بهترین رشته‌های ریاضی کدامند؟ (بروزرسانی جدید)

 

بهترین رشته‌های ریاضی کدامند؟

همه دانش‌آموزان اولین و حساس‌ترین تصمیم زندگی‌شان را در دوران دبیرستان به هنگام انتخاب رشته می‌گیرند. این انتخاب، آینده شغلی و هدف زندگی‌تان را تعیین می‌کند. حواستان باشد که در کدام رشته پا می‌گذارید. تجربی، ریاضی، انسانی، هنر و فنی و حرفه‌ای گزینه‌های انتخابی شماست. بعد از آن باید به دنبال بهترین رشته‌های دانشگاهی باشید. برای مثال اگر دانش‌آموز ریاضی هستید، باید بدانید که بهترین رشته‌های ریاضی کدامند؟

بهترین رشته‌های ریاضی کدامند؟

اگر پیش مشاوران بروید، قطعا نگاهی به لیست نمرات درسی و کارنامه‌تان می‌اندازند و بلافاصله  می‌گویند که به درد فلان رشته می‌خوری و باید بیایی توی این رشته؛ چرا؟ چون فلان درس بالا‌ترین نمره را گرفتی پس حتما استعداد و علاقه هم داری. این روش انتخاب رشته تا چند سال پیش بود. اگر از افرادی که از شما بزرگ‌ترند بپرسید، بیش از نیمی از آنها می‌گویند که به همین طریق در دبیرستان انتخاب رشته کرده‌اند.

اما شما این اشتباه را انجام ندهید. اگر می‌خواهید دوران تحصیل خوبی داشته باشید، بدون شک باید وارد رشته‌ای شوید که به آن علاقه دارید؛ در غیر این صورت خیلی زود از آن دلزده می‌شوید یا به دلیل سختی مسیر آن را ترک می‌کنید.

چگونه می‌توان یک انتخاب رشته موفق داشت؟

همانطور که گفتیم در درجه اول علاقه و آینده شغلی‌تان را اولویت قرار دهید. اکثر افرادی که در مسیر علاقه قدم برداشته‌اند از موفق‌ترین افراد بودند. شما هم یکی از همان افراد باشید. با انتخاب درست و ادامه دادن با علاقه و عشق، هیچ‌گاه از ادامه مسیر دست نمی‌کشید. حتی اگر شکست بخورید، باز با توان بیشتری ادامه می‌دهید.

برای انتخاب رشته، اول در نظر بگیرید که آیا به آن رشته و دروسی که  در آن تدریس می‌شود علاقه دارید؟ آیا می‌توانید این دروس را به راحتی یاد بگیرید؟ سپس در نظر بگیرید که بازار‌کار آن چطور است؟ آیا در آینده با این رشته، کار مورد علاقه و مناسب‌تان را پیدا می‌کنید؟ در نهایت باید بررسی کنید که در رشته‌ای که انتخاب کردید، بهترین رشته‌های دانشگاهی آن کدام است؟ بهترین رشته‌های که هم به آن علاقه داشته باشید و هم بتوانید در آن موفق شوید.

برای بررسی و تحقیق در این زمینه از مشاورین و افراد با تجربه مشورت بگیرید. اما به یاد داشته باشید در نهایت این شما هستید که آینده خودتان را رقم می‌زنید. پس با دید باز‌تری جلو بروید.

بهترین رشته‌های ریاضی کدامند؟

برویم سراغ یک رشته پر‌طرفدار و در عین حال سخت، به نام رشته ریاضی. تا حالا دقت کرده‌اید بزرگتر‌ها وقتی نمی‌دانند که فرزند خود چه رشته‌ای دوست دارد، سریع می‌گویند: “برو ریاضی، خیلی هم رشته خوبی است، هم مهندس میشی هم کلاس داره” . به جرات می‌توان گفت که تفکر اکثر والدین از رفتن به رشته ریاضی همین است، بدون در نظر گرفتن توانایی فرزندشان و اینکه بهترین رشته‌های ریاضی کدامند.

رشته ریاضی به دلیل اینکه شاخه‌های متنوع و بازار‌کار خوبی دارد به همین دلیل از پر‌طرفدار‌ترین رشته در بین دانش‌‌آموزان است. اما اگر می‌خواهید موفقیت خوبی در این رشته کسب کنید باید تحقیق کنید و بهترین رشته‌های ریاضی را بشناسید.

رشته مهندسی و علم مواد یا متالوژی

این رشته از بهترین رشته‌های ریاضی در دنیا‌ست که نیازمند آزمایشگاه‌های مجهز همراه با دستگاه‌های پیشرفته است. ولی متاسفانه این امکان در ایران فراهم نیست و تنها در سطح تولید مقاله‌های روز دنیا اساتید و دانشجویان فعالیت می‌کنند.

بازار‌کار این رشته بیشتر به صورت کارگاهی و درون آزمایشگاه‌ها است که به تجربه زیادی نیاز دارد.

رشته مهندسی نفت و سایر زیر شاخه‌های آن

در سال‌های گذشته این رشته از نظر بازار‌کار بسیار رونق خوبی داشته ولی امروزه به دلیل افزایش نرخ جهانی نفت نمی‌توان اطمینان صددرصدی نسبت به بازار‌کار این رشته داشت. اما هم در بخش خصوصی و هم در بخش دولتی کار وجود دارد. تنها باید تلاش خود را برای یافتن آن بیشتر کنید.

رشته مهندسی هوا‌فضا

از بهترین رشته‌های ریاضی است که در بخش خصوصی بازار‌کار خوبی دارد. تنها افرادی که به آن علاقه داشته باشند به راحتی می‌توانند این رشته را بخوانند، چرا که بسیار سخت و پیچیده است.

رشته‌های علوم پایه

رشته‌های علوم پایه معمولا بازار‌کار خوبی ندارند ولی متقاضیان زیادی دارند که این رشته را جزء بهترین رشته‌های ریاضی قرار داده است. قبل از آنکه این رشته را انتخاب کنید، حتما باید با فارغ‌التحصیلان این رشته صحبت کنید.

مهندسی کامپیوتر

مهندسی کامپیوتر و زیر شاخه‌های آن بدون شک از بهترین رشته‌های ریاضی به حساب می‌آید. امروزه بازار‌کار عالی دارد. به همین جهت متقاضیان زیادی وارد این رشته می‌شوند. اما تجربه و علاقه حرف اول را می‌زند. مدار‌ها و فرمول‌های پیچیده برنامه نویسی برای هر کسی آسان نیست. پس حتما قبل از انتخاب این رشته سرفصل‌هایی که باید مطالعه کنید را بررسی کنید و اگر توانایی خواند‌ن‌شان را دارید وارد این عرصه شوید.

بهترین رشته‌های ریاضی کدامند؟

سخن آخر:

رشته‌هایی که معرفی کردیم تنها چند مورد از بهترین رشته‌های ریاضی بودند. به دلیل تنوع زیادی که شاخه ریاضی دارد نمی‌توانیم به بررسی همه رشته‌های آن بپردازیم. اما چه چیزی یک رشته را بهترین می‌کند؟ شما وارد هر رشته‌ای که بشوید اگر بتوانید از آن کسب درآمد کنید و خالق یک کسب و کار باشید، آنگاه آن رشته بهترین محسوب می‌شود.

از بهترین رشته‌های ریاضی می‌توان به لیست زیر اشاره کرد:

مهندسی برق _ مهندسی مکانیک _ مهندسی معماری _ مهندسی عمران _ مهندسی شیمی _ مهندسی پزشکی _ مهندسی شهرسازی _ مهندسی پلیمر _ علوم مهندسی _ معماری _ حسابداری _ مدیریت _ اقتصاد _ مهندسی نساجی _ مهندسی صنایع غذایی _ مهندسی معدن.

 

مقالات خواندنی: 

بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

بهترین رشته‌های انسانی کدامند؟ بروزرسانی ۲۰۱۹

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

برای قبولی در رشته پزشکی چه باید کرد؟

قبولی در دانشگاه فرهنگیان با چه رتبه‌ای امکان پذیر است؟

دندانپزشکی چند ترم است؟ تحصیل در دانشگاه و بازار کار

قبولی در رشته پرستاری مخصوص داوطلبان کنکور ۹۹ به چه صورت است؟

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود