تغییرات کتب درسی برای کنکور ۱۴۰۰

قابل توجه فارغ التحصیلان نظام جدید ( ۳_۳_۶ ) که داوطلب کنکور ۱۴۰۰ هستند و فارغ التحصیلان نظام قدیم که در کنکور ۹۹ قصد دارند منابع نظام جدید را آزمون دهند! در این پست تغییرات منابع کنکور ۱۴۰۰ را بررسی میکنیم

 

تغییرات منابع کنکور ۱۴۰۰ :

ملاک طراحی سوالات کنکور بعدی یعنی کنکور ۱۴۰۰، کتاب های درسی دانش آموزان پایه ی دوازدهم سال جاری است، یعنی :

دهم : چاپ ۹۷-۹۸
یازدهم : چاپ ۹۸-۹۹
دوازدهم : چاپ ۹۹-۱۴۰۰

 

تغییرات کتب درسی :

 

الف) رشته ی علوم تجربی :

درس زیست:

 • برای کنکور ۱۴۰۰ : کتاب زیست دهم چاپ ۹۷ ، زیست یازدهم چاپ ۹۸ و کتاب زیست دوازدهم چاپ ۹۹ را تهیه کنید. چون تغییرات واژه ، عبارت و تصاویر کتاب در زیست جدید وجود دارد.
  برای کتاب های زیست شناسی نظام جدید مطالب زیر نسبت به سال های گذشته اضافه شده است
  ۱- تامین اکسیژن و مواد مغذی قلب که به فصل گردش مواد اضافه شده است
  ۲- انواع روش های تنفس در جانوران، جزئی نگری و کلی نگری، نگرش بین رشته ای،
  ۳- اخلاق زیستی، فناوری نوین زیست شناسی،ژن شناسی، خدمات بوم سازگان و همینطور تامین انرژی های تجدید پذیر
 • در کتاب های زیست شناسی نظام جدید ۲۴ فصل داریم که این تعداد برای کتاب نظام قدیم ۳۰ فصل بوده است. تقریبا می شود گفت که برای کنکور ۱۴۰۰ علاوه بر کاهش تعداد سرفصل و حجم از سختی مطالب هم کمتر شده .
 • کتاب های زیست شناسی نظام جدید تصویر محور هستند و دانش آموزان متقاضی کنکور ۱۴۰۰ باید تسلط زیادی روی تجزیه و تحلیل عکس ها داشته باشند. در کتاب های زیست شناسی نظام جدید شاهد حذف عناوین زیر هستیم :
  ۱- ویروس، باکتری و قارچ آغازیان،
  ۲- شجره نامه ، سه شاخه گیاهان که همیشه یکی از سخت ترین سوالات زیست را شامل میشد.

درس ریاضی

در این درس برای کنکور ۱۴۰۰ نیازی به تغییر کتاب ندارید و با همان کتاب های ریاضی نظام جدید که منبع کنکور ۹۹ بوده، می توانید در کنکور ۱۴۰۰ نیز شرکت کنید.
در این درس در نظام جدیدبه شدت کاهش حجم داشتیم !! ریاضی نظام جدید ساده تر و کم حجم تر شده است.
از جماه حذفیات میتوان به مبا حث انتگرال، دنباله و ماتریس به طور کامل اشاره کرد و همچنین بخش های سخت کاربرد مشتق و هندسه فضایی و قسمت زیادی از مثلثات که از سخت ترین مباحث برای داوطلبان نظام قدیم تجربی بوده هم برای کنکور ۱۴۰۰ حذف شده و عملا چیز زیادی از آن باقی نمانده است.
اما از نظر سطح سوالات برای کنکور ۱۴۰۰ تقریبا ۱۵ درصد سوالات به دلایل مختلف چالشی زمانبر یا سخت بوده و حدود ۷۰ درصد سوالات سطح متوسط دارند که البته برای داوطلبان نظام قدیم بسیار سخت تر است.

درس فیزیک

تغییرات فیزیک نظام جدید در حد تغییر در کلمات و عددهای مسئله است؛ پس کنکوری های نظام جدید برای کنکور ۱۴۰۰ لزومی به تغییر دادن کتاب فیزیک ندارند.
مباحث امواج الکترو مغناطیس نوسان، موج و صوت هم کم حجم تر شده اند و بخش مدار نیز به طور کلی ساده تر شده است.
از حدفیات کنکور ۱۴۰۰ در این درس برای رشته تجربی میتوان از مباحث شکافت هسته ای و گداخت هسته، سقوط آزاد،حرکت دایره ای و تداخل امواج نام برد که البته در کتاب فیزیک نظام جدید ریاضی همچنان وجود دارند.
اما حذف عجیبی که در کتاب فیزیک نظام جدید برای کنکور ۱۴۰۰ صورت گرفته است حذف فصل اندازه گیری و بردار است که یک فصل ریشه ای و پایه ای است و برای یادگیری مفهوم خیلی از فصل ها مورد نیاز است.
درس شیمی :
کتاب شیمی دهم چاپ ۹۷ ، شیمی یازدهم چاپ ۹۸ و شیمی دوازدهم چاپ ۹۹ را تهیه کنید؛ زیرا تغییرات واژه و شکل و حذفیات در شیمی نظام جدید زیاد است.
شیمی در نظام جدید برای کنکور ۱۴۰۰ با رویکرد مفاهیم و مطالب حفظی طراحی شده و زیاد مسئله محور نیست. در بخش حفظیات هم مطالب جدید و کاربردی تر مثل: نحوه ی تشکیل عناصر، غنی سازی ایزوتوپ ها، هوای مایع، کاربردهای شیمی سبز، تروپوسفر و تراوا و … اضافه شده است.

درس زمین

اگر شما هدفتون رشته های زیرگروه دو مثل داروسازیه پس باید زمین شناسی رو دقیق بخونین . برای کنکور ۱۴۰۰ حجم کتاب بسیار کاهش یافته است . در نظام قدیم برای کنکور داوطلبان باید دو کتاب سوم و پیش دانشگاهی و در مجموع ۱۹ فصل را مطالعه می کردند که در نظام جدید فقط در سال یازدهم کتاب زمین شناسی را داریم که در کل هفت فصل دارد. مباحث این هفت فصل هم به مراتب ساده تر از مطالب کتاب های نظام قدیم هست.

و در نهایت نکته ی مهم اینه که همیشه از کاهش حجم مطالب و فصول نباید خوشحال باشید چون ممکنه که سوالات در کنکور ۱۴۰۰ جزئی تر و سخت تر نیز طرح بشه و حتی اگه اگر آسون باشه بسیاری از داوطلبان درصد های بالایی کسب میکنن که باعث میشه شما شاهد رتبه های نجومی با درصد های خوب باشید .

و در بقیه ی دروس عمومی، همان منابع کنکور ۹۸ را می‌توانید استفاده کنید.

 

ب) رشته ی علوم رياضى :

 • درس حسابان ، هندسه ، ریاضی پایه و گسسته نیازی به تغییر کتاب ندارند و با همان کتاب های نظام جدید که منبع کنکور ۹۸ بوده، می توانید در کنکور ۹۹ نیز شرکت کنید.
 • تغییرات فیزیک نظام جدید ریاضی هم مانند تجربی فقط در حد تغییر در کلمات و عددهای مسئله است؛ پس کنکوری های نظام جدید برای کنکور ۹۹، لزومی به تغییر دادن کتاب فیزیک ندارند.
 • کنکوری های نظام جدید ریاضی هم مانند تجربی ها، شیمی دهم چاپ ۹۶ ، شیمی یازدهم چاپ ۹۷ و شیمی دوازدهم چاپ ۹۸ را تهیه کنند؛ زیرا تغییرات واژه و شکل و حذفیات در شیمی نظام جدید زیاد است.
 • در دروس عمومی نیز فقط دینی به دلیل حساسیت تغییرات در طرح تست ها نیاز به تغییر کتاب درسی و تست دارد؛ ولی همان منابع کنکور ۹۸ را برای بقیه ی دروس می‌توانید استفاده کنید.

 

ج) رشته ی علوم انسانی :

 • کتاب فارسی دهم چاپ سال ۹۶ که منبع کنکور ۹۹ است، به نسبت کتاب منبع کنکور ۹۸ (چاپ ۹۵) تغییراتی نداشت. اما کتاب فارسی یازدهم تغییراتی را داشته. کتاب فارسی دوازدهم نیز تغییراتی مثل تغییر در درس ۱۶ را داشت.
 • کتاب عربی معیار کنکور ۹۹ به نسبت کنکور ۹۸ در پایه ی دهم و یازدهم تغییراتی نداشته و در پایه ی دوازدهم به طور جزئی تغییر کرده است.
 • کتاب دینی کنکور ۹۹ نیز در پایه دهم و یازدهم تغییرات جزئی داشته اما در پاپه ی دوازدهم حدود ۲۰% تغییرات محتوایی داشته.
 • کتاب انگلیسی برای کنکور ۹۹ همان کتاب زبان انگلیسی منبع کنکور ۹۸ است و تغییر نکرده.
 • کتاب ریاضی و آمار منبع کنکور ۹۹ تغییراتی به نسبت کنکور ۹۸ نداشته.
 • کتاب اقتصاد نیز به نسبت منبع کنکور ۹۸ تغییر نداشته است.
 • کتاب فنون ادبی برای درس ادبیات اختصاصی در سال دهم به نسبت کنکور ۹۹ تغییر نداشته؛ اما در کتاب یازدهم این کتاب تغییر کرد. در کتاب سال دوازدهم نیز تغییراتی داشت.
 • کتاب عربی اختصاصی منبع یکسانی با عربی عمومی دارند. تغییرات این کتاب نیز مانند عربی عمومی است.
 • تاریخ و جغرافیا در هر سه پایه تغییری برای کنکور ۹۹ نداشت.
 • جامعه شناسی در پایه ی دهم تغییری نداشت؛ در سال یازدهم به صورت جزئی در حدود تغییر کلمات تغییر کرده اما در پایه ی دوازدهم تغییرات جدی تر بودند.
 • منطق در چاپ اول کتاب درسی که منبع کنکور ۹۸ بود به نسبت کتاب چاپ کنکور ۹۹ کاملا تغییر کرد. همین طور کتاب فلسفه ی یازدهم و فلسفه ی دوازدهم.
 • روانشناسی نیز برای کنکور ۹۹ در حدود تغییرات جزئی در منبع کنکور ۹۸ اعمال شده است .

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود