دهمی‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟ (۹۰ موفقیت در ۹۰ روز)

دهمی‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟ (۹۰ موفقیت در ۹۰ روز)

اگر شما هم با سوال « دهمی‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟» کلنجار می‌روید، باید به شما تبریک گفت، خیلی از دهمی‌ها هنوز برای آینده تحصیلی خود برنامه‌ریزی نکرده‌اند. در حالی که شما به فکر کارهایی هستید که باید در تابستان انجام دهید. ولی باید بدانید که اگر کارهای زیر را انجام ندهید، ۹۰ روز از زندگی پرسود خود را هدر می‌دهید و اگر برنامه‌ای شبیه به برنامه ما داشته باشید، ۹۰ روز از رقیبان آینده خود جلو می‌افتید.

دهمی‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟ (90 موفقیت در 90 روز)
دهمی‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟ (۹۰ موفقیت در ۹۰ روز)

 ۹۰ موفقیت در ۹۰ روز پر ماجرا

این که چه رشته‌ای را انتخاب کرده‌اید، علاقه‌ و خواسته‌های شما را نشان می‌دهد. در هر  رشته‌ای ریاضی،تجربی، زبان و… که یکی از آن ها انتخاب شماست؛ می‌توان موفق شد. هر کدام از این گروه‌های آزمایشی، رشته‌های تاپ در دانشگاه‌های تاپ کشور را دارند. 

اما برخی رشته‌ها مانند پزشکی، دندان‌پزشکی، داروسازی، حقوق و مهندسی برق جای دانش‌آموزان تاپ است. دانش‌آموزانی که برنامه‌ریزی و رسیدن به موفقیت را یاد می‌گیرند.

شما هم باید از موفقیت‌های کوچک شروع کنید. تا زمانی که یک دانش‌آموز دوازدهمی شدید، علاوه بر موفقیت در آزمون‌های نهایی، در حل تست‌های کنکور نیز موفق باشید.

ما امروز در اوایل تابستان به شما این چشم‌انداز را نشان می‌دهیم، تا از ۹۰ روزی که در اختیار دارید ۹۰ موفقیت کوچک بدست بیاورید.

 

همانطور که می‌دانید، در آزمون‌های کنکور، از منابع درسی پایه دهم هم سوال طرح می‌شود. حالا شما این را می‌دانید و از ما  می‌پرسید: دهمی‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟ 

یادداشت:  شما ۹۰ مبحث کوچک را انتخاب و در ۹۰ روز آن‌ها را بخوانید. 
اما اگر می‌خواهید مهارت‌های جدید یاد بگیرید: 
 

خب اگر ما فقط ماهی را برای شما بگیریم، بدهیم؛ ماهیگیری یاد نمی‌گیرید. پس بیایید امروز ۵ مهارتی را مرور کنیم که شما می‌دانید، ولی کمتر از آن استفاده می‌کنید.

 

۱- چیزهایی را که نمی‎دانید گوگل کنید!

در پاسخ به تست‌های کنکور موفق نمی‌شوید، مگر آن که آزمون کنکور را بشناسید. مگه نه!؟

باید بدانید که از چه درس‌هایی در کنکور سوال طرح می‌شود؟ از پایه دهم از کدام درس‌ها سوال طرح می‌شود؟ از کدام مباحث همیشه تست می‌آید؟ زمان اختصاص یافته برای دفترچه عمومی چقدر است؟  دفترچه اختصاصی کنکور چند تست دارد؟ آیا هر دو دفترچه کنکور تا آخر آزمون پیش شما می‌ماند، یا یکی از آن را زودتر تحویل می‌گیرند؟

همه این سوالات و سوالات دیگری در ذهن شماست. چرا جواب این‌ها را پیدا نمی‌کنید؟ چرا از زمان سال ۱۳۹۹ از همین امروز قرض می‌گیرید؟ اگر فکر می‌کنید، زمان خیلی زیادی دارید، کاملا اشتباه فکر می‌کنید! مثل «آب» زمان هست، ولی کم است. باید مدیریت کنید.

دهمی‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟ (۹۰ موفقیت در ۹۰ روز)

مهارت اول «گوگل کردن» است. شما هر سوالی که نمی‎دانید، گوگل کنید. به همین سادگی آزمون را می‌شناسید و در زمان برنده می‌شوید. یک دفتر هم داشته باشید و نکات مهم را یادداشت کنید.

 

۲- تمرین ذهنی

ذهن ما انسان‌ها مثل یک دفتر سفیدی است که تازه خریداری شده. اگر دفتر سفید مورد علاقه خود را تمیز بنویسید، قطعا در پیدا کردن یادداشت‌ها سریع عمل می‌کنید. مثال دیگر همان دفتر تلفن است، اگر دفتر تلفن را به ترتیب حروف الفبا بنویسیم، اطلاعات را خیلی سریع پیدا می‌کنیم. اما اگر نامرتب نوشته شوند، رسیدن به پاسخی که می‌گردیم، به یک مصیبت عظیم تبدیل می‌شود.

راه حل: ذهن خود را شبیه به یک هتل تصور کنید، که اتاق‌هایی با درهای رنگی دارد. مطالبی را که می‌خوانید، می‌بینید و یا می ‌شنوید را سازماندهی کنید. مثلا هر مطلبی را درباره زیست خواندید، در اتاق زرد قرار دهید. مثالی دیگر می‌تواند درباره درس انگلیسی باشد، هر لغت یا نکته‌ای درباره زبان انگلیسی یاد گرفتید آن را در اتاق آبی نگهداری کنید.

یادداشت: رنگ اتاق، اصلا اتاق بودن یا هتل بودن بستگی به سلیقه شما دارد. این فقط یک تمرین برای انباشتن اطلاعات در ذهن است. تمرین‌های ذهنی بسیار زیادی وجود دارند که می‌توانید آن‌ها را بشناسید و به کار بگیرید.

 ۳- کسب مهارت

الف) زبان یاد بگیرید

شما علاوه بر درس‌های اختصاصی ۴ درس عمومی دارید، که از این چهار درس، ۳ درس آن درباره زبان است. در تابستان انگلیسی یا عربی یاد بگیرید. برای مثال مهارت‌های لازم را در درس انگلیسی بدست بیاورید. این مهارت‎‌ها هم قبل از کنکور و هم بعد از کنکور به درد شما می‌خورد. اگر بتوانید انگلیسی صحبت کنید، یا بخوانید در آزمون نهایی زبان انگلیسی نمره کامل می‌گیرید. مهم‌تر از همه، شما درصد تست‌های درست خود را در این درس‌ها بالا می‌برید. از این رو برای پایه دوازدهم زمان می‌خرید.

 

ب) برنامه ریزی را یاد بگیرید

هر روز برنامه بنویسید، تا خود را بهتر بشناسید و نهایتا بعد از پایان ۹۰ روز یک الگوی مشخصی برای درس خواندن خود پیدا کنید. دهمی‌ها بدانید و آگاه باشید که در سال یازدهم و دوازدهم فرصتی برای آزمون خطا ندارید. پس از امروز آزمون خطا کنید و این کار را پشت گوش نیندازید.

ج) یادداشت برداری را یاد بگیرید

همه صاحب‌نظران و مدرسان کنکور به یادداشت‌برداری توصیه می‌کنند و عمدتا همه داوطلبان کنکور برای خود یادداشت‌هایی می‌نویسند. اما چند درصد از این یادداشت‌ها خوانا و قابل استفاده می‌شود. به جرات می‌توان گفت، فقط ۱۰ درصد داوطلبان از یاددشت‌های خود استفاده بهینه می‌کنند. شما چطور؟


۴- استفاده از محتوای دیجیتال

محتوای دیجیتال را افراد معمولی آماده نمی‌کنند. این نوع تدریس‌ها را عمدتا کسانی آماده می‌کنند که مدت‌ها تدریس کرده‌اند. یا افرادی هستند که یکبار موفق شده‌اند. پس نتیجه می‌گیرم، این لوح‌های با ارزش حاصل تجربه چندین فرد موفق است. اگر امکان تهیه چنین محتوای دیجیتال را دارید، آن‌ها را تهیه کنید و یافته‌های دیگران را به شناخت خود از آزمون‌های کنکور اضافه کنید.

محصولات ما را هم ببینید: 

۵- شرکت در آزمون‌های آزمایشی

شرکت در آزمون‌های آزمایشی کاملا اختیاری است. شما هم اختیار دارید که در این آزمون‌‌ها شرکت کنید. ولی برای افرادی که بازیگوش هستند و تمرکز لازم را ندارند. همیشه فراموش می‌کنند که باید این ۹۰ روز را غنیمت بشمارند، در آزمون‌ها شرکت کنند تا به کمک آن‌ها (خود انضباطی) را یاد بگیرند.

حلقه‌های موفقیت کدامند؟

ما معتقدیم که اگر دوست دارید یک کار حرفه‌ای انجام دهید، امکانات و شرایط آن را نیز به وجود بیاورید. موفقیت دهمی‌‌ها نیز از این قانون پیروی می‌کند. ما توصیه می‌کنیم « بهترین منابع کنکور ۹۹»، « برنامه‌ریزی کنکور ۹۹»، « مشاوره کنکور ۹۹»، و « تاثیر معدل در کنکور ۹۹» را بشناسید.

 

 نوبت شما

 دهمی‌ها شما الان پاسخ سوال: « دهمی‌‌ها در تابستان چه‌کار کنند؟ » را یافتید، البته فکر نکنید، که این‌ها برای موفقیت شما کافی است. خیر کافی نیست. این کارها را انجام دهید و به دنبال استراتژی‌های جدیدی باشید که بهتر از این‌هاست. اگر شما هم تجربه‌ای دارید با ما در میانبگذارید. 

مقالات خواندنی:

یازدهمی ها در تابستان چیکار کنند؟ (بایدها و نبایدهای تابستانِ یازدهمی‌ها)

چگونه فیزیک بخوانیم؟ معرفی منابع کنکوری و روش مطالعه فیزیک

چگونه شیمی بخوانیم ؟ روش های موثر یادگیری درس شیمی

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود