چرا باید جمع بندی کرد؟

چرا باید جمع بندی کرد؟

چرا باید جمع بندی کرد؟

ابتدا به آماری که پس از تحقیقات متوالی به دست آمده است، توجه کنید:

در حدود ۷۰ درصد از سوالات کنکور، تکراری اند که از این ۷۰ درصد، در حدود ۲۰ درصد، تکرار سوالات سال های گذشته با کمی تغییر و ۵۰ درصد آن، ترکیب سوالات سال های گذشته است. برای مثال، ترکیب سقوط آزاد با آسانسور.

در این بین فقط حدود ۳۰ درصد سوالات، هر ساله جدید می شود. اگر بخواهیم مثبت اندیش باشیم و نیمه ی پر لیوان یعنی ۷۰ درصد را ببینیم، روش مع بندی ۳ روز یک بار بی تردید توجه شما را به ۷۰ درصد و حتی بیشتر از آن جلب می کند.

در این روش شما سعی می کنید هر آن چه را که به طور پراکنده فرا گرفته اید، به صورت منظم طبقه بندی کنید.

یعنی چیزی را که یاد گرفته اید، دوباره بخوانید تا بهتر متوجه شوید و خوب یاد بگیرید.

ولی به راستی چرا باید جمع بندی کرد؟

مهم ترین موضوع در خرداد ماه برای دانش آموزان، محدودیت زمان است. در این مقطع زمانی، اولویت بندی، نقش به سزایی در مطالعه خواهد داشت. اگر شما واقع نگر باشید، متوجه خواهید شد که خواندن همه ی مباحث ۱۷ مرحله آزمون، به طور پله پله در این فرصت یک ماهه، غیر ممکن است.

افراد موفق در کنکور همگی به یک کانون مشترک به نام جمع بندی اذعان داشتند.

در ابتدا مباحث را طبقه بندی کنید: ۱- قوی، ۲- ناقص، ۳- ضعیف. در روش جمع بندی، شما ابتدا تست می زنید، سپس مطالعه می کنید این روش، یک مزیت دارد؛ هنگامی که تست می زنید، متوجه سمی شوید که کدام مباحث را فراموش نکرده اید و وقتی را که می خواهید بدون هدف برای مطالعه ی آن مبحث بگذارید، به یک مبحث ناقص، اختصاص می دهید با این روش، کم کم با آزمون های متوالی که از کتاب زرد از خود می گیرید، مباحث ناقص، کامل و مرور می شود.

روش مطالعه درس ریاضی در کنکور

ویژگی اصلی نوابغ، شناسایی مشکل قبل از بروز مشکل است.

شرطی شدن ذهن و انتقال تمرکز

نکته ای که خیلی به چشم نمی آید ولی بسیار مهم است، شرطی شدن ذهن در بین ساعات ۸ الی ۱۲:۴۵ است. اکثر شما عادت کرده اید که در دوران جمع بندی به صورت بقچه ای یا نهایتاً دو یا سه تنوع درسی بین این ساعت داشته باشید؛ ولی در کنکور، دانش آموزان رشته ی ریاضی در این ساعت، به ۷ درس و رشته ی تجربی، به ۹ درس پاسخ می دهند.

در این بین تمرین و ممارست، اهمیت ویژه ای پیدا می کنند. آزمون های متوالی از کتاب زرد اختصاصی، این هنر انتقال تمرکز را در ما تقویت می کند.

اگر نتایج برخی از دانش آموزان برتر برخلاف انتظار آن ها، رضایت بخش نبوده است، به این علت است که این افراد در جلسه ی کنکور وقتی با یک درس دشوار رو به رو شدند، نتوانستند به آن فکر کنند و تمرکز خود را به درس دیگر منتقل کنند و این سبب دشوار شدن حفظ تمرکز در دروس دیگر می شود. در روش جمع بندی، شما با تکرار سوالات کنکور سال های گذشته، توانایی مواجه شدن با چند درس دشوار را به دست می آورید.

زمان

از همین الان با شروع کتاب زرد سعی کنید که با استفاده از آموخته هایی مانند تکنیک ضربدر و منها و زمان های نقصائی در قالب سوالات کنکور و اعمال وقت قانونی، مشکل کمبود وقت را حل کنید.

شبیه سازی

اگر همین الان سوالات کنکور سال قبل را در اختیار شما قرار بدهند به بیشتر سوالات، پاسخ صحیح می دهید؛ ولی اگر همین سوالات را در جلسه ی کنکور به شما بدهند ممکن است نتوانید به این سوالات پاسخ صحیح بدهید.

اهمیت‌ نقشه راه برای یه انسان در هررر زمینه ای

رکن اساسی، قرار گرفتن در شرایط آزمون است؛ پس در دوران جمع بندی، شرایط کنکور را شبیه سازی کنید.

حذف مباحث ضعیف

چه تضمینی وجود دارد که با خواندن دوباره و مجدد فصل هایی که در طول سال تحصیلی در آن ها ضعیف بوده ایم، بتوانیم در این یک ماه، آن ها را تقویت کنیم؟

آیا م دانید مباحثی که در آن ها ضعیف هستید، همان سوالات شک دار شما در جلسه ی کنکور است؟ پس چه تضمینی وجود دارد که با صرف وقت زیاد، با اطمینان به این سوالات پاسخ صحیح بدهید؟ آیا نفر اول کنکور هم به همه ی سوالات پاسخ می دهد؟ نفر اول کنکور هم برخی از مباحث را حذف کرده است.

سآیا نمی خواهید از استرس خود با حذف کردن برخی از مباحث ضعیف بکاهید؟

در آخر ذکر این نکته ضروری است که با تمرین کتاب زرد و ارزیابی آن، متوجه خواهید شد که کدام مبحث در کنکور مهم تر است و عمدتاً سوال های مطرح شده از آن مباحث به چه صورت است.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود