مزایای تخمین رتبه در کنکور

مزایای تخمین رتبه در کنکور

مکتبستانی‌های عزیز، تا چه اندازه از مزایای تخمین رتبه با‌خبر هستید؟ آیا می‌دانید تخمین رتبه چه نقشی در سرنوشت تحصیلی شما ایفا می‌کند؟

مزایای تخمین رتبه در کنکور
مزایای تخمین رتبه در کنکور

بگذارید برایتان مثالی بزنم. فرض کنید می‌خواهید به تماشای مسابقه فوتبال بروید. چه چیزی باعث می‌شود قبل از شروع بازی در ورزشگاه باشید؟ اگر با اتوبوس بروید و در ترافیک بمانید آیا ممکن است به بازی برسید؟ اگر با ماشین بروید و از نقاط پرترافیک آگاه نباشید؟ یا اصلا از شرایط آب و هوایی بی‌خبر باشید و چند ساعت زیر باران بمانید؟ آیا در این شرایط باز هم دیدن بازی مفرح است؟ بهتر است با چه معیاری خودتان را برای دیدن بازی آماده کنید؟ جواب این است هر چقدر از شرایط واقعی آگاهی بیشتری داشته باشید، برای داشتن روزی خوب و مفرح شانس بیشتری دارید.

کنکور هم شبیه همین مسیر است. تخمین رتبه باعث می‌شود درک بهتر و واقعی‌تری از وضعیت خودتان داشته باشید و مسیر را اشتباهی طی نکنید. تخمین رتبه به شما درک مقایسه می‌دهد، می‌توانید تفاوت‌ها و شباهت‌هایتان را بسنجید و در نهایت انتخاب درستی داشته باشید. انتخاب درست چیزی‌ست که تفاوت میان فرد موفق و فرد بازنده را رقم می‌زند. گاهی اوقات می‌توانید تصمیمات درستی بگیرید اما نکته مهم این است که افکارتان را به مسیر درست هدایت کنید. همیشه این نکته را به یاد داشته باشید.

جی کی رولینگ نویسنده موفق کتاب‌های هری‌ پاتر می‌گوید: «تصمیم‌های‌مان بیشترین نقش را در آینده ایفا می‌کند. بسیار بیشتر از توانایی‌های‌مان. »

دوستان مکتبستانی، در تخمین رتبه چه نکاتی را باید لحاظ کرد؟ چطور می‌توانیم بیشترین استفاده را ببریم و از مزایای آن استفاده کنیم؟

۱- از سامانه تخمین رتبه جامع و کامل استفاده کنید

آیا تابه‌حال به آمارها در نمونه‌گیری و سرشماری دقت کرده‌اید؟ چه چیزی باعث می‌شود آماری نزدیک به واقعیت ارائه شود؟ چه عواملی در این کار دخالت دارد؟ هر اندازه که جامعه آماری با تعداد نمونه‌های بیشتر و متفاوت‌تر انتخاب کنیم، شانس بیشتری برای نزدیک شدن به واقعیت داریم.

زمانی که از سیستم تخمین رتبه استفاده می‌کنیم و داده‌های معدودی در آن وجود دارد، آیا می‌توانیم امیدوار باشیم که به ارزیابی درستی از خودمان برسیم؟ مسلماً خیر. هر اندازه داده‌های بیشتر و متنوع‌تری در داخل سامانه وجود داشته باشید، شما شرایط‌ خودتان را بهتر درک می‌کنید.

در سامانه جامع و کامل، اطلاعات در تمام سطوح دسته‌بندی شده است. یعنی زمانی که تراز شما شش هزار است، جامعه آماری مشابه تراز خودتان را در اختیارتان قرار می‌دهد. اطلاعات جدید و به روز است. مثلا زمانی که شما در کنکور ۹۸ شرکت‌ کرده‌اید و می‌خواهید با تخمین رتبه شانس موفقیت‌تان را بسنجید؛ اگر سامانه، تخمین رتبه شما را با اطلاعات کنکور ۹۳ بسنجد، بدون شک نمی‌تواند آمار درستی به شما بدهد. یک سامانه‌ی خوب همیشه جدیدترین و به‌روزترین اطلاعات را در خود دارد.

سامانه باید جامع، کامل دقیق باشد. یعنی اطلاعات درستی از رشته‌های مختلف، دانشگاه‌های کشور، تقسیم‌بندی سهمیه‌ها و سیستم مقایسه را ارائه دهد. در این صورت است که می‌توانید از مزایای تخمین رتبه بهره‌مند شوید.

نرم افزار تخمین رتبه در سایت مکتبستان حاوی تعداد زیادی از کارنامه‌های کنکور سراسری در سال‌های اخیر است که به شما کمک می‌کند رتبه‌ی تحصیلی خود را با کارنامه‌های مشابه مقایسه کنید و شانس موفقیت‌تان را حدس بزنید.

۲– تخمین رتبه ابزاری برای پیشرفت تحصیل شما است

شاید فکر می‌کنید تخمین رتبه تنها پس از نتایج اولیه‌ی کنکور سراسری و هنگام انتخاب رشته به کارتان می‌آید، درحالی‌که هنگام درس خواندن مزایای زیادی دارد. تخمین رتبه به شما کمک می‌کند روند پیشرفت تحصیلی خود را بهبود ببخشید.

اکثر دانش‌آموزان در آزمون‌های ماهانه یا هفتگی موسسه‌های دولتی یا غیردولتی شرکت می‌کنند. هر کدام از این آزمون‌ها مرحله‌ای برای سنجش شماست و فرصتی را ایجاد می کند که روند پیشرفت‌تان را محک بزنید. شرکت در آزمون‌های آزمایشی و انجام تخمین رتبه، شما را به اهداف‌تان امیدوار می‌کند.

تصور کنید آزمون خوبی را پشت سر گذاشتید. وارد نرم افزار می‌شوید و درصدهای خود را وارد می‌کنید. زمانی که می‌بینید به هدف‌تان نزدیک‌تر شدید، احساس خوشحالی می‌کنید و با روحیه‌ی بهتری درس خواندن را ادامه می‌دهید.

آمارها نشان می‌دهد شرکت در آزمون‌های مستمر و داشتن مشاور تحصیلی با تجربه مرحله به مرحله روند پیشرفت شما را افزایش می‌دهد. اگر شرایط مطابق انتظار‌تان نبود ناامید نشوید. درصد‌هایتان را تحلیل کنید و برای نقاط ضعف‌تان برنامه بچینید. سپس با انرژی به سوی هدف‌تان گام بردارید.

همه آزمون‌ها هم مطابق با آزمون سراسری نیستند و هر کدام نقاط ضعف و قوت خود را دارند. آزمو‌ن‌های مختلف را با هم مقایسه کنید و ببینید کدام یک تطابق بیشتری با نحوه‌ی سوالات آزمون سراسری دارد و از بین آنها بهترین را گزینش کنید. داشتن مشاوری با‌تجربه به شما کمک فراوانی ‌می‌کند. پس از آن آزمون سراسری را شبیه‌سازی کنید. پاسخ به سوالات استاندارد با کنکور سراسری و سنجش رتبه به صورت آزمایشی کنکور را برای شما آسان می‌کند.

سخنی معروف می‌گوید«هیچکس همیشه برنده مطلق نیست اما شما باید از تمام فعالیت‌هایتان بیاموزید. از شکست‌ها و پیروزی‎هایتان. خودتان را همیشه ارزیابی کنید.»

واقع‌گرا باشید

شناخت دقیق سامانه تخمین رتبه به شما کمک می‌کند بهتر از آن استفاده کنید. فراموش نکنید کارکرد این سامانه مبتنی بر حدس و گمان است و در نهایت آماری تقریبی را به شما ارائه می‌دهد.

اگر از بهترین سامانه تخمین رتبه هم استفاده کنید باز هم نمی‌توانید شرایط‌تان را به صورت قطعی پیش‌بینی کنید. این مشکل به سامانه تخمین رتبه مربوط نمی‌شود بلکه پیش‌بینی دقیق کنکور سراسری ممکن نیست.

سامانه تخمین رتبه براساس سال گذشته به شما آمار می‌دهد و خیلی وقت‌ها میزان دشواری کنکور در دو دوره با هم متفاوت است. شاید یک سال سوالات ریاضی آسان باشد و داوطلبان بیشتری به آن جواب دهند و سال دیگر دشوارتر و درصد پاسخگویی هم کمتر باشد. در نتیجه شرایط برای تخمین رتبه یکسان نیست.

شاید در یک دوره میزان پاسخ‌گویی به یک‌ درس بیشتر از سال گذشته باشد و در نتیجه تراز تحصیلی هم متفاوت خواهد بود.

تخمین رتبه قصد ندارد که دانشگاه شما را به صورت دقیق پیشبینی کند بلکه درک جامعی از شرایط شما در زمان تحصیل و پس از آن ارائه می‌دهد که بر مبنای آن می‌توانید برنامه‌ریزی کلی داشته باشید.

اطلاعات را براساس میل شخصی یا حدس و گمان وارد نکنید. دوست عزیزم، بدیهی است که شما دوست دارید درصدهای رشته‌ی دلخواه‌تان را بزنید اما اگر اطلاعات مطابق با وضعیت تحصیلی شما نباشد، فقط خودتان را از مسیر کنکور دور می‌کنید.

فرصت‌ها در سر راه شما قرار دارند. به طرف آنها گام بردارید و شرایط را به نفع خودتان مدیریت کنید.

 

پروژه بررسی اثرات خزش در آلیاژ های مختلف

مقالات خواندنی:

برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ رایگان

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۱

روش اصولی مطالعه واژگان و املای ادبیات فارسی

بهترین روش مطالعه زیست

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود