تحلیل کنکوری اثر مرکب دارن هاردی

تحلیل کنکوری اثر مرکب دارن هاردی

تحلیل کنکوری اثر مرکب دارن هاردی

به قلم دکتر سعید کامیابی

دانشجوی دندانپزشکی

مقدمه : مدتی پیش بود که یکی از دانش آموزان کوشا و فعالم از من راجع به کتاب اثر مرکب پرسید . این کتاب آقای دارن هاردی که توسط سخنران انگیزشی فوق العاده معروف ، آنتونی رابینز هم مقدمه نویسی شده یکی از بهترینهای عرصه ی روانشناسی موفقیته . کتابی که مبانی کلی دست یابی به اهداف مالی و کسب و کار رو شرح میده اما به نظرم برای هر فردی که به دنبال آرزوهاش میره فوق العاده سودمنده و برای اینکه شما کنکوریها وقت خودتون رو صرف خوندنش نکنید ، خلاصه نکاتی رو که باید بدونید رو برای شما بومی سازی یا همون کنکوری سازی کردم ! :دی

خب ضمن تشکر از آقای نظام زاده محقق کسب و کار برای خلاصه سازی مطالب توجه شمارو به نکات مربوط جلب میکنم :

۱ سکه جادویی یک سنتی

اثر مرکب اصل به دست آوردن پاداش های بزرگ از طریق مجموعه ای از انتخاب های کوچک و هوشمندانه است. یعنی شما با قدم هایی کوچک که خیلی به چشم نمی آیند، به نتایج بزرگی دست پیدا کنید. این اصل کلی مبتنی بر فرمول ذیل است:

انتخاب های کوچک و هوشمندانه + پایداری و ثبات قدم + زمان = ایجاد تفاوت های بنیادین

مثال خواندنی اثر مرکب را در سکه جادویی می توانیم مشاهده کنیم. اگر بین ۳ میلیون دلار پول نقد یا ۱ سکه ۱ سنتی که در ۳۱ روز آینده هر روز ارزشش دو برابر شود، حق انتخاب بگذاریم، فکر می کنم اکثر مردم همان ۳ میلیون دلار نقد را انتخاب کنند! اما در واقع پیشنهاد دوم بهتر است. در روز پنجم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم تنها ۱۶ سنت! در روز بیستم انتخاب اول همان ۳ میلیون دلار است و انتخاب دوم ۵۲۳۴ دلار! اما جادوی اثر مرکب آنجاست که در روز سی و یکم انتخاب اول هنوز همان ۳ میلیون دلار مانده است و انتخاب دوم ۱۰٫۷۳۴٫۱۸۰ دلار می شود یعنی بیش از سه برابر انتخاب اول!

این است جادوی اثر مرکب! گرچه مسیر دوم زمان بر تر است و پایداری می خواهد اما نتیجه اش به ثروت و موفقیت بیشتری منتهی می شود.

نتیجه گیری کنکوری : مثال های متعددی برای این گزاره وجود دارد اما مثال من برای شما ، ساعت مطالعه ی روزانه شماست . دانش آموزی که ساعت مطالعه ی خود را به تدریج از ساعات کوتاه به ساعات بیشتر گام به گام اضافه میکند بسیار موفق تر از فردی است که از مطالعه ی بسیار کم یک هفته ای به ساعت مطالعه ی بالای هشت ساعت میرسد و متاسفانه کنترل این ساعت و کسب بهترین نتیجه از آن به تجربه ای نیازمند است که گام به گام بدست خواهد آمد . پس این فرد دچار وضعیت سینوسی و از دست دادن روحیه و بازدهی خود در روزهای آینده خواهد شد .

۲ اثر موجی

در کنار اثر مرکب باید به اثر موجی هم توجه کنیم. ما باید بدانیم چه اعمال و افعال مثبت و چه منفی ما اگر تداوم پیدا کند و تکرار شود، غیر از تاثیر خود، اثر موجی نیز به دنبال دارد و آثار و نتایج ناخواسته و غیر منتظره ای را در پی خواهد داشت.

مثال ما یک فرد است که به شیرینی پختن علاقه پیدا کرده است و هرشب شیرینی می پزد و می خورد، او کم کم چربی و قند خونش بالا می رود، به علت زیاد خوردن شبانه، شبها دیرتر می خوابد، صبح ها دیرتر از خواب برمیخیزد، کسل و خسته به سر کار می رود با مدیر و همکارانش جر و بحث می کند، بهره وری اش پایین می رود و توبیخ می شود، اینها در محیط خانه و خانواده اش نیز تاثیر می گذارد، رابطه اش با همسر و فرزندانش خدشه دار می شود، اضافه وزن پیدا می کند و اعتماد به نفسش کم می شود، کم کم هم در محیط کار درآمدش کم می شود و هم در خانه و خانواده و دوستان با مشکل مواجه می شود و….

گرچه این مثال کمی اغراق آمیز به نظر می رسد، اما این واقعیتی است که حتی اعمال و افعال کوچک ما در صورت تکرار می تواند غیر از تاثیر گذاری خود، آثار منفی زیادی برجای گذارد، گرچه مثال عکس این موضوع نیز صادق است و افعال و اعمال خوب می تواند اثر موجی مثبت بر جای گذارد.

نتیجه گیری : خواب ، خوراک ، تفریح شما با دوستانتان ، برخورد شما با خانواده ، همه و همه در آرامش ، انگیزه و محقق شدن اهداف شما در کنکور موثر است . پس با نگاهی هوشمندانه و با وسواس عملکرد های درسی و غیردرسی خود را در شبانه روز تنظیم کنید .

۳ – موفقیت مایکروویوی به دست نمی آید!

اگر به اثر مرکب و اثر موجی معتقد شویم و بدانیم که موفقیت در سایه سخت کوشی، نظم و عادت های خوب به دست می آید، متوجه خواهیم شد که نباید در انتظار کسب نتایج آنی باشیم. تفکر مایکروویوی و فست فودی در مورد موفقیت هرگز وجود ندارد! ما باید برای همیشه این نوع تفکر و شیوه موفقیت بخت آزمایی را رها کنیم و بدانیم اگر هم داستانهایی مطرح می شود که یک فکر یک شبه میلیاردر شده یا در یک قرعه کشی برنده شده است، درباره سکه دیگر آن یعنی میلیونها نفری که در قرعه کشی ها شرکت کرده اند و بازنده شده اند، صحبتی نمی شود!

ما باید به این حقیقت و باور برسیم که موفقیت عمدتا از طریق انجام پیوسته کارهای معمولی، غیر جذاب، غیر مهیج و بعضا نظم و ترتیب های سخت روزانه به دست می آیند. و اگر هم موفقیتی یک شبه به دست آید، عمدتا یک شبه هم از دست خواهد رفت و دوام و عمقی نخواهد داشت.

نتیجه گیری : واضح است ! شما فقط کنکور نمیدهید . شما در حال خودآموزی برنامه ریزی موفقیت برای تمام زندگی خود هستید . پس به این امر باور داشته باشید ، که برای موفق شدن و بدست آوردن نتیجه ی خوب در آزمون ها ، باید صبر کنید ، خسته شوید و همچون کودکان که تکالیف هرروزه ی خود را با وسواس انجام می دهند تلاش کنید . این امر به خصوص در دروس ریاضی و فیزیک که داوطلبین با کندی و مشقت تلاش می کنند نمود پیدا می کند .

۴ نیش پشه ها

انتخاب ها ریشه دستاوردهای ماست. ما در طول زندگی خود یا انتخاب هایی کرده ایم که به نتیجه ای رسیده ایم یا فکر می کنیم انتخابی نکرده ایم لیکن در واقع انتخاب کرده ایم که دریافت کننده منفعلی باشیم از هر چیزی که سر راه مان قرار گرفته است!

باید توجه کنیم که هر انتخاب یا عدم انتخاب ما در زندگی مان اثر فزاینده دارد و بزرگترین مسئله ما این نیست که از روی عمد انتخاب های بد می کنیم، بلکه موضوع اینجاست که ما در هنگام انتخاب، به آنها توجه نمی کنیم و در اکثر مواقع حتی از انتخاب کردن مسیرمان آگاه نیستیم!

خیلی اوقات نوع شخصیت، فرهنگ، تربیت، دوستان و محیط ما را به سمت انتخاب های اشتباهی که حتی متوجه نشده ایم چگونه شکل گرفته اند، هدایت می کند و این واقعیت است که باعث شده ما با مجموعه ای از انتخاب های احمقانه و بدون هیچ دلیل مشخصی خودمان را دچار عواقب ناخواسته مثل ورشکستگی، طلاق و… قرار می دهیم.

فیل ها هیچ موقع ما را گاز نمی گیرند! این پشه ها هستند که ما را نیش می زنند! پس به این واقعیت برسیم که چیزهای بسیار کوچک ممکن است تمام زندگی، حرفه و آبروی ما را از بین ببرند.

نتیجه گیری : تصمیم های کوتاه مدت و لحظه ای گاهی میتوانند به کلی سرنوشت مارا عوض کنند . یک بار سینما رفتن که ایرادی نداره ! همین یک بار مهمانی رفتن که منو از کار نمیندازه ! من اگه واقعا قراره پزشک بشم به یکی دوبار سریال دیدن تغییری در آن ایجاد نخواهد شد ! خیر !! خواهد شد . پایبند بودن به برنامه مهم ترین وظیفه ی شماست . اگر از برنامه های امروزتان زدید و کم کاری کردید و احترامی برای آن قائل نبودید و فکر پشیمانی و اصلاح در شما به وجود نیامد و از همین الان قصد جبرانش را در دستور کار قرار ندادید، بهتر است قید هدفتان را همین حالا بزنید و وقت تلف نکنید . بنشینید و فکر کنید . آیا میتوانم از این پس پایبند باشم و آیا این کار را خواهم کرد ؟

۵ – فرمول خوش شانسی

خورشید شانس همواره در آسمان می درخشد و هر کس باید بجای رفتن زیر سایه به آسمان نگاه کند و بگذارد پرتوی از شانس بر او بتابد.

ما اگر حداقل امکانات را داریم باید بدانیم خوش شانس هستیم و همواره در معرض شانس ها. فرمول شانس اینگونه است:

شانس= آمادگی + نگرش + فرصت + اقدام

و بر اساس این فرمول است که هر کسی در زندگی می تواند خوش شانس باشد.اگر آمادگی داشته باشیم یعنی بهبود مهارتها، آماده سازی مداوم خودمان، دانش، تخصص، ارتباطات پس گام اول خوش شانسی را داریم و می توانیم از امکانات بهره برداری کنیم. اگر ما نگرش صحیح داشته باشیم یعنی موقعیت ها را بسنجیم و شرایط را درک کنیم این گام دوم خوش شانسی ماست. اگر در هر زمان از فرصت ها استفاده کنیم و فرصتها را بشناسیم و بهره برداری کنیم و در زمان لازم اقدام نماییم این خود شانس و این ۴ گام است که همه ما را خوش شانس می کند!

نتیجه گیری : اینجا دو موضوع مطرح است . اول اینکه آیا شما انسان خوش شانسی هستید ؟

شانس به معنای وجود راحتی و رفاه برای انجام دادن کارها و یا برنده شدن در قرعه کشی صندلی پزشکی دانشگاه تهران نیست ! اگر شما میل و رغبت رسیدن به هدفی را دارید و می دانید که هدف بزرگی را برگزیدید و از خودتان انتظار پیشرفت را دارید در واقع خوش شانسید . آدمی بدشانس است که میل به بزرگی و سعادت در او خاموش شده و پذیرفتن واقعیت های مقطعی اورا از آرزو بافی باز میدارد . موضوع دوم این است که چقدر از شرایط خود به نفع احسن استفاده کرده اید و میکنید و شرایط را برای وقوع اتفاقات بهتر مهیا میکنید ؟ شما باید بدانید که گاهی چند درصد اختلاف در بعضی دروس حتی به نظر کم اهمیت شما را از دانشگاهی بسیار خوب به شهر دیگری خواهد فرستاد که سالهای زیادی از عمرتان را باید در آن صرف کنید که حسرتی چند ساله را در صورت عدم رضایت برای شما به ارمغان خواهد آورد . پس به فرمول بالا پایبند باشید و شانستان را متبلور کنید !

۶ اعتیاد به عادتهای خوب و بد

از نکات مهم در موفقیت پرورش عادات خوب و پیوستگی در انجام عادات خوب و ثبات قدم در انجام عادات خوب است. انسان موفق در واقع باید معتاد به موفقیت شود و این اعتیاد مثبت است که می تواند او را از دیگران متمایز کند.

مطالعات روانشناسی نشان داده اند که ۹۵ درصد از هر چیزی که احساس می کنیم، فکر می کنیم و انجام می دهیم در نتیجه یک عادت یادگرفته شده است. عادت ها کمک می کنند ما بدون فکر کردن کارهای روزمره مان را چه خوب و چه بد انجام دهیم.

شاید خیلی از ما فکر می کنیم می توانیم یا توانسته ایم عادات بد خودمان را در کنترل خود در آوریم ولی اشتباه می کنیم! وقتی بررسی کنیم چقدر از وقت روزانه مان را به بطالت گذرانده ایم، تلویزیون دیده ایم، اخبار بدرد نخور شنیده ایم، نوشابه خورده ایم، کالری زیاد کرده ایم و ورزش نکرده ایم و… آن وقت متوجه می شویم چه عاداتی داریم که از آنها خبر نداریم!

باید بدانیم آرزوها، دلبستگی، علایق و حتی ظاهر ما مهم نیست، مهم این است که در طول ۲۴ ساعت و در طول ۷ روز هفته به چه سبکی زندگی می کنیم تا بفهمیم عادات خوب و بد ما چگونه است؟

ما همه اعتیاد به عادات مان داریم و این عادات خوب و بد تمام زندگی ما را فراگرفته اند.

برای دوری از عادات بد چند کار باید انجام دهیم. نقطه آغاز، شناخت عادات بد است اول باید بدانیم چه عاداتی بد است و ما را از اهداف و آرمانهای مان دور می کند. بعد از آن شناخت محرک هاست. باید درک کنیم که یک عادت بد در چه زمانی ایجاد می شود و در چه زمانی تحریک می شود. مرحله بعد، پاک سازی محرک هاست یعنی اصل محرکها و مشکلات را از زندگی و اعمال روزانه مان بزداییم. نوشابه نخریم؛روغن نخریم، تلویزیون مشاهده نکنیم، فیس بوک نرویم، شبکه های اجتماعی نرویم و… تا عادات بد مان کم شود. گرچه هرگز نمی توانیم تمام عادات بد را دفعتا و کلا از زندگی مان حذف کنیم! مرحله بعد این است که به جای محرک های بد، جانشین ها و عادات خوب را جایگزین کنیم و خلق کنیم مثلا اگر بعد از غذا باید چیز شیرین بخوریم به جای بستنی انجیر خشک بخوریم و…

سبک زندگی، محیط اطراف و زمان بندی زندگی ما باید بگونه ای باشد که عادات خوب بتوانند متبلور شوند . در کنار این موضوع می توانیم از همراه و ناظر تشویق کننده بهره بگیریم و حتی بعد از ترک عادات بد و ایجاد عادات خوب به خودمان جایزه بدهیم.

در این میان باید بدانیم که صبر و حوصله در این جایگزینی موضوعی حیاتی است و برای حذف عادتی مثلا ۲۰ ساله و ایجاد عادتی جدید نیاز به توانایی، همت و پشتکار و صبری مثال زدنی است.

نتیجه گیری : حذف عادات بد و جایگزینی آن با عادات خوب یکی از دغدغه های خود بنده نیز بوده و هست . بله در هر مرحله ای از زندگی به فراخور همان دوره.. و باز هم بله ! به همین سادگی . با همین فرمول ساده و البته ماموریتی دشوار و صد البته شدنی که برای هرفرد با اراده ای انجام پذیر است . من عادت به اینستاگرام دارم . من اگر هرچند دقیقه تلگرام را چک نکنم نمیتوانم متمرکز باشم و ادامه بدهم به مطالعه . من اگر هرشب فلان سریال را نبینم تمام فکر و ذکرم درگیر آن خواهد بود و درس نخواهم خواند . عادات غلط غلط است ! بایستید . از کسی کمک بگیرید اگر علاقمندید. خود را مجاب کنید که اگر کار بدی انجام دادید حتما باید به او گزارش دهید . جایگزین کنید کارهای خوب را و انقدر سرگرم شوید که فرصت فکر کردن به کارها و محرکهای وسوسه کننده را نداشته باشید . البته این مسیر طولانی و زمان بر است و قطعا باید در صورت وجود مشکل از مشاوری همراه بهره برد .

۷ تکانش

قانون اول نیوتن (اینرسی) می گوید اجسام ساکن تمایل به سکون دارند مگر این که نیرویی خارجی بر آنها اعمال شود و اجسام متحرک نیز تمایل به حرکت دارند. وقتی اثر مرکب، اثر موجی و تبدیل عادات بد به عادات خوب در زندگی ما آغاز شود، این نقطه حرکت است و شروع است. یعنی چرخ و فلک دستی با هر مشقتی راه افتاده است و تکانش ایجاد شده است!

با ایجاد تکانش ما دیگر جسم ساکن نیستیم و تمایل به حرکت داریم و فیزیک و طبیعت هم به ما کمک می کنند تا بیشتر و بیشتر حرکت کنیم و آسان تر و روان تر به هدف نزدیک شویم. برای شکستن اینرسی انرژی زیادی لازم است ولی وقتی به تکانش مناسب برسیم، دیگر شکست ناپذیر خواهیم شد و خیلی سخت متوقف می شویم.

نتیجه گیری : درس خواندن شروع سختی دارد . پر از اما و اگر و باشه الان یه کم دیگه بخوابم و و از فردا و از شنبه است. هرکار مهمی سخت اراده ی شروعش شکل خواهد گرفت . ولی باید بدانید اگر همه ی فشارهارا همین حالا تحمل کنید ، باقی مسیر برای شما همچون رانندگی در اتوبان خواهد بود . همینقدر آرام تر و بی دغدغه تر از رانندگی در سنگلاخ های کوهستانی . به شرط اینکه شروع کنید . این شروع به معنای هربار استارت هرروز شماست . شما موتوری دیزلی دارید . دیر راه می افتد اما وقتی به راه افتاد . ماشالله !

۸ – ریتم زندگی و ثبات قدم

دانستیم که برای تغییر، ایجاد عادات و رفتار خوب و ایجاد تکانش لازم است، اما این تکانش باید با ریتم منظم و دائمی و ثبات قدم همراه باشد. حرکت های افراطی و تفریطی، موضع های عجله ای و جوگیر شدن و عدم ریتم مناسب موجب خواهد شد که ثبات قدم نداشته باشیم و تکانش ما با لرزه های فراوان و یا حتی سکون و سکوت مواجه شود…. واقعیت رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود اینجا نمودار می گردد و باید بدانیم هیچ چیز مثل عدم ثبات قدم و نداشتن ریتم مناسب در تغییر، نمی تواند تکانش را با مشکل مواجه کند! اگر قصد ورزش داریم یا می خواهیم در کلاس زبان شرکت کنیم این که بگوییم یک باره ۵ روز در هفته و روزی ۲ ساعت به کلاس می روم شاید کمتر از ۳ ماه بتواند دوام بیاورد ولی این که بگوییم هفته ای ۲ روز و روزی ۱ ساعت تمرین ورزش می کنیم شاید ۱۰ سال امکان تداوم داشته باشد!

نتیجه گیری : میتوانیم برگردیم و نتیجه ی یک را باهم مرور کنیم . هدف برنامه ریزی مشاورین آگاه همین است . هدف شما مشخص . ترتیب پیش روی شما مشخص . اهداف بصورت شکسته و با مقطع بندی و سرآمد مخصوص مشخص است و شما تنها کاری که باید بکنید اجراست ! بله غصه ی عالم و آدم و امروز و فردا بر عهده شما نیست . تلاش کنید در مسیری که برای شما مشخص شده است . همین یک کارا انجام دهید ممنون میشویم !

و بدانید بدست آوردن ریتم مناسب در مسیر فعالیت شما امری است که به آسانی و در زمان کم بدست نمی آید . این عشق شماست به هدفتان که آن را برای شما دست یافتنی می کند و این تسلط و تبحر و صد البته عشق مشاور شما در امر تحصیل شماست که بدست آوردن این مقام را عملیاتی می کند .

۹ – ما انسانهای متاثر

حال که دانستیم اثر مرکب چیست و اثر موجی چه بر ما می آورد و عادات خوب و بد چگونه زندگی ما را ایجاد می کنند و ریتم زندگی چه تاثیری بر همه اینها دارد، لازم است این نکته را نیز بدانیم که برای تغییر و اصلاح و ایجاد اثر مرکب مثبت در زندگی مان باید از آنچه بر ما تاثیر می گذارند نیز آگاه باشیم. ورودی های ذهن ما – ارتباط ها – محیط سه عامل اساسی هستند که بر رفتار و عادات و رویه و ریتم زندگی مان اثر می گذارند.

ورودی های ذهنی آن چیزی است که مغز ما تغذیه می کند، اخبار و اطلاعات و دیتا و آن چه می شنویم و می خوانیم و حس می کنیم. ذهن ما عمدتا مثل یک لیوان خالی است و این ما هستیم که تصمیم می گیریم چه آب یا معجونی را داخل آن بریزیم. گرچه خیلی از ورودی ها در اختیار ما نیست و ما بعضا در معرض هستیم! اما می توانیم تا جایی که می شود که کنترل ورودی ذهن و مغز مان را در دست بگیریم و به جای اخبار بیهوده و دیدن فیلم های زرد و شنیدن غیبت و ناله و افسردگی و یاس و… روزانه آن چیزی را به ذهن و مغزمان وارد کنیم که بیشتر مفید فایده برای مان باشد.

موضوع دوم ارتباطات است. افرادی که با آنها ارتباط داریم، گروه مرجع ما هستند و همین گروه مرجع است که ۹۵ درصد موفقیت یا شکست ما را تعیین می کند. ما به میانگین ۵ آدمی تبدیل می شویم که بیشتر وقت مان را با آنها می گذرانیم. پس باید به دقت این گروه دوستان و گروه مرجع و ارتباطاتمان را بررسی کنیم با بعضی قطع رابطه کنیم، با بعضی رابطه مان را محدود کنیم و با بعضی توسعه روابط داشته باشیم.

و موضوع سوم محیط است، تغییر محیط، چشم انداز را تغییر می دهد. محیط فیزیکی، محیط خانه، محیط کار و محیط اطراف ما باید بگونه ای باشد که مثبت و سازنده باشد و برای حمایت و پشتیبانی از اهداف ما آماده باشد.

نتیجه گیری : اخبار کنکوری ممنوع ! فکر کردن به تغییر قوانین و مشکلات کنکور امسال و سیل و زلزله و مسایلی از این دست کار شما نیست . آرام باشید . شرایط برای همه یکسان است و آنچه که باید اتفاق بیافتد می افتد . غیر از آنچه شمارا منسجم تر می کند و به شما انگیزه میدهد هر ورود اطلاعاتی به ذهن شما ممنوع است .

و اما ارتباطات . یعنی دوستان مفید . همکلاسی و غیر همکلاسی ، آشنا و غریبه فرقی نمیکند . شما باید از دایره ی افراد پیرامونتان انگیزه بگیرید. احساس خوب بگیرید . عشق و ایمان و ثبات قدم بگیرید . هرفردی که این مسیر را مختل می کند ، خیلی شرمنده ایم ، اما نه تنها تا کنکور بلکه تا همیشه خداحافظ . نباید در دایره ی اول زندگی شما قرار بگیرد.

و سرانجام محیط . اتاقی با کتاب های خوب . مرتب و رنگارنگ . میزی با چای یا قهوه و اعضای خانواده ای که از شرایط شما مطلعند و به شما و موقعیتتان احترام میگذارند ، چقدر می ارزد ؟

۱۰ – اثر دیگران

از بهترین راه های دستیابی به اهداف این است که انرژی مان را در بخشش به دیگران متمرکز کنیم. اگر می خواهیم اعتماد به نفس خودمان بیشتر شود، سعی کنیم اعتماد به نفس اطرافیان مان را بالا ببریم. اگر حس امیدواری و مثبت اندیشی می خواهیم باید در شخص دیگری این ها را القا کنیم و اگر موفقیت برای خودمان می خواهیم برای دیگران هم بخواهیم.

این اثر دیگران است بر زندگی ما! از موجی کمک به دیگران و بخشیدن سخاوتمندانه وقت و انرژی مان به آنها این است که خودمان بزرگ ترین ذینفع این نوع دوستی خواهیم بود. و وقتی هم آموختیم یکی از تاثیرگذارترین بخشها بر زندگی هر کس اطرافیانش می باشد، لذا با بهبود وضع اطرافیان در واقع زندگی خودمان را به سمت خوبی تغییر داده ایم.

نتیجه گیری : آیا محیطی با انرژی های مثبت و شاداب ، قابل مقایسه با تنش و پرخاشجویی محیطی ست ؟ هرگز . این انرژی باید توسط شما ایجاد شود . با انگیزه ای که با خواندنتان ، نگاهتان و از همه مهم تر سبک زندگی خود به اطرافیان می دهید . حرف زدن از آرزوها اکیدا ممنوع ! برای خود زندگی کنید و آن طور که خودتان دوست دارید زندگی خود را بسازید. اطرافیان ناخوداگاه شمارا تحسین کرده و به شما ایمان خواهند آورد .

اگر امری سوالی فرمایشی بود ، در خدمت شماییم .

آدرس سایت ما : www.maktabestan.ir

آدرس کانال تلگرام ما : @maktabestan

و اینجا هم اگر سوالی بود من درخدمت شمام :  @skamyabi

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

با قدرت شروع میکنم اما بعد از مدتی انگیزم کم میشه. چیکار کنم؟!

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود