بهترین رشته ها برای گرفتن بورسیه در کنکور ۱۴۰۱

رشته های بورسیه

بهترین رشته ها برای گرفتن بورسیه در کنکور ۱۴۰۱

بهترین رشته ها برای گرفتن بورسیه ، سلام به همه­ی مکتبستانی های عزیز, به ویژه داوطلبین عزیز کنکور  ۱۴۰۱در رشته ­های مختلف. میدونم که نتایج کنکور اومده و اینروزا حسابی درگیر اطلاعات جمع کردن درباره رشته های مختلف و البته یه انتخاب رشته درست و منطقی هستین.

همیشه یکی از دغدغه های بچه ها تو انتخاب رشته این بوده که بتونن رشته ای رو برای تحصیل انتخاب کنن که شرایط پیشرفت و ادامه تحصیل در خارج از کشور یا همون اپلای شدن رو برای مقاطع بالاتر داشته باشه. البته با توجه به هزینه های بالای تحصیل در خارج از کشور, یکی از بهترین مسیر ها بورس شدن تحصیلی از طرف دولت بوده که باعث میشده بتونین بدون هزینه و خیلی راحت با شرایط عالی به تحصیل و پیشرفت خودتون کمک کنین.

تو این مقاله میخوایم رشته هایی که شرایط راحت تر و هموار تری برای بورسه شدن و ادامه تحصیل در خارج از ایران رو دارن به شما معرفی کنیم تا بتونین انتخاب رشته دقیق تری داشته باشین و تو مسیری که دوست دارین قدم بذارین.

 

چه رشته‌هایی بورسیه می‌شوند؟

تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور یا به نوعی در دانشگاه‌هایی که از نظر رتبه بندی  و موقعیت علمی جایگاه ویژه‌ای دارند آرزوی هر فرد محصلی است. بلا‌استثناء اکثر دانش‌آموزان و داوطلبان کنکوری تحصیل در دانشگاه‌های معتبر دنیا را رمز موفقیت خود می‌دانند. البته این تفکر بی‌پایه نبوده است، قطعا زمانی که شما در بهترین دانشگاه‌های دنیا و در بهترین رشته تحصیل کنید، احتمال اینکه موقعیت شغلی عالی کسب کنید بیشتر است.

اما متاسفانه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور برای همه محقق نمی‌شود و ممکن است تنها یک رویا باقی بماند. شما دوست دارید در کدام دانشگاه تحصیل کنید؟ آیا به رشته و دانشگاه مورد نظر خود فکر کرده‌اید؟ تا چه حد برای رسیدن به این خواسته خود تلاش می‌کنید؟ اگر از اهداف بزرگ زندگی‌تان داشتن تحصیلات عالیه از دانشگاه‌های معتبر دنیا است، بهتر است مطالب زیر را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

 

چجوری میتونیم در دانشگاه‌های خارج از کشور تحصیل کنیم؟

راه‌های مختلفی وجود دارند تا بتوانید تحصیلات عالیه خود را در کشور‌های دیگر ادامه دهید. گرفتن بورسیه تحصیلی از گزینه‌های رایجی است که اکثرا از این طریق اقدام می‌کنند. برای گرفتن بورسیه تحصیلی شرایط برای هر مقطع، کاملا متفاوت است. برای مثال شرایط بورسیه با توجه به نوع مدرک تحصیلی و کشور مورد نظر کاملا فرق دارد.

به طور کلی زمانی که بحث بورسیه تحصیلی به میان می‌آید باید در نظر داشته باشید که با توجه به دانشگاه مورد نظر و شرایط اعلام شده احتمال دارد که تمامی هزینه‌های تحصیلی‌تان برعهده دانشگاه مورد نظر باشد، آن هم طبق شرایط و ضوابط تعیین شده و یا ممکن است کمک هزینه تحصیلی به شما اعطا شود. پس قبل از هر‌‌گونه اقدام بهتر است شرایط بورسیه را به صورت کامل بررسی کنید.

رشته های بورسیه

انواع بورسیه‌های تحصیلی و شرایط دریافت آن‌ها

ببینین رفقا بورسیه‌های تحصیلی یا همان کمک هزینه‌های تحصیلی و شرایط دریافت آن‌ها باهم متفاوت است. بنابراین این موضوع بسیار مهم است که قبل از اقدام برای دریافت بورسیه، بدانید برای کدام نوع کمک هزینه تحصیلی می‌توانید درخواست دهید. این کمک هزینه‌های تحصیلی با توجه به نوع ضوابط لازم برای اعطای آنها از طرف دانشگاه‌ها، موسسات و سازمان‌ها باهم متفاوت است. درک درستی از معنایی هر یک از اصطلاحات بالا می‌تواند شانس تحصیل رایگان یا حتی تحصیل کم هزینه برای علاقه‌مندان به تحصیل در خارج از کشور را افزایش دهد.

حذف کنکور 1401| آیا کنکور 1401 حذف می شود؟

 

بورسیه Scholarship

Scholarship یکی از شناخته‌شده‌ترین کمک هزینه‌های تحصیلی در میان دانشجویان است. این نوع کمک هزینه تحصیلی بیشتر بر پایه شایستگی (شایستگی تحصیلی) است. در واقع این نوع کمک هزینه تحصیلی از دانشگاه‌ها و مراکز علمی یا موسسات خیریه به دانشجویان ممتاز و واجد شرایط اعطا می‌شود.

این بورس‌ها معمولاً برای دوره‌های تحصیلات تکمیلی (کارشناسی ارشد و دکترا) در نظر گرفته می‌شود و نیازی به بازپرداخت آن از طرف دانشجو نیست. دانشجویانی که قصد دریافت این نوع بورسیه‌های تحصیلی را دارند‌، می‌بایست از سوابق تحصیلی خوبی برخودار باشند و همچنین برای تمدید آن از طرف دانشگاه، عملکرد خوبی از خود نشان دهند. یکی از مهم‌ترین این بورس‌ها، بورس تحصیلی    (Erasmus Mundus)  است. این بورسیه که در مقطع کارشناسی ارشد ارائه می‌گردد، کل شهریه دانشگاه را پوشش می‌دهد و ماهانه ۱۰۰۰ یورو به مدت ۲۴ ماه (طول دوره) به دریافت کننده این بورسیه تحصیلی اسپانیا پرداخت می‌کند. انواع Scholarship به شرح زیر است:

بورسیه دانشجویان ویژ (Student-specific)

این بورسیه در واقع نوعی از کمک هزینه‌های تحصیلی است که به دانشجویانی اعطاء می‌شود که بر اساس جنسیت ، نژاد، مذهب، خانواده، و تاریخچه پزشکی یا بسیاری از عوامل خاص دیگر واجد شرایط هستند. بورسیه‌های اقلیت (Minority scholarships) از رایجترین نوع این کمک هزینه‌های تحصیلی هستند. به عنوان مثال دانشجویان بومی کانادا می‌توانند چه برای تحصیل در این کشور و چه در خارج از کانادا از این نوع بورسیه استفاده کنند. یکی دیگر از این بورسیه‌ها، بورسیه Gates Millennium Scholars  است که به دانشجویان ممتاز آمریکایی آفریقایی، آمریکایی هندی و آمریکای لاتین که در کالج ثبت نام می‌کنند، اعطا می‌شود.

بورسیه مشاغل خاص (Career-specific)

این بورسیه‌ها برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که قصد تحصیل در یک رشته یا دوره خاص را دارند. اغلب این کمک هزینه‌های تحصیلی به دانشجویانی تعلق می‌گیرد که در رشته‌های با تقاضای بالا مواجه است مانند تحصیل در رشته پرستاری. برای مثال در ایالات متحده به پرستاران آینده بورس‌های تحصیلی کامل اعطاء می‌شود تا وارد این زمینه شوند، به ویژه اگر دانشجو قصد کار در یک جامعه با نیاز بالا را داشته باشد. بورسیه تحصیلی دانشگاه ادیث کوان استرالیا در رشته پرستاری، مامایی و بهداشت یکی از این نوع بورسیه‌ها است.

بورسیه ویژه کالج (College-specific)

بورسیه‌های تحصیلی ویژه کالج توسط دانشکده‌ها و دانشگاه‌ها به متقاضیان دارای مهارت بالا پیشنهاد می‌شود. در واقع این بورسیه‌ها بر اساس پیشرفت تحصیلی و شخصی اعطاء می‌شود. البته باید توجه داشت برای دریافت برخی از این بورس‌های به “وثیقه” نیاز است. دانشجویانی که این کمک‌ هزینه‌های تحصیلی را دریافت می‌کنند ممکن است ملزم به کار برای یک کارفرمای خاص برای مدت زمانی مشخص یا کار در مناطق روستایی یا دورافتاده باشند.

بورسیه ورزشی (Athletic)

نوعی کمک هزینه تحصیلی یا جوایز مالی است که هزینه های کالج یا دانشگاه یا یک مدرسه خصوصی  را به ورزشکاران با استعداد اهدا می‌کند. بورسیه‌های ورزشی فردی هستند، (نه تیمی) که بر اساس توانایی فرد در یک رشته ورزشی اهدا می‌شوند. بورسیه‌های ورزشی در ایالات متحده رایج و متداول هستند.  بورسیه های ورزشی تا حد زیادی توسط انجمن ملی ورزشکاران کالج (NCAA) تنظیم می شود.

روش اصولی انتخاب رشته کنکور 1401

بورسیه‌های تحصیلی خلاقانه (Creative Contest Scholarships)

این بورسیه‌ها به دانشجویان خلاق ارائه می‌شود. در واقع این نوع کمک هزینه‌ها برای دانشجویانی در نظر گرفته شده است که دارای ایده‌های منحصر به فرد و خلاقانه هستند.  به عنوان مثال berlin school of creative leadership.

 

بورسیه تحصیلی بر پایه شایستگی (Merit-based)

این بورسیه‌ها مبتنی بر شایستگی‌ها علمی، هنری، ورزشی یا سایر توانایی‌های دانشجویان است. بیشترین و رایج‌ترین بورسیه‌هایی که بر اساس شایستگی است توسط دانشگاه‌ها، کالج‌ها و سازمان‌های خصوصی به طور مستقیم به دانشجو اعطا می‌شود. البته در برخی از موارد بجای اینکه این کمک هزینه‌های تحصیلی مستقیم به دانشجو اعطاء شود، توسط موسسه یا نهادی که دانشجو را بورسیه کرده به دانشگاه یا موسسات آموزشی پرداخته می‌شود. بورسیه بر پایه شایستگی دانشگاه Hamburg ، بورسیه‌های دانشگاه پلی تکنیک میلان از این نوع کمک هزینه‌های مالی هستند.

 

بورسیه تحصیلی بر پایه نیاز (Need-based)

این نوع کمک هزینه برای دانشجویانی در نظر گرفته می‌شود که نیاز به کمک مالی برای ادامه تحصیل دارند. یکی از معروف‌ترین و یکی بورسیه‌های تحصیلی بر پایه نیاز، بورسیه‌های دولتی ایتالیا، بورسیه استانی یا بورسیه جهان سوم ایتالیا است. بورسیه استانی به دانشجویانی که در مقاطع مختلف تحصیلی از کارشناسی تا دکترا در ایتالیا تحصیل می‌کنند تعلق می‌گیرد. برای اعطای بورسیه جهان سوم یا بورسیه استانی ایتالیا مواردی همچون سن، میزان درآمد سالانه خانواده، وضعیت مسکن دانشجو و تعداد خواهران و برادران، مورد بررسی قرار می‌گیرد نه سوابق تحصیلی متقاضی.

 

چگونه رشته مورد نظر خود را انتخاب کنیم؟

قبل از آنکه بدانید چه رشته‌هایی بورسیه می‌شوند، ابتدا باید علایق، هدف و بازار‌کار خودتان را در نظر بگیرید. در درجه اول علاقه هر فردی حرف اول را می‌زند. چرا که بدون داشتن علاقه به رشته خود، هر چقدر هم مدارک علمی بالاتری داشته باشید باز هم عملکرد عالی نخواهید داشت. پس برای انتخاب رشته، حتی برای بورسیه شدن هم باید علاقه خود را در نظر بگیرید.

بعد از آنکه رشته خود را انتخاب کردید آیا آن را به عنوان یک هدف بزرگ در زندگی‌تان در‌نظر گرفته‌اید؟ آیا بازار‌کار مناسبی برای آن وجود دارد؟ آیا هدفتان از رشته‌ای که انتخاب کردید کسب درآمد است یا تنها علاقه را در نظر گرفته‌اید؟

اگر بعد از انتخاب رشته توانستید با اطمینان و قاطعانه جواب سوالاتی که گفته شد را بدهید، آنگاه بدون شک رشته مناسب خود را انتخاب کرده‌اید.

 

بهترین رشته‌ها برای بورسیه تحصیلی کدامند ؟

طی بررسی‌های انجام شده رشته‌های پزشکی و پیرا‌پزشکی بهترین گزینه‌ها هستند. البته ناگفته نماند که هزینه‌های بالایی هم دارند. اما برخی کشور‌ها مانند آلمان و اتریش هزینه تحصیل در این رشته‌ها را رایگان کرده‌ اند. این دو رشته به دلیل بازار‌کار همیشگی که دارند، طرفداران زیادی هم به خود جذب کرده‌اند.

اما در مقابل رشته‌های مهندسی با هزینه‌های معقول‌تری همراه هستند. رشته‌هایی مانند برق، عمران، مکانیک و کامپیوتر از پر‌طرفدار‌ترین رشته‌های مهندسی هستند که بازار‌کار خوبی هم دارند.

حال سری به رشته‌های انسانی بزنیم. از بین این گروه، رشته‌های حقوق و مدیریتی هم طرفداران زیادی دارند و هم بورسیه تحصیلی می‌شوند. اما رشته MBI در سطح جهانی ارزش بسیار بالایی دارد که در تمامی کشور‌ها بورسیه تحصیلی دارد و افراد زیادی در این رشته موفق شده‌اند.

پشت کنکور ماندن برای کنکور 1401 | شرایط سربازی و انگیزه | مشاوره کنکور

 

لیست رشته‌هایی که مسیر هموارتری برای بورسیه دارند به شرح زیر می باشد:

رشته‌های گروه علوم پایه:

فسيل شناسي و چينه شناسي. زمين شناسي نفت. زمين شناسي زيست محيطي. شيمي كاربردي. فيتوشيمي. سلولي و مولكولي. زيست فناوري ميكروبي. آمار. زيست شناسي دريا (جانوران دريا و بوم شناسي دريا). فوتونيك. لرزه شناسي. زلزله شناسي. نانو

گروه شيمي :

نانو شيمي نظري، نانو پليمر، نانو مواد معدني، نانو سوپ‌امولكول. بيوانفورماتيك.

رشته‌های گروه تجربی:

پزشکی، پیراپزشکی، هوشبری، دندانپزشکی، دامپزشکی، مامایی و….

رشته‌های گروه هنر:

مديريت پروژه و ساخت، معماري اسلامي، معماري و گرايش‌هاي آن. پژوهش هنر تاريخ تطبيقي و تحليلي هنر، مرمت آثار و اشياي فرهنگي و تاريخي، مرمت و احياي بناها و بافت‌هاي تاريخي.

رشته‌های گروه فنی مهندسی:

الكترونيك، مخابرات، مهندسي زلزله، مهندسي سواحل، بنادر و سازه‌هاي دريايی، حمل‌و‌نقل، فتو‌گرامتري، سنجش از دور، ساخت و توليد، طراحي كاربردي زمينه مكانيك جامدات، مهندسي خودرو، سيستمهاي تعليق، ترمز و فرمان، مهندسي راه آهن، مهندسي دريا، مهندسي هوا  فضا، سازه‌هاي هوائي، مكانيك پرواز و كنترل زمينه ماهواره، استخراج، مكانيك سنگ، مهندسي پليمر، صنايع پليمر، بيو‌الكترونيك، بيومكانيك، بيو‌متریال، مجموعه مهندسي صنايع، مهندسي نفت مخازن، هوش مصنوعي، مهندسي مواد و متالورژي، بيوتكنولوژي، محيط زيست، علوم و فناوري، مهندسي هسته‌اي، مهندسي فناوري اطلاعات، مهندسي سيستم‌هاي انرژي

و اما کلام آخر, اینم بگم بهتون رفقا بدون شک دریافت بورسیه تحصیلی می‌تواند کمک خوبی برای تامین هزینه‌ها در حین تحصیل باشد. البته انتخاب درست دانشگاه، کشور و حتی دوره تحصیلی می‌تواند یکی از فاکتور‌های مهم برای دریافت این کمک هزینه‌ها باشد. با این وجود بعضی از دانشجویان هیچ گونه درخواستی برای دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی ارائه نمی‌کنند زیرا بر این باورند که اخذ این بورسیه‌ها تحصیلی بسیار رقابتی و شانس دریافت آن‌ها بسیار پایین است. اما نکته جالب در این است که این دانشجویان ممکن است کاملاً واجد شرایط برای دریافت این کمک‌ هزینه‌ها باشند. در واقع افراد زیادی مثل شما بر این باورند که دریافت این کمک هزینه‌های تحصیلی کار سخت و پیچیده‌ای است و دانشجو شرایط اولیه (شایستگی تحصیلی) برای دریافت این بورسیه‌ها را ندارد. بنابراین در بسیاری از موارد هیچ گونه درخواستی به دانشگاه برای دریافت این کمک‌های مالی ارائه نمی‌شود. بنابراین این موضوع مهم است که دانشگاه و کشوری را مورد بررسی قرار دهید که شانس دریافت بورسیه تحصیلی در آن وجود دارد.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود