جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

متقاضیان تحصیل در دانشگاه فرهنگیان وقتی برای انتخاب رشته در دانشگاه فرهنگیان مجاز شوند و انتخاب رشته کنند. برای مصاحبه دعوت می شوند. خیلی از داوطلبان دقیقا نمی دانند جلسه مصاحبه چگونه برگزار می شود؟ و شاید این نشناختن ها استرس زا و گمراه کننده باشد. امروز ما با توضیح جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان این چالش را برای شما حل می کنیم.

جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟
جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان چگونه است؟

بعد از خواندن این متن شما جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان  را خواهید شناخت. البته این جلسه برای 2 گروه از متقاضیان دانشگاه فرهنگیان برگزار می شود. گروه اول کنکوری هایی است که قصد دارند در دانشگاه فرهنگیان به مدت 4 سال تحصیل کنند و گروه دوم فارغ التحصیلانی هستند که در آزمون استخدامی قبول شده اند و پس از گذراندن دوره کوتاه مدت در آموزش و پرورش مشغول به کار می شوند. بنابراین هر دو گروه به جواب خود می رسند.

جلسه مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

قبل از اعلام نتایج نهایی کنکور سراسری، به میزان چند برابر ظرفیت، از متقاضیان دانشگاه فرهنگیان دعوت به مصاحبه می شود. معمولا داوطلبان با پرداخت هزینه مربوطه، در یکی از مراکز دانشگاه فرهنگیان استان خود به مصاحبه دعوت می شوند.

 

مرحله اول

در مرحله اول، معمولا 4 نفر مصاحبه کننده حضور دارند. این افراد عمدتا معلمان یا کارکنان دانشگاه فرهنگیان هستند و توانمندی و واجد شرایط بودن متقاضی را از جنبه های مختلف مورد سنجش قرار می دهند. به طور خلاصه معلمی یک شغل بسیار حساس و کلیدی است. بنابراین افرادی که جذب می شوند باید از سلامت روانی، روحی و سواد اجتماعی بالایی برخوردار باشند. قدرت بیان، همچنین آشنایی به نحوه برقراری ارتباط کلامی و … که از معیارهایی است که یک شخص متقاضی شغل معلمی باید داشته باشند، در این جلسه مورد بررسی قرار می گیرد.

 

در حقیقت، انگیزه این 4 نفر انتخاب افراد شایسته ای است که توانایی بالقوه داشته و  بتوانند در آینده با شاگردان، همکاران، والدین دانش آموزان ارتباط درست و اصولی برقرار کنند.

 

در این مرحله سوالاتی در حوزه روانشناختی، اجتماعی، فرهنگی، دینی، اخلاقی، علاقه ها و انگیزه فرد برای معلم شدن مورد پرسش قرار می گیرد. این مرحله کمتر کسی رد می شود. اغلب افرادی که در این مرحله شرکت می کنند با موفقیت به مرحله بعدی مصاحبه راهنمایی می شود.

 

مرحله دوم

در بخشی از مصاحبه، مصاحبه شونده نزد پزشک معتمد، برخی آزمون ها را انجام می دهد. برای مثال فرد باید لکنت زبان نداشته، از قد مناسب برخوردار بوده باشد و نحوه راه رفتن و حرف زدن او طوری باشد که مشکلی در شغل آینده او ایجاد نکند. افراد با قد کوتاه، کسانی که مشکل جسمی و یا لکنت زبان باشند، ممکن است در این مرحله قبول نشوند.

 

مرحله سوم

 

در مرحله دوم، مصاحبه شونده ها با یک شخص صحبت می کنند. در این مرحله درباره مسائل اعتقادی، سیاسی و مذهبی سوالاتی پرسیده می شود. شاید حساس ترین بخش مصاحبه این مرحله باشد. در این مرحله با اعتماد به نفس به سوالاتی که از شما پرسش می شود، به دقت پاسخ دهید.

لازم نیست برای وانمود کردن و دروغ گفتن تلاش کنید. این شخص قصد رد کردن شما را ندارد. پس با خیال راحت به سوالات او پاسخ دهید.

مرحله چهارم

مرحله نهایی قبولی در دانشگاه فرهنگیان که مربوط به مصاحبه نیست، گزینش می گویند. در این مرحله مسئول گزینش وزارت آموزش و پرورش از مدرسه و محل زندگی یا محل کار متقاضی پرس و جو می کنند. در این مرحله فرد مذکور ممکن است رد یا قبول شود. در صورت رد شدن امکان اعتراض و گزینش مجدد وجود دارد.

 

یادداشت: اگر شما در محل زندگی، محل کار و مدرسه خود سابقه درخشانی داشته باشید، بدون هیچ مشکلی در این مرحله قبول می شوند. البته برخی از افراد به دلیل مسائل اعتقادی، سیاسی و امنیتی در این مرحله رد می شوند.

نکاتی که باید رعایت کنید

در جلسه مصاحبه برخی نکات را رعایت کنید، چرا که برای قبولی شما مفید خواهد بود.

 

1- لباس مناسب بپوشید.

2- فرم موی سر متعارف داشته باشید.

3- دروغ نگویید.

4- اخلاق نیکو داشته باشید.

5- به مواردی که از شما سوال نمی شود، پاسخ ندهید.

6- همیشه از یک نفر که تجربه شرکت در مصاحبه داشته، کمک بگیرید.

7- سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان را که در سایت های مختلف منتشر می شوند، مطالعه کنید.

متقاضیان شغل معلمی که با آزمون استخدامی ماده 28 جذب می شوند

روش دوم جذب معلم و تحصیل یک دوره کوتاه در دانشگاه فرهنگیان، مربوط به داوطلبان قبول شده در آزمون استخدامی است. رسالت این گروه دقیقا مثل گروه اول است. نحوه مصاحبه و سوالاتی که پرسیده می شود، تفاوتی نخواهد کرد.

سوالات مصاحبه دانشگاه فرهنگیان

در این دو مرحله از مصاحبه سوالات زیادی پرسیده می شود، نحوه برخورد مصاحبه کننده ها ممکن است شهر به شهر و گروه به گروه تفاوت داشته باش. اما در حالت کلی آن ها معیارهای یکسانی را در افراد متقاضی معلمی جستجو می کنند. برای آشنایی با نحوه سوال پرسیدن و نوع سوالات می توانید از تجارب دیگران استفاده کنید. برخی سایت ها سوالات مهمی که در جلسه مصاحبه مطرح می شود را گردآوری کرده اند. شما به راحتی می توانید آن مجموعه سوالات را تهیه کرده و قبل از شرکت در مصاحبه مرور کنید.

 

مقالات خواندنی:

رتبه لازم برای قبولی در دانشگاه فرهنگیان چقدر است؟

آیا مشاوره کنکور ۹۹ می‌تواند سرنوشت ساز باشد؟

قبولی در کنکور با رتبه عالی مشروط به آموختن روش‌های آسان و اصولی

مگه میشه کسانی که برای کنکور دیر شروع کردند موفق بشن؟!

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

درآمد رشته دندانپزشکی چگونه است؟

دانشگاه فرهنگیان و 17 سؤال و جواب مهم

رتبه لازم برای دانشگاه فرهنگیان

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

محصولات مکتبستان
دریافت لینک دانلود