در روز های پیش رو به تلاش های تان ارج بگذارید

در روز های پیش رو به تلاش های تان ارج بگذارید

در روز های پیش رو به تلاش های تان ارج بگذارید

سؤالات آزمون های شما با اهداف متفاوتی طرح می شوند و پیش روی شما قرار می گیرند. تصمیم گیرنده ی نهایی شما هستید که از امتحان پیش رو نهایت نمره ی ممکن را کسب کنید و به اهداف آموزشی تان رنگ واقعیت ببخشید یا این که تسلیم سؤالات زمان بر و دشوار شوید و بعد در زمانی نه چندان دور، از توقف کردن در مهم ترین مرحله های طی مسیر ، دلسرد شوید.

مدیریت هوش هیجانی در روزهای آخر را فراموش نکنید. خیلی از موارد آموزشی در روزهای پایانی کنکور به خوبی مطالعه و جمع بندی می شوند؛ اما با اشتباهاتی به کوتاهی و ناچیز بودن یک لحظه اعتماد به نفس کاذب یا افت انگیزه ی کاذب تر با چالش رو به رو می شوند و بهره ی آموزشی کمی به فرد مطالعه کننده خواهد بخشید.

موفقیت در پایان مسیر به کسی اختصاص خواهد داشت که چالش های پیش روی خود را به خوبی شناخته باشد و خود را برای همه ی آن ها آماده کرده باشد. در روزهای باقی مانده ممکن است گاهی مطالب مطالعه نشده ، تمرکزتان را کم کند و احساس فراموش کردن مطالعه شده ها هم باعث نگرانی تان شود؛ این ها طبیعی ترین واکنش هایی است که پس از کنش مطالعه اتفاق می افتد و قطعاً با این نکته موافق هستید که هیچ کنشی از داشتن واکنش مستثنا نیست.

مطالعه نشده ها را در زمان جمع بندی مدیریت کنید. در فاصله ی بین آزمونهای سه روز یک بار ، یک بار دیگر فرصتی برای مطالعه ی این موارد ایجاد خواهد شد. فرصت آخر را از دست ندهید. احساس فراموش کردن موارد مطالعه شده هم احساس پایداری نخواهد بود، اگر حل تست های استاندارد در روزهای پایانی را به خاطر داشته باشید.

موفقیت به سادگی یک نفس عمیق و چند ثانیه تمرکز بیش تر در زمان رو به رو شدن با یک سؤال دشوار است. شاید سؤال دشوار و زمان بر با خواندن دوباره برای تان قابل حل تر شود. شاید هم نگرانی تان بی دلیل باشد و عبور کردن از سؤال ، برای تان مؤثر تر از حل آن باشد. موفقیت به سادگی یک مکث کوتاه و به اهمیت گرفتن چند تصمیم مهم است. در روز های پیش رو به مهم ترین تلاش های چند سال اخیرتان بپردازید وبعد از تلاش با خیال آسوده به نتیجه ایمان داشته باشید. این کنش سخت کوشانه فقط یک واکنش خواهد داشت؛ نتیجه ی ایده آل و موفقیتی که مدت ها در انتظارش بودید.

 

این میل درونی شما به شکوفایی است

برای کدام درس ها وقت بیش تری بگذارید؟

شما می توانی برای درس هایی که دغدغه ی بیش تری داری وقت بگذاری به شرط آن که به این موارد توجه کنی:

الف ـ تعادل درس ها را رعایت کن؛ یعنی این طور نباشد که یک روز کامل را به یک درس اختصاص دهی ؛ چون راندمان کاری ات پایین می آید.

ب ـ هیچ درسی را به طور کامل کنار نگذار اما می توانی از یک درس برخی از مباحثش را حذف کنی یا برای اولویت های آخر بگذاری.

ج ـ مطمئن شو که در درس هایی که قوی تر هستی، به حد ایده آل رسیده ای؛ یعنی این طور نباشد که برای یک مبحثی که ضعیف تر هستی وقت بگذاری و در مبحثی که قوی تر هستی افت کنی.

شما باید اولویت بندی کنی. پیشنهاد می کنم بر اساس روش ۵ نوع درس اولویت بندی کنی:

  • نقاط قوت پایدار: آن هایی که در چند سال گذشته همیشه در آن ها نمره ی خوبی کسب می کنی.
  • نقاط قوت: درس هایی که امسال در آن ها قوی شده ای. بهتر است قوت خود را در این درس ها حفظ کنی.
  • درس هایی که نیاز به اندکی تلاش دارند: یعنی می توانی با تمرکز و مطالعه ، آن ها را به نقاط قوت خود تبدیل کنی.
  • درس های نوسانی: درس هایی که گاهی خوب و گاهی ضعیف هستی که می توانی با توجه به آن ها ، به وضعیت متعادل برسی.
  • درس هایی که نیاز به تلاش جدی دارند: درس هایی که در آن ها ضعیف هستی و نیاز به کار زیاد دارند.
درس های دغدغه ای شما احتمالاً در گروه های سوم احتمالاً در گروه های سوم تا پنجم قرار دارند؛ بنابراین پیشنهاد می کنم با این نوع تقسیم بندی و اولویت بندی ، ابتدا روس درس ها و مباحثی وقت بگذاری که برایت سود بیش تری دارد و سریع تر به نقاط قوت تبدیل می شوند.

 

کسر خواب و تأثیرات آن

 

دو نکته ی مهم برای دوران جمع بندی

  • هر چه به پایان سال نزدیک می شویم ارزش زمان بیش تر می شود؛ یعنی یک ساعت در مهر ماه با یک ساعت در خرداد ماه مساوی نیست. شما در مهرماه با یک ساعت مطالعه می توانستید ۱ یا ۲ صفحه از مطلب را بخوانید اما اکنون با یک ساعت مطالعه می توانید یک فصل را بخوانید.
  • در دوران جمع بندی ، بهتری روش برای دوره کردن ، روش بازیابی است. این روش فقط از طریق آزمون های جامع امکان پذیر است؛ بنابراین از آزمون های سراسری داخل و خارج از کشور و روش سه روز یکبار برای جمع بندی استفاده کنید.
یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود