بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰|نظام جدید و قدیم |مشاور و برنامه ریزی

بودجه ‌بندی کنکور 1400

بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

 بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ و نحوه بودجه‌ بندی کنکور ۱۴۰۰ در دروس مختلف، پرسش بسیاری از داوطلبان است. تفکیک سوالات کنکور به دو نظام قدیم و جدید، نخستین بار در سال ۹۸ اعمال شد. شاید یکی از سوالات رایج داوطلبان نظام قدیم امروزی آن باشد که دلیل دسته‌بندی داوطلبان به دو نظام قدیم و جدید و تفکیک سوالات آنان چیست و آیا این تفاوت در سؤالات، موفقیت دانش آموزان را به چالش خواهد کشید؟بودجه بندی کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

یکی از مزایای اعمال این تفکیک، دادن حق انتخاب به داوطلبین پشت‌کنکوری است؛ بدین معنا که سازمان سنجش با روی کار آوردن نظام جدید، به دانش آموزان نظام قدیم این امکان را می‌دهد چنانچه از مطالعه‌ی منابع آموزشی قدیمی کلافه و به‌نوعی دل‌زده شده‌اند، با خواندن منابع جدید و تجربه‌ی فضایی تازه، به‌منظور موفقیت در کنکور، مسیر دیگری را امتحان کنند. عکس این مطلب نیز می‌تواند از مزایای تفکیک داوطلبین به دو نظام باشد؛ بدین معنا که دانش آموزان نظام قدیم می‌توانند به مطالعه‌ی منابع درسی قدیمی خود ادامه دهند و از مواجهه با دردسرهایی همچون هزینه‌های نسبتاً بالای منابع آموزشی جدید، مطالعه‌ی مطالب تازه و از همه مهم‌تر سروکله زدن با کتاب‌هایی که واژگان و جملاتشان تغییر چشمگیری داشته است رهایی یابند؛ به‌ویژه در درس زیست‌شناسی که واژگان جدید و ناآشنای جدید بسیار زیادی دارد؛ برای مثال در جای‌جای این کتاب درسی در نظام جدید، شاهد واژه‌ی “یاخته” به‌جای واژه‌ی “سلول” هستیم. بنابراین ذهن داوطلب نیازی به فراگیری مطالب آموزشی تازه در منابع کنکور نظام جدید نخواهد داشت و داوطلب با همان سبک و سیاق و قواعد قبلی، درس خواهد خواند.

تفاوت در بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۰

۱) زمین‌شناسی

در بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۰ برای نظام قدیم و جدید تفاوت‌های قابل‌ملاحظه‌ای تقریباً در تمامی دروس به‌خصوص دروس تخصصی مشاهده می‌شود. ازجمله‌ی این تغییرات، می‌توان به کاهش حجم کتاب زمین‌شناسی در رشته‌ی علوم تجربی برای نظام جدیدی‌ها اشاره کرد. با تحقیق مختصری متوجه خواهید شد که کتاب زمین‌شناسی داوطلبین نظام قدیم شامل دو کتاب است: زمین‌شناسی سال سوم متوسطه و زمین‌شناسی پیش‌دانشگاهی. زمین‌شناسی سال سوم نُه فصل دارد و زمین‌شناسی پیش‌دانشگاهی ده فصل را شامل می‌شود؛ این در حالی است که در بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۰، این ۱۹ فصل به هفت فصل در پایه‌ی دوازدهم برای داوطلبان نظام جدید تبدیل شده‌اند. هرچند که احتمالاً زمین‌شناسی در میان داوطلبین رشته‌ی تجربی جایگاه آن‌چنان ویژه‌ای ندارد و داوطلبین بخش اعظم وقت خود را به سایر دروس تخصصی اختصاص می‌دهند؛ اما بااین‌حال این حجم از تغییر در بودجه‌بندی درس زمین‌شناسی، به‌عنوان یکی از دروس تخصصی داوطلبان رشته‌ی تجربی، قابل‌ملاحظه است.

۲) فیزیک

تغییر محسوس دیگری که در مطالب موردمطالعه‌ی این دو نظام مشاهده می‌شود، درس فیزیک است. داوطلبین نظام قدیم در درس فیزیک با مباحثی از جمله مدارهای خازن و به هم بستن آنان به‌صورت متوالی و موازی دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ درحالی‌که دانش آموزان نظام جدید به‌نوعی از سروکله زدن با این مباحث پرحاشیه و نسبتاً سخت قسر در می‌روند و سؤالی از این مبحث در کنکور آن‌ها طرح نخواهد شد. همچنین دانش آموزان نظام جدید با آزمایش یانگ و لوله‌های صوتی که از جمله مباحث نسبتاً آسان کنکور نظام قدیم هستند، مواجه نمی‌شوند. از جمله سایر تغییرات می‌توان به حذف مباحثی از جمله نور، آینه‌های کروی و عدسی، کوتاه‌تر شدن فصول موج، نوسان و فیزیک اتمی برای نظام جدیدی‌ها اشاره کرد. به‌طور خلاصه می‌توان گفت احتمالاً بیشترین اعمال تغییرات، بر کتاب فیزیک نظام جدید صورت گرفته است.

۳) زیست‌شناسی

فصول گسترده‌ی قارچ‌ها، آغازیان، ویروس‌ها و باکتری‌ها و پیدایش و گستردگی زندگی در درس زیست‌شناسی، از جمله مهم‌ترین مباحثی هستند که نظام جدیدی‌ها در درس زیست‌شناسی با آن‌ها سروکار ندارند. در فصل قارچ‌ها به چند چرخه‌ی تولیدمثل جنسی و تولیدمثل غیرجنسی قارچ‌ها پرداخته شده است که دانش آموزان نظام جدید از مطالعه و حفظ این چرخه‌ها معاف هستند. مبحث آغازیان در کتاب زیست‌شناسی نظام قدیم به توصیف مفصل ویژگی‌های انواع آغازیان هتروتروف و اتوتروف می‌پردازد. در فصل پیدایش و گسترش زندگی در زیست نظام قدیم، تاریخچه‌ی پیدایش و انقراض موجودات و دلایل انقراض آن‌ها در طول تاریخ زمین عنوان می‌شود. فصل باکتری‌ها و ویروس‌ها در زیست نظام قدیم نیز درباره‌ی چرخه‌های بیماری‌زایی ویروس‌ها و انواع باکتری‌ها از نظر شیوه‌ی کسب انرژی بحث می‌کند. سایر تغییرات کتاب زیست‌شناسی در عنوان سرفصل‌ها و حجم مطالب است.

۴) عربی

بخش عمده‌ای از اعلال، مباحث تمیز، مفعول فیه، انواع اعراب و منادا، اساسی‌ترین حذفیات عربی در بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید بوده و سایر تغییراتی که تنها در ترتیب چینش فصول اعمال شده‌اند، بسیار جزئی هستند.

۵) زبان انگلیسی

بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۰ در درس انگلیسی ساختار یکسانی دارد. هر دو نظام سؤالات درک مطلب، کلوز تست و قواعد و واژگان را دارند. تنها تفاوت موجود، منبع طرح سوالات مذکور است. به‌عنوان‌مثال در درک مطلب‌های کتب نظام آموزشی قدیم، مطالبی عنوان ‌شده که احتمالاً در منابع آموزشی نظام جدید عنوان نمی‌شود و موضوعات متفاوتی تحت عنوان reading  مطرح می‌شود که البته تفاوت چندانی در اصل طرح سؤالات نخواهد داشت.

۶) شیمی

می‌توان گفت در میان دروس اختصاصی، درس شیمی دستخوش کمترین تغییرات در ارتباط با بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۰ شده است و تغییرات آن به مواردی مثل تعدادی ساختار شیمیایی، رسم آن‌ها، واکنش‌های حفظی، مطالب تئوری و ترتیب چینش فصول خلاصه می‌شود و داوطلبین نظام قدیم و جدید در مواجهه با مساِئل شیمی، وضعیت تقریباً برابری دارند.

 

۷) ریاضی

از مباحث برجسته‌ای که باعث تفکیک ریاضی نظام قدیم و جدید می‌شود، می‌توان مباحث انتگرال، ماتریس و مجانب‌ها را نام برد. همچنین در فصول مشترک این درس در دو نظام، کاهش حجم چشمگیری ملاحظه می‌شود. به‌عنوان‌مثال مباحثی مثل حد و پیوستگی یا کاربرد مشتق در نظام قدیم گستردگی بیشتری دارند.

۸) ادبیات

تغییرات مشهود در بودجه‌بندی کنکور ۱۴۰۰ در زمینه‌ی ادبیات، کاهش حجم تاریخ ادبیات، واژگان و املای آنان در نظام جدید است. البته در میان لغات کتب این دو نظام، واژگان مشترک زیادی وجود دارند.

۹) دینی

بیش از ۷۰% ماهیتِ مطالب درس دینی در بودجه‌بندی  نظام قدیم و جدید مشترک بوده و تنها تفاوت موجود در کتاب دینی نظام جدید، حذف ۷ الی ۸ فصل از دروس مرتبط با نظام قدیم است.کنکور ۱۴۰۰

سخن آخر

با تمام این اوصاف به نظر می‌رسد افزایش یا کاهش حجم مطالب و مباحث در منابع کنکور نظام قدیم یا جدید نباید خللی در مطالعه‌ی دانش آموزان نظام قدیم و جدید ایجاد کند یا باعث ایجاد حس عدم رعایت عدالت در آن‌ها شود؛ چراکه شاهد طرح بیش از ۸۰% سوالات مشترک در هر دو نظام جدید و قدیم از سال ۹۸ تاکنون بوده‌ایم و می‌توان ادامه‌ی این روند را در کنکورهای آینده نیز پیش‌بینی کرد. ضمناً ما قبلاً در مکتبستان، نکات جالب و مفیدی را در مطلبی تحت عنوان ” سوالات کنکور ۱۴۰۰ نظام جدید و نظام قدیم چه تفاوتی با هم دارند؟” منتشر کرده‌ایم که خواندن آن را شدیداً به شما عزیزان توصیه می‌کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود