کنکور ۱۴۰۰ و تاثیر معدل + مزایا و معایب + مشاوره رایگان

پاسخ به یک ابهام : تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ موضوعی است که نگرانی زیادی برای کنکوری ها به دنبال داشته است.

ما در این مقاله نگرانی شما را در مورد تاثیر معدل در کنکور سراسری به صورت کامل برطرف می کنیم.

خب قراره تو این مقاله به چند تا از سوالات رایج شما که پیرامون بحث تاثیر معدل در آزمون سراسری کنکور ۱۴۰۰ هست پاسخ بدیم.

تاثیر معدل در کنکور۱۴۰۰ چگونه است؟

تاثیر معدل نسبت کنکور ۹۹ چه تغییراتی داشته؟

تاثیر معدل سبب سود یا ضرر می شود؟

تاثیر قطعی و تاثیر مثبت یعنی چی؟

با ما همراه باشین. به همه این سوالات پاسخ میدیم.

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ فقط برای گروه نظام جدید اعمال می شه که برای شما روش محاسبه آن را توضیح می دهیم. شاید اینها سوالات شما هم باشه. پس با ما همراه باشین.

تاثیر معدل مثبت با تاثیر معدل قطعی برای کنکور ۱۴۰۰ چه تفاوتی دارد ؟

تاثیر مثبت : یعنی تراز نمره نهایی با تراز نمره کنکور شما جمع میشه. اگه رتبه شما در کنکور ۱۴۰۰ رو بهتر کرد تاثیر داده میشه. اگه وقتی جمع شد رتبه کنکورتونو بدتر کرد تاثیر داده نمیشه. یعنی فقط تاثیر مثبت داره.

تاثیرقطعی : یعنی تراز نمره نهایی با تراز نمره کنکور شما جمع میشه. چه باعث بشه رتبه کنکورتون بهتر بشه، چه رتبتون بدتر شه تاثیر داده میشه: یعنی تاثیرش مثبت است!

برای اینکه موضوع را آسان تر و قابل فهم تر توضیح دهیم باید با مفهوم تراز آشنایی پیدا کنید .

برای هر دانش آموز به واسطه پاسخ های صحیح ، غلط یا نزده ای که در هر یک از دروس کنکور ۱۴۰۰ دارد یک نمره یا تراز کنکور اعمال می شود . این تراز نسبت مستقیمی با میانگین درصد های کلیه شرکت کنندگان کنکور ۱۴۰۰ در آن درس دارد .

به همین شکل یک تراز هم برای نمره نهایی هر دانش آموز محاسبه خواهد شد. این تراز هم نسبت مستقیمی با میانگین نمرات نهایی شرکت کنندگان کنکور در آن درس دارد .

اگر بخواهیم خیلی ساده توضیح دهیم اگر تراز یا نمره دانش آموز بواسطه درصدی که در آن درس زده از تراز یا نمره دانش آموز بواسطه نمره امتحان نهایی اش کمتر شد پس نمره نهایی اش در آن درس تاثیر خوبی بر نمره کل او در آن درس خواهد گذاشت در نتیجه معدل شما تاثیر گذار می باشد ولی اگر نمره یا تراز داوطلب به واسطه درصدش در کنکور از نمره یا ترازش بواسطه نمره نهایی بیشتر باشد پس نمره نهایی این داوطلب نمی تواند تاثیر خوبی بر تراز کل این دانش آموز بگذارد در نتیجه معدل برای این داوطلب بی تاثیر خواهد بود ( محاسبه دقیق کمی پیچیده تر و با احتساب تاثیر کل دروس است ولی درکل به همین شکل است که توضیح داده شد)  .

تاثیر مثبت معدل در کنکور ۱۴۰۰ نیز به آن معناست که  در صورت بهتر شدن تراز ,  معدل را در آمار قبولی ها در نظر می گیرند که در این صورت به  نفع دانش آموزان خواهد بود

دانستن این نکته هم خالی از لطف نیست که تاثیر معدل در کارنامه اولیه کنکور سراسری و رتبه داوطلب مشخص می شود و در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۰ هیچ تاثیری نخواهد داشت.

تاثیر معدل در کنکور ۱۴۰۰ چگونه خواهد بود ؟

بر اساس آخرین اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور که در تاریخ ۰۶/۰۸/۱۳۹۸ پیرامون میزان تاثیر معدل در رتبه کنکور سراسری و اعمال آن بر کارنامه ها اعلام شد, مصوب شد که با توجه به شرایط هر گروه از داوطلبین حداکثر تا ۳۰ درصد تاثیر مثبت بر کارنامه آن ها اعمال شود. لذا آن دسته از ديپلمه­ هاي رياضي و فيزيك، علوم­ تجربي،‌ علوم­انساني و علوم و معارف اسلامي كه ديپلم خود را سال ۱۳۹۸ يا ۱۳۹۹ و در نظام آموزشي جديد )۳–۳–۶ (  اخذ نموده و امتحانات دروس پايه دوازدهم آن­ها به صورت نهايي، سراسري و كشوري برگزارشده­ است، مشمول اعمال سوابق تحصيلي بوده و سوابق تحصيلي موجود ديپلم (پايه دوازدهم ـ سال سوم آموزش متوسطه نظام جديد ۳-۳-۶) به ميزان حداكثر ۳۰ درصد به نسبت سوابق تحصيلي موجود داوطلب و به­ صورت تأثير مثبت در نمره كل نهايي آنان لحاظ مي­شود.

تا کنون قانون جدیدی برای کنکور ۱۴۰۰ وضع نشده و با توجه به روند سال های اخیر و تصمیماتی که پیرامون کنکور ۱۳۹۹ اعمال شده است ÷یش بینی می شود که همین روال برای کنکور ۱۴۰۰ نیز ادامه داشته باشد.

 

چه داوطلبینی برای کنکور ۱۴۰۰ تنها ۵ درصد از تاثیر مثبت معدل را دریافت میکنند؟ 

داوطلبین نظام قدیمی که متقاضی شرکت در کنکور ۱۴۰۰ با سیستم نظام جدید می باشند و مدرک پیش دانشگاهی خود در رشته های علوم تجربی, ریاضی و فیزیک, علوم انسانی یا هنر را در سال ۱۳۹۱-۱۳۹۰ دریافت کردند. اگر یک یا چند درس خود را به صورت کشوری و نهائی امتحان داده باشند مشمول قانون ۵ درصد شده و می توانند حداکثر تا ۵ درصد از تاثیر معدل خودشان که متناسب با سوابق تحصیلی دوره پیش دانشگاهی آن ها می باشد بر رتبه کنکور خود استفاده کنند.

چه داوطلبینی برای کنکور ۱۴۰۰ میتوانند ۲۵ درصد از تاثیر مثبت معدل را دریافت میکنند؟ 

 

داوطلبین که متقاضی شرکت در کنکور ۱۴۰۰ با سیستم نظام جدید می باشند و مدرک پیش دانشگاهی یا دوازدهم خود را در رشته های علوم تجربی, ریاضی و فیزیک, علوم انسانی یا هنر را در سال ۱۳۹۷-۱۳۸۴ دریافت کردند. اگر یک یا چند درس خود را به صورت کشوری و نهائی امتحان داده باشند مشمول قانون ۲۵ درصد شده و می توانند حداکثر تا ۲۵ درصد از معدل دیپلم خودشان که در نظام قدیم معادل سال سوم دبیرستان و در نظام جدید معادل سال یازدهم می باشد را بر رتبه نهائی کنکور خود اعمال کنند.

 

چه داوطلبینی برای کنکور ۱۴۰۰ تمام ۳۰ درصد از تاثیر مثبت معدل را دریافت میکنند؟ 

داوطلبین نظام جدید که کنکور ۱۴۰۰ اولین آزمون سراسری آنان می باشند و مدرک دیپلم ( معادل یازدهم دبیرستان) خود در رشته های علوم تجربی, ریاضی و فیزیک, علوم انسانی یا هنر را در سال ۱۳۹۸-۱۳۹۸ دریافت کردند. با توجه به اینکه امتحانات سال دوازدهم آن ها در تمامی دروس به صورت نهائی و کشوری میباشد. مشمول قانون ۳۰ درصد شده و می توانند به میزان ۳۰ درصد از معدل امتحان نهائی سال دوازدهم خودشان را بر رتبه نهائی کنکور خود اعمال کنند.

 

معدل بالای چند برای قبولی در کنکور ۱۴۰۰ به شما کمک می کند؟

این سوال با اینکه سوال منطقی نیست اما جالب است که توسط خیلی از داوطلبان پرسیده می شود. باید دانید که تاثیر مثبت معدل در کنکور ۱۴۰۰ به میزان ۳۰ درصد است که برای همه معدل ها یک نسبت خاص به خود را دارد. معدل ۲۰ رتبه تان را به بالاترین حد می رساند و معدل صفر رتبه کنکور شما را تغییری نمی دهد.

 

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۰ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۰ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۰” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

مقالات خواندنی:

قبولی در کنکور با رتبه عالی مشروط به آموختن روش‌های آسان و اصولی

آیا مشاوره کنکور ۹۹ می‌تواند سرنوشت ساز باشد؟

بهترین منابع کنکور ۹۹ چه منابعی می‌تواند باشد؟

عوامل موفقیت در کنکور ۹۹

خدمات دیجیتال کنکور (دیجی کنکور) چیست؟

 

 

راستی نظر شما درباره تاثیر قطعی معدل در کنکور ۱۴۰۰ چیست؟ سوالاتتان را در بخش کامنت ها بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود