دندانپزشکی چند ترم است؟ تحصیل در دانشگاه و بازار کار

دندانپزشکی چند ترم است؟

دندانپزشکی چند ترم است؟ تحصیل در دانشگاه و بازار کار

معرفی اجمالی رشته دندانپزشکی:

قبل از اینکه بدانیم دندانپزشکی چند ترم است، بد نیست یک آشنایی کلی از این رشته داشته باشیم.

رشته دندانپزشکی مثل پزشکی جزء رشته‌های دکترای عمومی زیرگروه ۱ تجربی  است.که در مقطع دکترای عمومی نحوه رعایت بهداشت، پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان و دندان را آموزش می‌دهند. دروس آن در ۳ دوره عمومی، علوم پایه و تخصصی می‌باشد.

مهمترین وظیفه دندانپزشک این است که سلامت دهان و دندان بیماران را به عهده می‌گیرد.

اگر دانشجوی دندانپزشکی فقط فن و تکنیک این رشته را فرا گرفته اما در علوم پایه ضعیف باشد در نهایت یک دندانساز خواهد شد و از علوم پزشکی بی‌نصیب می‌شود.

دندانپزشکی چند ترم است؟

دندانپزشکی چند ترم است؟

طول دوره دکترای عمومی دندانپزشکی ۶ سال (۱۲ ترم) است و مشتمل بر ۵۶ عنوان درسی است. این دروس در ۳ قسمت دروس عمومی، دروس پایه و دروس اختصاصی قرار داشته و در ۲ مرحله ارائه می‌شود.

مرحله اول: دوره علوم پایه; طول این دوره ۲ سال است. و دانشجویان در این دوره، دروس عمومی، علوم پایه و برخی دروس اختصاصی را به صورت نظری، عملی و نظری عملی در کلاس و آزمایشگاه می‌گذرانند.

مرحله دوم: دوره دروس اختصاصی; طول این دوره چهار سال است.و دانشجویان در این دوره دروس اختصاصی را به صورت نظری، عملی و نظری عملی در کلاس، آزمایشگاه، پره‌کلینیک، کلینیک‌های دندانپزشکی، بخش‌های بیمارستانی و مراکز بهداشتی درمانی می‌گذرانند.

شرط ورود به مرحله دوم، قبولی در امتحان جامع علوم پایه دندانپزشکی و شرط فراغت از تحصیل، گذراندن کلیه واحد‌های درسی و دفاع از رساله در پایان مرحله دوم است.

کل واحد‌های درسی این دوره ۲۱۷ واحد و به شرح زیر می‌باشد:

۱- دروس عمومی ۲۲ واحد

۲- دروس علوم پایه ۴۶ واحد

۳- دروس اختصاصی ۱۴۶ واحد

موارد فوق پاسخی کوتاه و اجمالی بود به این سوال که دندانپزشکی چند ترم است؟

در دندانپزشکی بعد از دوسال که مباحث عمومی پزشکی را بخوانید کم کم وارد درس‌های محدود به دهان، سر و گردن می‌شوید. از سال سوم دانشجویی هم وارد کارهای کلینیکی می‌شوید بعد کم‌کم تمرکز روی دهان و دندان بیما‌رها می‌رود.

 

علوم پایه شامل: بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی فیزیک پزشکی، جنین‌شناسی، تشریح، روانشناسی عمومی، آسیب‌شناسی عمومی.

 

درس‌های اختصاصی شامل: جنین و بافت شناسی فک و دهان، بیولوژی دهان، آسیب‌شناسی فک‌و‌دهان، کالبد‌شناسی، مرفولوژی دندان، زبان خارجی اختصاصی، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان، رادیولوژی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی ترمیمی، گوش و حلق و بینی، نظام پزشکی و طب قانونی، بهداشت عمومی و اکولوژی، بهداشت محیط زیست، دندانپزشکی مجتمعی، بیماری‌های روانی، بیماری‌های درونی، فارماکولوژی پایان‌نامه‌(رساله)

 

۲ آزمون مهم در طول ۶ سال تحصیل رشته دندانپزشکی:

در دندانپزشکی هم مثل پزشکی و داروسازی بعد از اینکه درس‌های عمومی و درس‌های علوم پایه دانشگاه را گذراندید باید در آزمون جامع علوم پایه شرکت کنید و اگر چند بار در این آزمون رد شوید دیگر نمی‌توانید رشته دندانپزشکی را ادامه دهید و فقط می‌توانید به یک رشته کاردانی یا کارشناسی تغییر رشته دهید.

قبل از شروع دوره کارورزی هم یک آزمون دارید به نام پره اینترنتی یا پیش کارورزی که آنجا هم باید حداقل ۵۰ درصد نمره کسب کنید تا به شما اجازه داده شود وارد دوره کارورزی شوید تا حداکثر سه بار می‌توانید در آزمون پره‌اینترنتی شرکت کنید. اینجا هم اگر رد شوید نمی‌توانید رشته دندانپزشکی را ادامه دهید.

 

بازار کار دندانپزشکی:

علاوه بر اهمیت اینکه بدانیم رشته دندانپزشکی چند ترم است؟ بد نیست اطلاعاتی هم از بازارکار این رشته پرطرفدار پیدا کنیم.

با پیشرفت بهداشت در جهت پیشگیری و اهداف بهداشتی بسیاری از بیماری‌ها مهار و کنترل شد. از سوی دیگر در چند سال اخیر رشد پزشکان و دندانپزشکان نسبت به نرخ رشد جمعیت افزایش یافته ولی با این حال در برخی از شهرستان‌های کشور شاهد کمبود دندانپزشک هستیم. دندانپزشکی مثل بسیاری از رشته‌های پزشکی، رشته‌ای پرمتقاضی و دانشجو در این رشته زیاد است؛ بنابراین از همین ابتدا در انتخاب این رشته دقت زیادی داشته باشید.

 

 

مقالات خواندنی: 

برای قبولی در رشته پزشکی چه باید کرد؟

بهترین رشته‌های انسانی کدامند؟ بروزرسانی ۲۰۱۹

چه رشته‌هایی نیمه متمرکز هستند؟

چه رشته‌ای بخونم؟ (مخصوص آقا پسرهای کنکوری)

چه رشته‌ای بخونم؟(مخصوص دختر خانم‌های کنکوری)

چه رشته‌ای برم؟

این پست چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز ها: / ۵. تعداد رای ها:

آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هدیه مکتبستان برای کنکوریها

فیلم تدریس ۱۵% مباحث کنکور۹۹
(!کاملا رایگان)
دریافت رایگان پکیج
close-link
دریافت لینک دانلود