انصراف از دانشگاه فرهنگیان ؟ ۱۷ سؤال و جواب مهم دانشگاه فرهنگیان

انصراف از دانشگاه فرهنگیان

گاهی اوقات برای داوطلبان کنکور سراسری و همچنین دانشجویانی که در دانشگاه‌های مختلف از جمله دانشگاه فرهنگیان که در رشته‌های گوناگون مشغول به ادامه تحصیل هستند، این سؤال پیش می‌آید که آیا انصراف از دانشگاه فرهنگیان باعث می‌شود که در صورت شرکت دوباره در کنکور سراسری از پذیرش در دانشگاه محروم شوند؟

این داوطلبان و دانشجویان می‌توانند با آگاهی و اطلاع از شرایط انصراف از ادامه تحصیل در دانشگاه‌ها، پاسخ مناسبی برای سؤال خود پیدا کنند.

در ادامه به بررسی شرایط انصراف از دانشگاه فرهنگیان و کنکور مجدد خواهیم پرداخت.

شرایط انصراف از دانشگاه فرهنگیان چگونه است ؟

در صورتی که داوطلبان در کنکور سراسری شرکت نموده و در رشته مورد نظر در دانشگاه قبول شده باشد، حداقل تا ۲ ترم باید در آن دانشگاه ادامه تحصیل دهد. اگر دانشجو در ترم اول یا ترم دوم از دانشگاه انصراف بدهد و در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ بخواهد شرکت کند، حق انتخاب کد رشته محل‌های دانشگاه روزانه را نخواهد داشت.

هنگامی که دانشجویی در کنکور سراسری قبول شده و وارد دانشگاه می‌شود، باید یک سال کامل در این دانشگاه مشغول به تحصیل باشد و نمرات ترم دوم او در دانشگاه ثبت شود. در صورتی که دانشجو بخواهد از دانشگاه محل تحصیل فعلی خود انصراف داده و در آزمون سراسری سال بعد شرکت کند، می‌تواند با شروع ترم سوم و همچنین هماهنگی‌های لازم با دانشگاه فعلی، مراحل انصراف از دانشگاه را انجام دهد.

در این صورت این دانشجو می‌تواند حتی در کد رشته محل‌های دانشگاه روزانه نیز در صورت قبولی به ادامه تحصیل بپردازد.

انصراف از دانشگاه فرهنگیان و کنکور مجدد

همان طور که می‌دانید دانشگاه فرهنگیان یا همان تربیت معلم سابق از جمله دانشگاه‌های سراسری و روزانه محسوب می‌شود. بنابراین دانشجویانی که تصمیم به انصراف از دانشگاه فرهنگیان را دارند و

می‌خواهند در کنکور سراسری سال آینده مجدداً شرکت کنند، باید به نکات زیر توجه داشته باشند:
دانشجویان دانشگاه فرهنگیان باید قبل از اقدام برای ثبت نام در کنکور سراسری سال آینده، ابتدا انصراف خود را از دانشگاهی که در حال حاضر در آن مشغول به تحصیل هستند، قطعی نمایند به صورتی که مورد تأیید دانشگاه مذکور نیز قرار گیرد.

جریمه نقدی انصراف از دانشگاه فرهنگیان چقدر است ؟

در صورتی که دانشجویی بخواهد از رشته دانشگاهی خود انصراف داده و در آزمون سراسری سال آینده شرکت کند، باید هزینه‌ای را به عنوان جریمه نقدی انصراف ادامه تحصیل از دانشگاه پرداخت نماید.
میزان این هزینه بر اساس مقطع و دانشگاه متفاوت خواهد بود.

همچنین می‌توان گفت هزینه انصراف از تحصیل از دانشگاه سراسری با انصراف از دانشگاه آزاد اسلامی متفاوت است.

برنامه امتحانات نهایی خرداد 94

در این خصوص می‌توان گفت میزان جریمه نقدی انصراف از تحصیل از دانشگاه فرهنگیان برای دانشجویانی که در حال تحصیل اقدام به انصراف می‌کنند ۲ برابر هزینه‌ای است که توسط دانشگاه فرهنگیان به دانشجو برای تحصیل در این دانشگاه پرداخت شده است.

انصراف از دانشگاه فرهنگیان و کنکور مجدد

علاوه بر این شرایط تحصیل در دانشگاه‌های پردیس خود گردان که از جمله واحدهای دانشگاه فرهنگیان محسوب می‌شود، بسیار سخت‌تر و دشوارتر است.

به صورتی که اگر دانشجویی بخواهد از دانشگاه فرهنگیان واحد پردیس خودگردان از ادامه تحصیل انصراف دهد باید به میزان شهریه ثابت تمام ترم‌های باقیمانده، در مقطع تحصیلی که در این دانشگاه قبول شده است، جریمه نقدی پرداخت نماید.

بنابراین به داوطلبان و دانش آموزانی که در حال حاضر قصد شرکت در کنکور سراسری سال ۱۴۰۰ را دارند، توصیه و پیشنهاد می‌کنیم که در هنگام انتخاب رشته محل در دانشگاه‌های مختلف، حتماً شرایط

پذیرش دانشجو در دانشگاه‌های مختلف و قوانین و مقررات آن دانشگاه را برای ادامه تحصیل مورد بررسی قرار دهند و سپس اقدام به انتخاب رشته نمایند.

سؤالات در خصوص انصراف از دانشگاه فرهنگیان

داوطلبانی که می‌خواهند در آزمون سراسری ۱۴۰۰ شرکت کرده و در دانشگاه فرهنگیان به ادامه تحصیل بپردازند و همچنین دانشجویانی که در حال حاضر در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند، ممکن است سؤالات زیادی داشته باشند.

در زیر به برخی از این سؤالات و پاسخ مناسب برای آنها می‌پردازیم:

 • آیا می‌توان بعد از قبولی در دانشگاه فرهنگیان شهر مورد نظر داوطلب، به دانشگاه فرهنگیان هر دیگری انتقالی گرفت؟

داوطلب در صورت انتقالی باید از طریق دانشگاه فرهنگیان کل کشور اقدام نماید.

 • اگر از طریق سایت سازمان سنجش دعوت به مصاحبه شده باشیم اما دانشگاه فرهنگیان به ما پیامک ندهد یا تماس برقرار نکند، آیا باز هم به مصاحبه برویم یا خیر؟

در این خصوص شما باید با دانشگاه فرهنگیان تماس بگیرید.

 •  دانشگاه فرهنگیان در چه شهری و کدام استان قرار دارد؟

سازمان مرکزی این دانشگاه در تهران قرار دارد. در بیشتر استان‌ها نیز یک مرکز با عنوان پردیس زیر نظر سازمان مرکزی فعالیت می‌کنند.

 • دانشجویان دانشگاه فرهنگیان چه کسانی هستند؟

گروهی از دانشجویان این دانشگاه از طریق کنکور سراسری جذب می‌شود و بخشی از دانشجویان این، معلمانی هستند که برای ارتقای مدرک تحصیلی در این دانشگاه تحصیل می‌کنند. دانشجویان این دانشگاه را «دانشجو معلم» می گویند. البته در سال‌های اخیر فارغ التحصیلان دانشگاه‌های دیگر که از طریق آزمون استخدامی قبول می‌شوند، در این دانشگاه دوره می‌بینند.

جریمه نقدی انصراف از دانشگاه فرهنگیان

 مزایای دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

 •  تضمین شغلی دارد

دانشجو معلمانی که بعد از قبولی به مدت ۴ سال تحصیل کنند، بعد از پایان تحصیلشان در دانشگاه، مهر ماه همان سال در محل خدمت انتخاب شده در دفترچه انتخاب رشته کنکور، مشغول به کار می‌شوند.

 • دریافت کمک هزینه تحصیلی

پس از صدور احکام، دانشجو معلمان مبلغی را به عنوان کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کنند، گرچه ۴۵ درصد از این مبلغ را دانشگاه به عنوان، هزینه غذا و خوابگاه از دانشجو اخذ می‌کند.

 •  سابقه حساب شدن مدت تحصیل

به سبب پرداخت حق بیمه و فعالیت به عنوان کارورز در مدارس، از همان ابتدا، تحصیل دانشجو معلمان سابقه حساب می‌شود. از این رو، بعد از اتمام تحصیل و شروع به کار ۴ سال سابقه کاری برای دانشجو معلمان حساب می‌شود.

 •  حذف دوره خدمت سربازی برای برادران

دانشجویان این دانشگاه به خدمت سربازی نمی‌روند. پس از سپری شدن حداقل ۵ سال از اشتغال، ورودی‌های ۹۳ دانشگاه فرهنگیان و ورودی‌های جدید با شرکت در دوره آموزش نظامی به مدت چند ماه، کارت پایان خدمت دریافت می‌کنند.

 •  کسب تخصص در کنار تحصیل رشته‌های مربوط به تعلیم و تربیت

دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان مثل سایر دانشجوها، در رشته‌های مختلفی تحصیل کرده و تخصص بدست می‌آورند. علاوه بر آن با گذراندن واحدهای مربوط به تعلیم و تربیت، یک مدرس موفق نیز می‌شوند.

 •  هزینه غذا و خوابگاه چقدر است؟
دفترچه انتخاب رشته کنکور 92 | Sanjesh

هزینه غذا و خوابگاه در این دانشگاه رایگان نیست. این گروه از دانشجویان برخلاف دانشجوهای سایر دانشگاه‌ها از یارانه غذایی نیز محروم هستند. بنابراین هزینه غذا برای آن‌ها بیشتر است. دانشگاه  هزینه این ۲ مورد را از ۴۵ درصد حقوق ماهانه دانشجومعلم کسر می‌کند.

 •  احکام دانشجویان چه زمانی صادر می‌شود؟

معمولاً در ماه‌های اولیه تحصیل دانشجو معلمان از طرف اداره کل استان خود دعوت می‌شوند. پس از گذران مراحل لازم احکام آن‌ها صادر می‌شود.

 • رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدام است ؟

رشته‌های این دانشگاه خیلی گستره است و از مهندسی گرفته تا آموزش کودکان استثنایی وجود دارد. ما در یک صفحه به صورت جامعه درباره «بهترین رشته های دانشگاه فرهنگیان» صحبت کرده‌ایم.

 •  هیئت علمی این دانشگاه  چه کسانی هستند؟

معمولاً هیئت علمی این دانشگاه را اساتید برجسته کشور که قبلاً معلم بوده یا در مراکز تربیت معلم تحصیل کرده‌اند، تشکیل می‌دهند.

 • تعداد واحد های لازم برای فارغ التحصیلی در این دانشگاه چقدر است؟

تعداد واحدهای لازم برای فارغ التحصیل شدن دانشجویان دانشگاه فرهنگیان؛ در خوشبینانه ترین حالت از واحدهای لازم همان رشته‌ها در سایر دانشگاه‌ها بیشتر است. آن هم به سبب وجود واحدهای کارورزی دانشجو معلمان و سایر واحدهای مربوط به تعلیم و تربیت است. عمدتاً ۱۵۰ واحد باید گذرانده شود. این تعداد ممکن است کمتر و بیشتر نیز باشد.

 •  امکانات چگونه است؟

امکانات دانشگاه فرهنگیان در مقایسه با دانشگاه‌های سراسری بسیار محدود و توسعه نیافته است. شاید عمده دلیل آن تازه تأسیس بودن این دانشگاه باشد. در سال‌های اخیر در مراکز این دانشگاه‌ها ساخت پروژه‌های عمرانی  زیادی شروع شده است.

 • دانشگاه شهید رجایی یا دانشگاه فرهنگیان؟
برنامه ریزی کنکور | هفته آخر کنکور چکار کنیم | کنکور 1401

رشته‌های مهندسی عمدتاً در دانشگاه شهید رجایی متمرکز شده‌اند. اما سایر رشته‌ها در مراکز   و «پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان» وجود دارد.

 • رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

 رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان و برای قبولی در این دانشگاه باید جزو رتبه‌های برتر شهر خودتان شوید. برای اطلاعات بیشتر صفحه « قبولی در دانشگاه فرهنگیان » را مطالعه کنید.

سؤالات در خصوص انصراف از دانشگاه فرهنگیان

 •  قبولی در دانشگاه فرهنگیان به چه صورت است ؟

قبولی در دانشگاه فرهنگیان برای تمامی داوطلبانی که شرایط عمومی مثل رتبه لازم و شرایط سنی و.. را داشته باشند، امکان پذیر است. آخرین مرحله قبولی در دانشگاه فرهنگیان، مصاحبه و گزینش است.

 •  مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چیست؟

برای اطلاع از توانمندی فرد برای معلم شدن، از داوطلب رشته معلمی جلسه مصاحبه در دانشگاه فرهنگیان را تشکیل می دهند. این نوع مصاحبه‌ها معمولاً راهی برای رد کردن افراد نیست. اغلب افراد که برای معلم شدن مانعی نداشته باشند، در این مصاحبه به راحتی قبول می‌شوند.

 •  سامانه آموزش این دانشگاه کدام است؟

این دانشگاه در سال‌های ابتدایی فعالیت خود از سامانه مروارید استفاده می‌کرد، که بعد از سال‌های ۹۴ و ۹۵ از سامانه گلستان استفاده می‌کند.

 • آیا دانشگاه فرهنگیان ترم تابستان دارد؟

به علت زیاد بودن واحدهای لازم برای فارغ التحصیلی، دانشگاه معمولاً امکان تحصیل در تابستان را فراهم می‌کند. در برخی سال‌ها و رشته‌ها شرکت درترم تابستان ضروری می‌شود. حداکثر تعداد واحدی که دانشجویان می‌توانند اخذ کنند ۱۰ واحد و برای ترم‌های پایین معمولاً ۸ واحد است.

بلی – در صورت انصراف باید به میزان ۲ برابر هزینه انجام شده به وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه فرهنگیان پرداخت شود.

 •  آیا امکان تغییر رشته وجود دارد؟

خیر – امکان تغییر رشته وجود ندارد.

 

مقالات خواندنی:

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

آیا مشاوره کنکور ۹۹ می‌تواند سرنوشت ساز باشد؟

قبولی در کنکور با رتبه عالی مشروط به آموختن روش‌های آسان و اصولی

مگه میشه کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند موفق بشن؟!

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

درآمد رشته دندانپزشکی چگونه است؟

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

14 دیدگاه برای “انصراف از دانشگاه فرهنگیان ؟ ۱۷ سؤال و جواب مهم دانشگاه فرهنگیان

 1. اسماعیل گفته:

  من قراره انصراف بدم از اولش هم به اجبار پدرم رفتم الان دیگه نمیتونم اینده خودم و خراب کنم جریمه رو میدم خلاص هرچی بادا باد

 2. Najmeh گفته:

  سلام من دانشجو هستم و میخوام برای فدهنگیان اول کنکور بدم و بعد اگه رتبم خوب شد از دانشگاهم انصراف بدم و بعدش برای فرهنگیان انتخاب رشته کنم آیا میشه یا اینکه باید قبل از کنکور انصراف بدم؟؟؟

  • مشاور ارشد مکتبستان گفته:

   خیر قبل از شرکت در کنکور باید انصراف بدید و تعیین وضعیت کنین
   مگر اینکه دانشجوی پیام نور یا آزاد یا غیر انتفاعی باشین

 3. Kh.t گفته:

  سلام.من ترم۴ فرهنگیان هستم.۲ سال دیگه تا اتمام تحصیل دارم…خواستم بدونم اگه بعد اتمام تحصیل در دانشگاه میتونم کنکور بدم یا ن؟یا جریمه ی که باید بدیم چقد میشه؟

  • مشاور ارشد مکتبستان گفته:

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   خیر طبق مصوبه دفترچه سازمان سنجش
   باید طول خدمت بگذرونین و جریمه مشخصی داره که تودفترچه هست

 4. مهدیه گفته:

  ببخشید کسی که دانشجو دانشگاه فرهنگیانه میتونه بدون انصراف برای دانشگاه آزاد کنکور بده و بعد از اعلام نتایج از فرهنگیان انصراف بده؟

  • مشاور ارشد مکتبستان گفته:

   سلام دوست عزیز وقتتون بخیر
   بعد از اعلام نتایج کنکور میشه، ولی باید دقت کنین
   که قبل از انتخاب رشته انصراف تایید شه

 5. زهرا گفته:

  سلام خسته نباشید ببخشید من دانشجو فرهنگیانم میتونم بدون اینکه انصراف بدم از دانشگاه کنکور بدم برای رشته های پزشکی؟ و بعد از نتایج کنکور انصرافل بدم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود