ترفند‌ های کنکور در سال ۹۸

ترفند‌ های کنکور در سال ۹۸

ترفند‌ های کنکور در سال 98
ترفند‌ های کنکور در سال ۹۸

از قدیم گفته‌اند هر کسی سخت تلاش کند موفق می‌شود. اما این نقل‌قول همیشه چندان درست به نظر نمی‌رسد. سخت‌کوشی در هر حرفه‌ای مثبت است اما مهم‌تر از آن آشنایی با قوانین و تکنیک‌های فعالیت‌تان است. بگذارید برایتان مثالی بزنم:

دو دانش آموز را تصور کنیم یک کتاب حفظی ۲۰۰ صفحه‌ای را باید امتحان بدهند. معلم گفته است هر کسی ورقه‌ی امتحانیش شباهت بیشتری با کتاب داشته باشد، نمره بهتری می‌گیرد.

دانش‌آموز اولی سخت و محکم شروع می‌کند، هر روز ده ساعت درس می‌خواند. او می‌خواهد بر تمام کتاب مسلط شود. پس دقیقاً مثل یک صفحه روزنامه هرروز کتاب را از اول تا آخر مطالعه می‌کند. دانش‌آموز دومی کتاب را ورق می‌زند، چیزهایی یادداشت می‌کند و سپس استراحت می‌کند و روز بعد باز کمی به سراغ کتاب می رود و دوباره یادداشت برمی دارد. روز امتحان سپری می‌شود. دانش‌آموز اولی یک نمره متوسط دریافت می‌کند و دانش‌آموز دومی نمره ممتاز. چون دانش‌آموز دومی دقیقا عین کتاب نوشته بود.

 

اما چرا این اتفاق افتاد؟ یک جای این معادله باید اشکال داشته باشد. حتما اشتباه شده است چون دانش‌آموز اولی خیلی بیشتر از دومی درس خوانده است. لااقل خودش این را شاهد بوده است. پس چه اتفاقی افتاده است؟

 

جواب این معما در جواب دانش‌آموز دوم نهفته است. او می‌گوید«می‌دانستم که امکان تسلط کامل بر کتاب وجود ندارد. پس سعی کردم مهم‌ترین نقاط کتاب را شناسایی کنم و همان‌ موارد را تمرین کنم تا در نهایت جواب‌هایم شبیه کتاب شود. و نکته جالب این بود که از همان چند مورد سوال آمده بود.

این نمونه کاملاً درباره کنکور هم صدق می‌کند. کنکور شبیه یک بازی است. باید ترفندهای آن را یاد گرفت تا بتوان بهترین نتیجه را بدست آورد.  داشتن روش غلط همه چیز را خراب می‌کند. اینشتین می‌گوید « آموزشم تنها چیزی‌ست که مخل یادگیری‌ام است»

ترفند های کنکور چیست؟ چطور می‌توان بهترین نتیجه را گرفت؟ برای داشتن یک کنکور موفق چه تکنیک‌هایی را باید یاد گرفت؟ با ما همراه باشید.

 

۱- مفهومی درس بخوانید  – ترفند‌ های کنکور

شما باید روش صحیح درس خواندن را پیدا کنید. بارها خود را محک بزنید و آزمون و خطا کنید. سعی کنید دلیل اشتباهات خود را ببینید.

جیمز جویس نویسنده بزرگ ایرلندی می‌گوید« اشتباهات دروازه ای برای رسیدن به کشف است»

اول باید نوع درس را مشخص کنید. خواندن دروس حفظی با دروس تحلیلی تفاوت دارد. بعضی‌ها مثل همان دانش‌آموز اول زمان زیادی صرف می‌کنند اما چون روش‌شان اشتباه است نتیجه نمی‌گیرند.

یک تکنیک موثر تقسیم درس به قطعه‌های کوچک است. فصل را به قسمت‌های ریز تقسیم کنید و آن را بخوانید. سپس یادداشت بردارید و جلو بروید. تقسیم موضوع و یادداشت برداری باعث می‌شود شما مطالعه فعالی داشته باشید.

هر چقدر شیوه مطالعه شما از انفعال فاصله بگیرد شانس موفقیت‌تان بیشتر است. سعی کنید برای مطالب حاشیه بنویسید. از نکات مهم یادداشت بردارید. نکات موردی و اسم‌ها را کدبندی کنید. مطالب طولانی را خلاصه کنید و نکات ریز را علامت بزنید. یعنی با هر شکلی روش مناسب آن را انتخاب کنید. مطالعه مفهومی و فعال میزان یادگیری را افزایش می‌دهد زیرا شما مطالب را نمی‌خوانید بلکه درک می‌کنید.

مغز شما مانند کامپیوتر است. اگر کلی فایل بی‌نام و نشان را وارد آن کنید بعد نمی‌توانید مطالب را پیدا کنید. پس هر مطلب را به صورت دقیق مرتب کنید. برای آن درخت مفهومی رسم کنید و مطالب حفظی را مرور کنید.

گاهی وقت‌ها پیدا کردن روش صحیح روزها زمان می‌برد و مسیر کنکور به معنای استفاده دقیق از زمان است.

شما باید در این زمان کم به ترفندهای برتر مطالعه مسلط شوید. این بیشتر شبیه یک راز است و کلید دستیابی به آن پکیج‌های شتاب است. ما برترین ترفندهای کنکور را در یک پکیج در اختیار شما گذاشته‌ایم.

بنابراین یافتن روش صحیح پیمودن نیمی از مسیر یادگیری است.

 

۲- تست‌زنی – ترفند‌ های کنکور

تعدادی از دانش‌آموزان به همان شیوه‌ای  که مطالعه می‌کنند، تست هم می‌زنند. یعنی تست‌ها را مثل کتاب درسی روخوانی می‌کنند. این شیوه هیچ تاثیری در یادگیری ندارد. تست زنی تکنیک‌های صحیح خودش را دارد که باید آن را یاد گرفت. فراموش نکنید کنکور شما تستی است. هرچقدر در تست زدن مهارت بیشتری پیدا کنید، هنگام کنکور شانس موفقیت شما افزایش پیدا می‌کند. اما ترفندهای صحیح تست‌زنی چگونه است؟

شما باید در چند مرحله ترفند صحیح تست زنی را پیدا کنید:

 

گام اول

  •      مرحله‌ی اول یادگیری است. در این مرحله شما به نیت درصدگیری تست نمی‌زنید بلکه هدف این است چقدر درس را یاد گرفته‌اید. پس حتی تعداد سوالات غلط را نشمارید فقط علامت بزنید و بررسی کنید که در کدام مباحث ضعیف هستید. این مرحله به شناسایی ضعف‌های شما کمک می‌کند. پس از شناسایی نقاط ضعف خود را برطرف کنید.

در این مرحله زمان‌بندی اهمیت ندارد. پس با خیال راحت آموخته‌هایتان را محک بزنید.

 

گام دوم

 

  •     اگر مرحله اول را انجام داده‌اید اکنون وارد مرحله دوم می‌شویم. هدف از این مرحله تسلط بر تست‌زنی و موضوعات کتاب است. تست‌ها را پشت سرهم انجام ندهید بلکه آنها را به قسمت‌های مختلف تقسیم و در هر نوبت سراغ یک قسمت بروید. به این صورت آمادگی ذهنی شما بیشتر خواهد شد.

پس از خواندن دروس حفظی بلافاصله تست نزنید چون این کار یادگیری کاذب است. بگذارید حداقل چند روز بگذرد. سپس تقسیم بندی موضوعی را انجام دهید و شروع به تست زدن کنید. زمان در این مرحله هم اهمیتی ندارد اما مهم است که چه تعداد پاسخ صحیح و غلط دارید. سعی کنید موضوعات متفاوتی را تست بزنید و یادگیری خود را به چالش بکشید.

اشتباهات را علامت بزنید و پس از تست دوباره مرور کنید. نقاط ضعف خود را در این موضوعات شناسایی کنید. اگر روش شما برای یافتن پاسخ صحیح اشتباه بود سعی کنید روش‌های دیگر را امتحان کنید. هرچقدر روش شما زمان کمتری بگیرد بهتر است.

 

گام سوم

  •       مرحله سوم تست زنی شبیه‌سازی کنکور است. این بار دامنه موضوعات‌تان را گسترده‌تر کنید. مکان شما برای مطالعه باید شبیه مکان کنکور باشد. محیطی ساکت و آرام. اگر در دفعات قبل زمان‌بندی اهمیت نداشت این بار بسیار مهم است. حتما زمان‌بندی را مثل کنکور در نظر بگیرید. شما دیگر فرصت ندارید در کمال آسایش و راحتی به سوالات پاسخ دهید.

دقت و تمرکز داشته باشید. سوالات را با دقت بخوانید و گزینه‌ها را دقیق بررسی کنید. فراموش نکنید که آسان‌ترین راه را برای رسیدن به پاسخ انتخاب کنید. پس از پایان تست‌زنی درصدگیری کنید و پیشرفت خود را با دفعات قبل مقایسه کنید.

جلسه کنکور پر از لحظات غیرقابل پیش‌بینی است. هر اندازه که تسلط شما بر تکنیک‌های مختلف تست‌زنی بیشتر باشد، با موفقیت بیشتری می‌توانید این لحظات سخت را به پایان برسانید. ما در بسته آموزشی تست‌زنی با نگاه این مشکل را برای شما آسان کرده‌ایم. شما با یادگیری روش تست‌زنی مهندسی معکوس به راحتی می‌توانید به پاسخ صحیح برسید. برای رسیدن به این مهارت تنها چند کلیک فاصله دارید.

 

 

مقالات خواندنی: 

تست زنی کنکور به روش رتبه های برتر

کنکور منحصرا زبان و رشته های خوب آن

بهترین مدرس کنکور کیست؟

کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

آیا میتونیم از اسفند به خودمون بیایم و تو کنکور ۹۸ نتیجه بگیریم ؟!

فهرست نهایی حذفیات کنکور ۹۸ – نظام جدید

جمع بندی کنکور ۹۸

نکاتی برای موفقیت در جلسه کنکور / مخصوص کنکوری های ۹۸

خواندن برای کنکور در عید

خواندن برای کنکور در عید / مخصوص کنکور ۹۸

خواندن برای کنکور در ۹۰ روز / تکنیک‌ها و تاکتیک‌ها

آمادگی برای کنکور انسانی در ۹۰ روز

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود