تغییرات کتاب درسی کنکور ۱۴۰۰ | رشته های تجربی،ریاضی،انسانی

تغییرات کتاب درسی کنکور 1400

قابل توجه فارغ التحصیلان نظام جدید ( ۳_۳_۶ ) که داوطلب کنکور ۱۴۰۰ هستند و کلیه عزیزانی که قصد دارند در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنند.! در این پست تغییرات کتاب درسی کنکور ۱۴۰۰ را بررسی میکنیم و کتاب های مورد نیاز برای هر مقطع که متناسب با کنکور ۱۴۰۰ می باشد رو مورد تجزیه و تحلیل قرار می­دهیم.

 

تغییرات منابع کنکور ۱۴۰۰:

ملاک طراحی سوالات کنکور بعدی یعنی کنکور ۱۴۰۰، کتاب های درسی دانش آموزان پایه ی دوازدهم سال جاری است، یعنی :

سال دهم : کتب دهم چاپ ۹۷-۹۸
سال یازدهم : کتب یازدهم چاپ ۹۸-۹۹
سال دوازدهم : کتب دوازدهم چاپ ۹۹-۱۴۰۰

 

تغییرات کتاب درسی

تغییرات کتب درسی

تغییرات کتب دروس عمومی به صورت کامل

 

درس ادبیات فارسی

در مجموع برای کنکور ۱۴۰۰ و با توجه به تغییراتی که در کتاب های نظام جدید اعمال شده است. کتاب ادبیات دوازدهم تغییرات کمتری داشته ولی کتاب ادبیات دهم و ادبیات یازدهم تغییرات قابل توجهی داشته است.

عنوان

تغییرات

ادبیات فارسی دهم و یازدهم
 • تغییرات کتاب ادبیات فارسی پایه به صورت کلی بوده و برخی از دروس حذف شده و با دروس دیگری جایگزین شدند.

 

 • کتاب ادبیات دهم و یازدهم با کاهش تعداد دروس به ۱۸ درس رسیدند و در هشت قلمرو یکسان با چیدمان یکسان تنظیم شدند. به این صورت که هر فصلی در هریک از این دو کتاب مکمل یکدیگر می باشند.

 

 • تغییراتی که در این دو کتاب دیده میشود بیشتر در متن و اشعار جدیدی می باشد که جایگزین مباحث قبلی شدند و لذا تناقضی را برای مطالعه داوطلبین به وجود نمی آورد.
ادبیات فارسی دوازدهم 

 • تغییرات کتاب ادبیات فارسی دوازدهم برای کنکور ۱۴۰۰ کمی متفاوت تر از کتب ادبیات فارسی پایه می باشد. در این کتاب تغییرات قابل توجهی در بخش قلمرو های ادبی و قلمرو های زبانی که همان مباحث آرایه ها ادبی و دستور زبان فارسی می باشد, داشته ایم.

 

 • در صفحه ۱۵ کتاب ادبیات فارسی دوازدهم و در قالب قلمرو زبانی مبحث حذف فعل و انواع آن اضافه شده است. همچنین در صفحات ۲۸ و ۱۲۷ و در قالب قلمرو ادبی دو بیت جدیدی اضافه شده و آرایه های استعاره و مجاز در قالب جدیدی برای دانش آموزان مورد بررسی قرار گرفته است.

 

 • با توجه به ابیات اضافه شده در قسمت های مختلف این کتاب شامل ایجاد تغییراتی در معانی مختلف واژگان ادبیات فارسی نیز بوده ایم که این تغییرات به شکل زیر می باشد.

 

– در صفحه ۱۶۶ کلمه (دار ملک) به معنای سرزمین به لیست واژگان اضافه شده است.

– در صفحه ۱۶۸ کلمه (عطا) به معنای بخشش به واژه (عطا دادن) با معنای بخشیدن تغییر کرده است.

– در صفحه ۱۶۸  کلمه (حسب) به معنای اندازه به واژه (برحسب) به معنای مطابق تغییر کرده است.

– در صفحه ۱۷۲ کلمه بدگمانی از معانی واژه اندیشه حذف شده است و این واژه تنها در معنی ترس و استرس قرار گرفته است.

 

درس عربی

تغییرات کتاب ادبیات عربی برای کنکور ۱۴۰۰ در هر سه پایه بسیار اندک بوده است و میتوان گفت که این کتاب تغییر محتوایی محسوسی نسبت کتاب نظام قدیم و سال های گذشته خود نداشته است. تغییرات این کتاب تنها در مثال هایی است که در درس های مختلف آورده شده و در بیان مفاهیم گوناگون و واژگان تغییری نداشتیم.

عنوان

تغییرات

کتاب عربی دهم و یازدهم
 • هیچگونه تغییری در کتاب عربی سال دهم و یازدهم نداشتیم و بر همین اساس داوطلبین میتوانند از کتاب های سال های گذشته نیز برای کنکور ۱۴۰۰ استفاده کنند.
     کتاب عربی دوازدهم 

 • تغییرات کتاب عربی دوازدهم برای کنکور ۱۴۰۰ به این صورت است که در صفحه ۱۵ کتاب درسی در بخش پاورقی کلمه (تَـمنیبه) به معنی آرزو داشتن که در واقع مضارع کلمه (يَتَمـنی) است اضافه شده و همچنین کلمه (فريسة) به معنی شکار که جمع کلمه (فَرائس) است نیز اضافه شده است.

 

 • در صفحه ۱۹ کتاب درسی و در بخش پاورقی خط اول کلمه ( إلیها ) به ( إلیه ) تغییر پیدا کرده و در واقع تصحیح شده است.

 

 • در صفحه ۳۱ کتاب درسی و در بخش تمارین نیز دو عبارت و مثال ابتدایی به صورت کامل تغییر کرده اند و واژگان (عفا) و (اذنب) به لغات این درس اضافه شده است.

 

درس دین و زندگی

تغییرات کتاب ادبیات دینی برای کنکور ۱۴۰۰ در هر سه پایه بسیار اندک بوده است. این کتاب تنها در جمله بندی و بیان مطالب نسبت به کتاب های قبلی کمی تفاوت داشته است. اما مفاهیم و عناوین دروس هیچ تغیییری نسبت به سال های گذشته نداشته است. از آنجایی که متن کتاب درسی در این درس به شدت مورد توجه طراحان کنکور است, پیشنهاد میشود تا داوطلبین از کتاب های جدید استفاده کنند و با بیان جدید این مفاهیم آشنا شوند.

عنوان

تغییرات

کتاب دینی دهم و یازدهم
 • هیچگونه تغییری در کتاب دینی سال دهم و یازدهم نداشتیم. کتاب دینی دهم و یازدهم هر دو در دوازده درس دسته بندی شده اند و عناوین فصل ها نیز دقیقا مشابه سال گذشته و مکمل یکدیگر می باشد.
   کتاب دینی دوازدهم 

 • تغییرات کتاب دینی دوازدهم برای کنکور ۱۴۰۰ به این صورت است که برخی از آیات حذف شده اند و متناسب با تغییرات متن آیات و مفاهیم جدیدی در همان قسمت اضافه شده است که این تغییرات به صورت زیر می باشد.

 

 • در درس پنجم دینی دوازدهم ( درس قدرت پرواز ) : در صفحه ۵۲ کتاب درسی دو سوال ابتدایی با سوالات جدیدی تعویض شده اند. همچنین در صفحه ۵۵ کتاب درسی در ابتدای مبحث و در بخش بالای صفحه معنی آیه  إِنَّا هَدَيْنَاهُ السَّبِيلَ إِمَّا شَاكِرًا وَإِمَّا كَفُورًا” به متن درس پنجم اضافه شده است. همچنین صفحه ۵۶ کتاب درسی سال ۱۳۹۸ به صورت کامل حذف شده است.

 

 • در درس ششم دینی دوازدهم ( سنت های خداوند در زندگی ) : در صفحه ۵۶ کتاب درسی, در انتهای صفحه بخش تدبر در قرآن و آیه «وَلَا يَحْسَبَنَّ الَّذِينَ كَفَرُوا أَنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ خَيْرٌ لِّأَنفُسِهِمْ ۚ إِنَّمَا نُمْلِي لَهُمْ لِيَزْدَادُوا إِثْمًا ۚ وَلَهُمْ …»  که در کتاب سال ۱۳۹۸ وجود داشت به صورت کامل حذف شده است.

      در صفحه ۷۲ کتاب درسی و در بخش ابتدایی این صفحه بعد از پارگراف اول در قسمت فرازی از دعای جوشن کبیر, عبارت (یا من سبَقت رحمتُه َغضبَه) با ترجمه (ای خدایی که رحمتش بر غضبش سبقت گرفته است) به متن کتاب درسی اضافه شده است.

در صفحه ۷۳ کتاب درسی, در انتهای صفحه این حدیث (هنگامی که خداوند خير بندگانش را بخواهد، اگر بنده گناهی مرتکب شود او را گوشمالی میدهد تا به یاد آورد) از امام صادق (ع) حذف شده است.

 

 • در درس هفتم دینی دوازدهم ( درس بازگشت ) : در صفحه ۸۵ کتاب درسی, در ابتدای پاراگراف دوم این بیت از اوسعید ابوالخیر اضافه شده است(باز آ باز آ هر آنچه هستی بازآ/ گر کافر و گبر و بت‌پرستی باز آ) که متناسب و در قرابت معنایی با مفهوم کلی درس می باشد.

 

 • در درس دهم دینی دوازدهم ( درس تمدن جدید و مسئولیت ما ) : در صفحه ی ۱۰۷ کتاب درسی, در انتهای صفحه در پاورقی سه تمدن به متن کتاب درسی اضافه شده است که این سه تمدن در چاپ های قبلی در متن کتاب بوده است.

 

درس زبان انگلیسی

هیچگونه تغییری در کتاب زبان انگلیسی سال دهم و یازدهم و دوازدهم نداشتیم و بر همین اساس داوطلبین میتوانند از کتاب های سال های گذشته نیز برای کنکور ۱۴۰۰ استفاده کنند.

 

تغییرات کتب دروس اختصاصی به صورت کامل 

الف) رشته ی علوم تجربی

 

درس زیست

در درس زیست شناسی کنکور منابع درسی به این شکل تقسیم بندی می شوند :
کتاب زیست شناسی (۱) یا همان کتاب زیست دهم چاپ ۹۷
کتاب زیست شناسی (۲) یا همان کتاب زیست یازدهم چاپ ۹۸
و کتاب زیست شناسی (۳) یا همان کتاب زیست دوازدهم چاپ ۹۹ .

در کتاب های زیست شناسی نظام جدید ۲۴ فصل داریم که این تعداد برای کتاب نظام قدیم ۳۰ فصل بوده است. تقریبا می شود گفت که برای کنکور ۱۴۰۰ علاوه بر کاهش تعداد سرفصل و حجم از سختی مطالب هم کمتر شده . لذا به صورت کلی بیشتر تغییرات کتاب زیست شناسی تغییرات واژگان بوده است که از معادل های فارسی به جای کلمات اصلی استفاده شده است و این اصطلاحات در کنکور سراسری ۱۴۰۰ نیز با همین بیان و ادبیات استفاده خواهند شد.

عنوان

تغییرات

زیست 

 • موارد و مباحث اضافه شده به کتاب زیست شناسی نظام جدید چاپ ۱۳۹۹
  برای کتاب های زیست شناسی نظام جدید مطالب زیر نسبت به سال های گذشته اضافه شده است
  ۱- تامین اکسیژن و مواد مغذی قلب که به فصل گردش مواد اضافه شده است
  ۲-  انواع روش های تنفس در جانوران، جزئی نگری و کلی نگری، نگرش بین رشته ای،
  ۳- اخلاق زیستی، فناوری نوین زیست شناسی،ژن شناسی، خدمات بوم سازگان و همینطور تامین انرژی های تجدید پذیر

 

 • موارد و حذف شده از کتاب زیست شناسی نظام جدید چاپ ۱۳۹۹

     کتاب های زیست شناسی نظام جدید تصویر محور هستند و دانش آموزان متقاضی کنکور ۱۴۰۰ باید تسلط زیادی روی تجزیه و تحلیل عکس ها داشته باشند.در کتاب های زیست شناسی نظام جدید شاهد حذف عناوین زیر هستیم :

    ۱-ویروس، باکتری و قارچ آغازیان،

   ۲- شجره نامه ، سه شاخه گیاهان که همیشه یکی از سخت ترین سوالات زیست را شامل میشد.

 

 • موارد و جملات تغییر یافته در کتاب زیست شناسی نظام جدید چاپ ۱۳۹۹

در کتاب زیست شناسی سال دوازدهم چاپ ۱۳۹۹ که برای داوطلبین کنکور ۱۴۰۰ مورد استفاده قرار میگیرد, دو مفهوم دستخوش تغییر شده اند که به صورت زیر می باشند :

۱- جمله ی «ساختاری که در آن پروتئین به شکل کروی در می آید» به عبارت ) ساختاری که در آن پروتئینها به شکل های متفاوتی در می آیند( تغییر پیدا کرده است.

۲- همچنین جمله ی «آمیزش غیرتصادفی به طور حتم فراوانی دگرهای را تغییر می دهد. به عبارت ) آمیزش غیرتصادفی به طور حتم فراوانی ژن نمودها را تغییر می دهد.) تغییر پیدا کرده است.

 

درس ریاضی

در درس ریاضی کنکور منابع درسی به این شکل تقسیم بندی می شوند :
کتاب ریاضی (۱) یا همان کتاب ریاضی دهم چاپ ۹۷
کتاب ریاضی (۲) یا همان ریاضی یازدهم چاپ ۹۸
و کتاب ریاضی (۳) یا همان ریاضی دوازدهم چاپ ۹۹ .

در این درس برای کنکور ۱۴۰۰ نیازی به تغییر کتاب ندارید و با همان کتاب های ریاضی نظام جدید که منبع کنکور ۹۹ بوده، می توانید در کنکور ۱۴۰۰ نیز شرکت کنید.
در این درس در نظام جدیدبه شدت کاهش حجم داشتیم !! ریاضی نظام جدید ساده تر و کم حجم تر شده است.

عنوان

تغییرات

موارد و حذف شده از کتاب ریاضی نظام جدید
 • از جمله حذفیات میتوان به مباحث انتگرال، دنباله و ماتریس به طور کامل اشاره کرد و همچنین بخش های سخت کاربرد مشتق و هندسه فضایی و قسمت زیادی از مثلثات که از سخت ترین مباحث برای داوطلبان نظام قدیم تجربی بوده هم برای کنکور ۱۴۰۰ حذف شده و عملا چیز زیادی از آن باقی نمانده است.

 

 • اما از نظر سطح سوالات برای کنکور ۱۴۰۰ تقریبا ۱۵ درصد سوالات به دلایل مختلف چالشی زمانبر یا سخت بوده و حدود ۷۰ درصد سوالات سطح متوسط دارند که البته برای داوطلبان نظام قدیم بسیار سخت تر است. نکته قابل توجه در درس ریاضی این می باشد که این کتاب نسبت به چاپ سال ۱۳۹۸ تغیی محسوسی نداشته است.

 

درس فیزیک

در درس فیزیک کنکور منابع درسی به این شکل تقسیم بندی می شوند :
کتاب فیزیک (۱) و آزمایشگاه یا همان کتاب فیزیک دهم چاپ ۹۷
کتاب فیزیک (۲) و آزمایشگاه یا همان فیزیک یازدهم چاپ ۹۸
و کتاب فیزیک (۳) و آزمایشگاه یا همان فیزیک دوازدهم چاپ ۹۹ .

عنوان

تغییرات

درس فیزیک
 • تغییرات فیزیک نظام جدید در حد تغییر در کلمات و عددهای مسئله است؛ پس متقاضیان شرکت درکنکور نظام جدید برای کنکور ۱۴۰۰ لزومی به تغییر دادن کتاب فیزیک ندارند.

 

 • مباحث امواج الکترو مغناطیس نوسان، موج و صوت هم کم حجم تر شده اند و بخش مدار نیز به طور کلی ساده تر شده است.

 

 • از حدفیات کنکور ۱۴۰۰ در این درس برای رشته تجربی میتوان از مباحث شکافت هسته ای و گداخت هسته، سقوط آزاد،حرکت دایره ای و تداخل امواج نام برد که البته در کتاب فیزیک نظام جدید ریاضی همچنان وجود دارند.

 

 • حذف عجیبی که در کتاب فیزیک نظام جدید برای کنکور ۱۴۰۰ صورت گرفته است حذف فصل اندازه گیری و بردار است که یک فصل ریشه ای و پایه ای است و برای یادگیری مفهوم خیلی از فصل ها مورد نیاز است. البته از دید کنکوری این کتاب یک سوال را به خود اختصاص میداد که این سوال اکنون به بخش الکتریسیته اضافه گردیده است و تعداد سوالات این بخش را به ۷ سوال رسانده است. نکته قابل توجه در درس فیزیک این می باشد که این کتاب نسبت به چاپ سال ۱۳۹۸ تغییر محسوسی نداشته است.

 

درس شیمی

در درس شیمی کنکور منابع درسی به این شکل تقسیم بندی می شوند :
کتاب شیمی (۱) و آزمایشگاه یا همان کتاب شیمی دهم چاپ ۹۷
کتاب شیمی (۲) و آزمایشگاه یا همان شیمی یازدهم چاپ ۹۸
و کتاب شیمی (۳) یا همان شیمی دوازدهم چاپ ۹۹ .

عنوان

تغییرات

درس شیمی 

 • بر اساس تفاوت هایی که بین کتب درسی شیمی صورت گرفته است, تغییرات واژه ها و شکل ها و حذفیات مطالب در شیمی نظام جدید زیاد است.

 

 • شیمی در نظام جدید برای کنکور ۱۴۰۰ با رویکرد مفاهیم و مطالب حفظی طراحی شده و زیاد مسئله محور نیست. در بخش حفظیات هم مطالب جدید و کاربردی تر مثل: نحوه ی تشکیل عناصر، غنی سازی ایزوتوپ ها، هوای مایع، کاربردهای شیمی سبز، تروپوسفر و تراوا و … اضافه شده است.

 

 • نکته قابل توجه در درس شیمی این می باشد که این کتاب نسبت به چاپ سال ۱۳۹۸ تغییر محسوسی نداشته است.

 

درس زمین شناسی

در درس زمین شناسی کنکور منابع درسی به این شکل تقسیم بندی می شوند :
کتاب زمین شناسی کنکور سال یازدهم چاپ ۹۸

عنوان

تغییرات

درس زمین شناسی
 • اگر شما هدفتون رشته های زیرگروه دو مثل داروسازیه پس باید زمین شناسی رو دقیق بخونین . برای کنکور ۱۴۰۰ حجم کتاب بسیار کاهش یافته است. در نظام قدیم برای کنکور داوطلبان باید دو کتاب سوم و پیش دانشگاهی و در مجموع ۱۹ فصل را مطالعه می کردند که در نظام جدید فقط در سال یازدهم کتاب زمین شناسی را داریم که در کل هفت فصل دارد. مباحث این هفت فصل هم به مراتب ساده تر از مطالب کتاب های نظام قدیم هست.

 

 • نکته ی مهم اینه که همیشه از کاهش حجم مطالب و فصول نباید خوشحال باشید چون ممکنه که سوالات در کنکور۱۴۰۰ جزئی تر و سخت تر نیز طرح بشه و حتی اگه اگر آسون باشه بسیاری از داوطلبان درصد های بالایی کسب میکنن که باعث میشه شما شاهد رتبه های نجومی با درصد های خوب باشید .نکته قابل توجه در درس زمین شناسی این می باشد که این کتاب نسبت به چاپ سال ۱۳۹۸ تغییر محسوسی نداشته است.

 

ب) رشته ی علوم رياضى 

 

عنوان

تغییرات

درس ریاضی 
 • در دروس حسابان ، هندسه ، ریاضی پایه و گسسته نسبت به سالهای گذشته در کتب درسی تغییری صورت نگرفته است و تغییرات تنها در حد اضافه شدن چند مثال و یا تغییر برخی پارامترها و اعداد بوده که جنبه ی خاصی ندارند و با استفاده از همان کتاب های نظام جدید که منبع کنکور ۱۳۹۹ بوده، می توانید در کنکور ۱۴۰۰ نیز شرکت کنید.
درس فیزیک
 • در درس فیزیک تغییرات فیزیک نظام جدید رشته ریاضی هم مانند رشته تجربی فقط در حد تغییر در کلمات و عددهای برخی از مسئله های کتاب درسی است؛ پس کنکوری های نظام جدید برای کنکور ۱۴۰۰، لزومی به تغییر دادن کتاب فیزیک ندارند.
درس شیمی
 • در درس شیمی نیز کنکوری های نظام جدید ریاضی هم مانند تجربی ها، شیمی دهم چاپ ۹۷ ، شیمی یازدهم چاپ ۹۸ و شیمی دوازدهم چاپ ۹۹ را تهیه کنند؛ زیرا تغییرات واژه و شکل و حذفیات در شیمی نظام جدید زیاد است. اما برای کنکور ۱۴۰۰ هیچگونه تغییری در مباحث مشاهده نمی شود و از همان کتابهای چاپ شده برای کنکور سراسری سال ۱۳۹۹ نیز میتوان استفاده کرد.

 

ج) رشته ی علوم انسانی 

تغییرات منابع در رشته انسانی به نسبت رشته های دیگر برای کنکور ۱۴۰۰ بسیار کمتر است, اما با توجه به اهمیت متن کتاب درسی و چینش مفاهیم پیشنهاد می شود که از هر ساله از کتاب های جدیدی برای امادگی کنکور سراسری استفاده شود.

عنوان

تغییرات

درس فلسفه و منطق
 • کتاب درسی فلسفه که در سال یازدهم و دوازدهم مورد بررسی قرار میگیرد, در متن و بیان خود تغییراتی داشته و پیشنهاد می شود که از کتاب های جدید استفاده شود. منطق در چاپ اول کتاب درسی که منبع کنکور ۹۸ بود به نسبت کتاب چاپ کنکور ۹۹ در سیستم نظام جدید کاملا تغییر کرد ولی برای کنکور ۱۴۰۰ هیچ گونه تغییری نداشته است.
درس جامعه شناسی
 • کتاب درسی جامعه شناسی دهم و یازدهم هیچ گونه تغییری نداشته است ولی کتاب جامعه شناسی دوازدهم تغییر کرده است و در برخی دروس قسمت هایی ( البته اندک) اضافه شده است که با توجه به مورد سوال بودن آن ها در کنکور سراسری ۱۴۰۰ پیشنهاد میشود که از کتب جدیدی استفاده کنید.
درس تاریخ و جغرافیا
 • کتاب درسی تاریخ و کتاب درسی جغرافیا برای چاپ ۱۳۹۹ و کنکور ۱۴۰۰ در کتاب درسی سال دوازدهم تغییرات اندکی در متن کتاب و برخی اصطلاحات داشته است. لذا توصیه میشود که دانش آموزان و داوطلبین کنکور ۱۴۰۰ از کتاب جدید استفاده کنند.
دروس علوم و فنون ادبی، اقتصاد، ریاضی و روان شناسی
 • کتاب درسی این دروس نسبت به سال های گذشته هیچ گونه تغییری نداشته و داوطلبین کنکور ۱۴۰۰ میتوانند حتی از کتب سال قبل نیز برای شرکت در کنکور سراسری و ایجاد آمادگی در این دروس استفاده کنند.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۰ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۰” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

ریز تغییرات شیمی 2 برای کنکور 94

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود