حرکت کنید، کائنات مسخر اندیشه‌های شماست. فقط کافی است حرکت کنید تا بر اساس توانایی‌هایتان آن‌چه را که می‌خواهید به دست بیاورید. باور عظیم‌ترین نیروی درونی شماست. از آن بهره بجویید.

 

۲۰- و … و خدا را به یاد داشته باشید. او آرامش دهنده‌ترین است (الا به ذکر ا… تطمئن القلوب) بر او توکل کنید و مطمئن باشید (الخیر فی ما وقع) … به راستی چه نیرویی می‌تواند در برابر خواست و اراده‌ی خدا بایستد. بدانید خداوند مراقب شماست. او را دریابید تا آرامش عظیمی را احساس کنید.

 

امیدوارم از مطلب راه های موفقیت در کنکور لذت و استفاده لازم را برده باشید.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

1 دیدگاه برای “۲۰ نکته طلایی برای کسب موفقیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود