دو مثال حیرت انگیز!

دو مثال حیرت انگیز!

دو مثال حیرت انگیز!

داوطلبان کنکور سراسری این دو مثال را با دقت بخوانید:

۱-شخصی سر کلاس ریاضی خوابش برد. زنگ را زدند؛ بیدار شد و با عجله دو مسئله را که روی تخته سیاه نوشته شده بود یادداشت کرد و با این «باور» که استاد آن را به عنوان تکلیف منزل داده است به منزل برد و تمام آن روز و آن شب برای حل کردن آن ها فکر کرد. هیچ یک را نتوانست حل کند؛ اما طی یک هفته دست از کوشش برنداشت. سر انجام یکی از آن ها را حل کرد و به کلاس آورد. استاد به کلی مبهوت شد؛ زیرا آن دو را به عنوان دو نمونه از مسائل غیر قابل حل ریاضی داده بود.

۲-در یک باشگاه بدن سازی پس از اضافه کردن ۵ کیلوگرم به رکورد قبلی ورزشکاری از او خواستند که رکورد جدیدی برای خود ثبت کند؛ اما موفق به این کار نشد. از او خواستند ورزنه ای که ۵ کیلوگرم از رکوردش کم تر است امتحان کند. این دفعه او به راحتی وزنه را بلند کرد. این مسئله برای ورزشکار جوان و دوستانش امری کاملا طبیعی به نظر می رسید اما برای طراحان این آزمایش جالب و هیجان انگیز بود؛ زیرا آن ها اطلاعات غلط به وزنه بردار داده بودند. او در مرحله ی اول از عهده ی بلند کردن وزنه ای بر نیامده بود که در واقع ۵ کیلوگرم از رکوردش کم تر بود و در حرکت دوم ناخودآگاه موفق به بهبود رکوردش به میزان ۵ کیلوگرم شده بود. او در حالی و با این «باور» وزنه را بلند کرده بود که خود را قادر به انجام آن می دانست.

یک روان شناس می گوید: هر فردی خود را ارزیابی می کند و این برآورد مشخص خواهد ساخت که او چه خواهد شد. شما نمی توانید بیش از آن چیزی بشوید که باور دارید «هستید»؛ اما بیش تر از آنچه باور دارید «می توانید» انجام دهید.

از این دو مثال می توان یک نتیجه ی مهم گرفت:

همیشه با این دید که شما در کنکور می توانید نتیجه ای که شایستگی اش را دارید، به دست بیاورید، تلاش کنید.

باور شما چیست؟

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

در نیم سال دوم اهمیت هدف گذاری چند برابر می شود

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود