خواندن برای کنکور در عید / مخصوص کنکور ۹۸

دلتون که نمی‌خواد به عقب نگاه کنید و آرزو کنید کاش بیشتر تلاش می‌کردید یا عملکرد بهتری می‌داشتید؟

 

این جمله را فعلاً داشته باشید، بعداً بهش می‌رسیم.

خواندن برای کنکور در عید
خواندن برای کنکور در عید

خواندن برای کنکور در عید

عید نوروز که فرا می‌رسد اصلاً آدم دلش نمی‌خواد توی خونه بشینه. مگه میشه از هوای دلپذیر بهاری، نسیم خنک، آفتاب ملایم، بوی سبزه و درخت و شکوفه و گل، صفای رودخانه و دریا، گردش خانوادگی یا همراه دوستان گذشت؟

اصلاً مگه میشه؟

بله، اگر هدف بزرگتری داشته باشیم، خیلی هم میشه. به این جمله از رابرت کیوساکی دقت کنید:

«انضباط شخصی عامل شماره یکی است که ثروتمند را از متوسط و فقیر جدا می‌کند.»

شاید این جمله در مورد کسب ثروت گفته شده باشه اما برای شمایی که امسال کنکور دارین هم صدق می‌کنه. خواندن برای کنکور در عید نیاز به انضباط شخصی دارد.

 

اما دقت کردین که چرا اصلاً خواندن برای کنکور در ایام عید انقدر مهمه؟

کسانی که از تابستان قبل از کنکور شروع به درس خوندن کرده باشند خیلی کم هستند پس اگر در اون دوران درس نخونید هم تقریباً با بقیه مساوی هستین. از مهرماه که سال تحصیلی شروع میشه کم کم همه به فکر می‌افتن تا درس خوندن رو شروع کنن.

 

از مهرماه تا بهمن اکثراً همه روزانه بین ۶ تا ۸ ساعت مفید رو مطالعه دارند. یعنی اگر در این دوران خیلی کمتر از این میزان خونده باشین تقریباً از خیلی‌ها عقب افتادین اما برسیم سروقت نوروز. بعضی‌ها در دوران نوروز از نفس می‌افتند ولی تعدادشون خیلی زیاد نیست. بیشتر افراد به نوروز که می‌رسن تصمیم می‌گیرن که دیگه باید موتور درس خوندن رو روشن کنن و اکثراً مطالعه به ۱۰ تا ۱۲ ساعت مفید در روز می‌رسه.

 

کسی که تا نوروز چندان مطالعه‌ای نداشته یا خیلی کم مطالعه داشته شاید فرصت خوبی رو از دست داده باشه اما کسی که نوروز و بعد از نوروز مطالعه‌اش رو حتی یک روز از دست بده مطمئناً از خیلی از کسانی که برای کنکور می‌خونن عقب می‌افته.

 

و برگردیم به جمله‌ی رابرت کیوساکی، انضباط شخصی.

 

انضباط شخصی مهارتیه که افراد کمی اون رو دارن و ازش استفاده می‌کنند. تمام کسانی که در زندگی خود شکست خوردند و تمام کسانی که پیروز شده‌اند رو همین انضباط شخصی از هم جدا می‌کنه. کسانی که انضباط شخصی دارن برای رسیدن به هدف خاصی که مشخص کردن برنامه ریزی می‌کنن و تا رسیدن به اون هدف پایبند به برنامه هستند. در صورت شکست خوردن هم از شکستشون درس می‌گیرن و نقشه‌ی راهشون رو اصلاح می‌کنن.

 

اگر شکست می‌خورید، یعنی دارید تلاش می‌کنید.

کسانی که انضباط شخصی ندارند یا کلاً هدفی ندارن که براش تلاش کنن یا به برنامه‌ریزی‌ای که برای هدفشون انجام دادن عمل نمی‌کنن. حتی کسانی که گاهی به برنامه‌ی خودشون عمل می‌کنن و گاهی رهاش می‌کنن هم از انضباط شخصی بی بهره هستن و شکست خواهند خورد.

 

«اگر خودمان را منضبط نکنیم، دنیا این کار را برای ما انجام خواهد داد.

ویلیام فدر

به کارمندی فکر کنین که هر روز کاری ساعت ۸ در اداره حاضر است، تا ساعت نماز کار می‌کنه بعد استراحت می‌کنه و دقیقاً زمانی که براش مقرر شده از کاری کردن دست می‌کشه و از اداره خارج میشه. به درس خواندن برای کنکور در عید هم همینطوری فکر کنین. خودتان را متعهد به این بدانید که از صبح تا شب باید درس بخوانید، بدون اینکه فیلمی تماشا کنید، بیرون وقت گذرانی کنید یا بازی‌های کامپیوتری انجام بدین.

 

اگر تونستید کل هفته به برنامه‌ی مطالعه‌ی ۱۰ تا ۱۲ ساعته‌ی مفید خودتون پایبند باشین به خودتون جایزه بدین، مثلاً یک ساعت رفتن به پارک. البته این مورد را هم در نظر داشته باشین که جایزه‌ی اصلی رو می‌تونین بعد از کنکور هم به خودتون بدین.

فقط سال تحویل را در کنار خانواده باشین و سریعاً برگردید به سمت درس. به یاد داشته باشین که قرار است آینده خود را در این چند ماه باقی مانده مشخص کنین.

 

چطور انضباط شخصی داشته باشم؟

ناپلئون هیل در کتاب خودش «بیندیش و ثروتمند شو» کاملا توضیح داده که چطور میشه به انضباط شخصی رسید. ما می‌تونیم با هدفی که در دلمون اشتیاقی سوزان برای رسیدن بهش داریم به انضباط شخصی برسیم. موفقیت در کنکور و رضایتی که بعد از تحویل برگه پاسخنامه دارین میشه لحظه‌ای که براش اشتیاق سوزانی دارید.

 

لحظه ای که نتایج مشخص میشه و می بینید رتبه ای که دارین چیزیه که می‌خواستین میشه لحظه‌ای که براش اشتیاق سوزانی دارید.

 

لحظه‌ای که انتخاب رشته می‌کنین و هر دانشگاه و شهری که می‌خواین رو انتخاب می‌کنین می شه لحظه‌ای که از الان دلتون براش میره.

 

لحظه ای که می‌بینین دانشگاه و رشته‌ای که روزی آرزوی رسیدن بهش رو داشتین و برای رسیدن بهش برنامه‌ریزی کردین و لحظه‌ای از عمل کردن به برنامه‌ریزی خودتون غافل نشدین، قبول شدین و به آسمون می‌پرید، فریاد خوشحالی سر می‌دید که «تونستم»، «تونستم»،«تونستم و قبول شدم!!!!» رو به متصور بشین. از الان دارین خوشحالی اون لحظه رو احساس می‌کنین، درسته؟

 

حالا به جمله‌ای که همون ابتدای متن گفته بودم فکر کنید. روزی نشه که حسرت بخورین و به خودتون بگین: «کاش بیشتر می خوندم»، «کاش خواندن برای کنکور در عید رو جدی می گرفتم» و هزاران هزاران حسرت دیگه. پس الان که فرصتش رو داری شروع کن.

 

«اگر ۸ ساعت برای قطع کردن درختی وقت داشتم، ۶ ساعت آن را صرف تیز کردن تبرم می‌کردم.»

آبراهام لینکلن

انتخاب ابزار مناسب برای رسیدن به اهداف یکی از مهمترین مراحل برنامه‌ریزی و رسیدن به هدفه. آیا ابزار مناسب رو برای تست زنی انتخاب کردین؟ آیا برنامه درسی مناسب برای کنکور رو دارین؟ ما در مکتبستان هرچیزی که برای رسیدن به موفقیت لازم داشته باشین رو داریم، فقط کافیه که اراده‌ی این رو داشته باشین تا تغییر کنین و برای رسیدن به اهدافتون تلاش کنین.

 

یادتون باشه همیشه راهی برای رسیدن به اهداف هست و خواندن برای کنکور در عید یکی از فرصت های طلایی هستش که می تونین ازش استفاده کنین، از دستش ندین.

 

مقالات خواندنی: 

کنکور منحصرا زبان و رشته های خوب آن

بهترین مدرس کنکور کیست؟

کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

آیا میتونیم از اسفند به خودمون بیایم و تو کنکور ۹۸ نتیجه بگیریم ؟!

فهرست نهایی حذفیات کنکور ۹۸ – نظام جدید

جمع بندی کنکور ۹۸

نکاتی برای موفقیت در جلسه کنکور / مخصوص کنکوری های ۹۸

خواندن برای کنکور در عید

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود