دانشگاه فرهنگیان و ۱۷ سؤال و جواب مهم

۱۷ سؤال و جواب مهم درباره دانشگاه فرهنگیان

17 سؤال و جواب مهم درباره دانشگاه فرهنگیان
17 سؤال و جواب مهم درباره دانشگاه فرهنگیان

۱- دانشگاه فرهنگیان در چه شهری و کدام استان قرار دارد؟

سازمان مرکزی این دانشگاه در تهران قرار دارد. در بیشتر استان‌ها نیز یک مرکز با عنوان پردیس زیر نظر سازمان مرکزی فعالیت می‌کنند.

۲- دانشجویان دانشگاه فرهنگیان چه کسانی هستند؟

گروهی از دانشجویان این دانشگاه از طریق کنکور سراسری جذب می‌شود و بخشی از دانشجویان این، معلمانی هستند که برای ارتقای مدرک تحصیلی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشجویان این دانشگاه را «دانشجو معلم» می گویند. البته در سال‌های اخیر فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دیگر که از طریق آزمون استخدامی قبول می‌شوند، در این دانشگاه دوره می‌بینند.

۳- مزایای دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

 

۱- تضمین شغلی دارد

دانشجو معلمانی که بعد از قبولی به مدت ۴ سال تحصیل کنند، بعد از پایان تحصیلشان در دانشگاه، مهر ماه همان سال در محل خدمت انتخاب شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور، مشغول به کار می‌شوند.

 

۲- دریافت کمک هزینه تحصیلی

پس از صدور احکام، دانشجو معلمان مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند، گرچه ۴۵ درصد از این مبلغ را دانشگاه به عنوان، هزینه غذا و خوابگاه از دانشجو اخذ می‌کند.

 

۳- سابقه حساب شدن مدت تحصیل

به سبب پرداخت حق بیمه و فعالیت به عنوان کارورز در مدارس، از همان ابتدا، تحصیل دانشجو معلمان سابقه حساب می‌شود. از این رو، بعد از اتمام تحصیل و شروع به کار ۴ سال سابقه کاری برای دانشجو معلمان حساب می‌شود.

 

۴- حذف دوره خدمت سربازی برای برادران

دانشجویان این دانشگاه به خدمت سربازی نمی‌روند. پس از سپری شدن حداقل ۵ سال از اشتغال، ورودی‌های ۹۳ دانشگاه فرهنگیان و ورودی‌های جدید با شرکت در دوره آموزش نظامی به مدت چند ماه، کارت پایان خدمت دریافت می‌کنند.

 

۵- کسب تخصص در کنار تحصیل رشته‌های مربوط به تعلیم و تربیت

 دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان مثل سایر دانشجوها، در رشته‌های مختلفی تحصیل کرده و تخصص بدست می‌آورند. علاوه بر آن با گذراندن واحدهای مربوط به تعلیم و تربیت، یک مدرس موفق نیز می‌شوند.

 

۴- هزینه غذا و خوابگاه چقدر است؟

هزینه غذا و خوابگاه در این دانشگاه رایگان نیست. این گروه از دانشجویان برخلاف دانشجوهای سایر دانشگاه‌ها از یارانه غذایی نیز محروم هستند. بنابراین هزینه غذا برای آن‌ها بیشتر است. دانشگاه  هزینه این ۲ مورد را از ۴۵ درصد حقوق ماهانه دانشجومعلم کسر می‌کند.

۵- احکام دانشجویان چه زمانی صادر می‌شود؟

معمولاً در ماه‌های اولیه تحصیل دانشجو معلمان از طرف اداره کل استان خود دعوت می‌شوند. پس از گذران مراحل لازم احکام آن‌ها صادر می‌شود.  

۶- رشته‌های دانشگاه فرهنگیان

رشته‌های این دانشگاه خیلی گستره است و از مهندسی گرفته تا آموزش کودکان استثنایی وجود دارد. ما در یک صفحه به صورت جامعه درباره «بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان» صحبت کرده‌ایم.

 

۷- هیئت علمی این دانشگاه  چه کسانی هستند؟

معمولاً هیئت علمی این دانشگاه را اساتید برجسته کشور که قبلاً معلم بوده یا در مراکز تربیت معلم تحصیل کرده‌اند، تشکیل می‌دهند.

۸- تعداد واحد های لازم برای فارغ التحصیلی در این دانشگاه چقدر است؟

تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن دانشجویان دانشگاه فرهنگیان؛ در خوشبینانه ترین حالت از واحدهای لازم همان رشته‌ها در سایر دانشگاه‌ها بیشتر است. آن هم به سبب وجود واحدهای کارورزی دانشجو معلمان و سایر واحدهای مربوط به تعلیم و تربیت است. عمدتاً ۱۵۰ واحد باید گذرانده شود. این تعداد ممکن است کمتر و بیشتر نیز باشد.

۹- امکانات چگونه است؟

امکانات دانشگاه فرهنگیان در مقایسه با دانشگاه‌های سراسری بسیار محدود و توسعه نیافته است. شاید عمده دلیل آن تازه تأسیس بودن این دانشگاه باشد. در سال‌های اخیر در مراکز این دانشگاه‌ها ساخت پروژه‌های عمرانی  زیادی شروع شده است.

۱۰- دانشگاه شهید رجایی یا دانشگاه فرهنگیان؟

رشته‌های مهندسی عمدتاً در دانشگاه شهید رجایی متمرکز شده‌اند. اما سایر رشته‌ها در مراکز   و «پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان» وجود دارد.

 

۱۱- رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

برای قبولی در این دانشگاه باید جزو رتبه‌های برتر شهر خودتان شوید. برای اطلاعات بیشتر صفحه « قبولی در دانشگاه فرهنگیان » را مطالعه کنید.

۱۲- قبولی در دانشگاه فرهنگیان

قبولی در دانشگاه فرهنگیان برای تمامی داوطلبانی که شرایط عمومی مثل رتبه لازم و شرایط سنی و.. را داشته باشند، امکان پذیر است. آخرین مرحله قبولی در دانشگاه فرهنگیان، مصاحبه و گزینش است.

۱۳- مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چیست؟

برای اطلاع از توانمندی فرد برای معلم شدن، از داوطلب رشته معلمی مصاحبه می‌کنند. این نوع مصاحبه‌ها معمولاً راهی برای رد کردن افراد نیست. اغلب افراد که برای معلم شدن مانعی نداشته باشند، در این مصاحبه به راحتی قبول می‌شوند.

 

۱۴- سامانه آموزش این دانشگاه کدام است؟

این دانشگاه در سال‌های ابتدایی فعالیت خود از سامانه مروارید استفاده می‌کرد، که بعد از سال‌های ۹۴ و ۹۵ از سامانه گلستان استفاده می‌کند.

 

۱۵- آیا دانشگاه فرهنگیان ترم تابستان دارد؟

به علت زیاد بودن واحدهای لازم برای فارغ التحصیلی، دانشگاه معمولاً امکان تحصیل در تابستان را فراهم می‌کند. در برخی سال‌ها و رشته‌ها شرکت درترم تابستان ضروری می‌شود. حداکثر تعداد واحدی که دانشجویان می‌توانند اخذ کنند ۱۰ واحد و برای ترم‌های پایین معمولاً ۸ واحد است.

 

۱۶- آیا امکان انصراف از دانشگاه فرهنگیان وجود دارد؟

بلی – در صورت انصراف باید به میزان ۲ برابر هزینه انجام شده به وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان پرداخت شود.

 

۱۷- آیا امکان تغییر رشته وجود دارد؟

خیر – امکان تغییر رشته وجود ندارد.

 

مقالات خواندنی:

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

آیا مشاوره کنکور ۹۹ می‌تواند سرنوشت ساز باشد؟

قبولی در کنکور با رتبه عالی مشروط به آموختن روش‌های آسان و اصولی

مگه میشه کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند موفق بشن؟!

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

درآمد رشته دندانپزشکی چگونه است؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود