بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

دانشگاه فرهنگیان از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را با جذب ۲۱ هزار دانشجو معلم شروع کرده است. دانشجویان دانشگاه فرهنگیان را «دانشجو معلم» می گویند. افرادی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند؛ بعد از اخذ مدرک کارشناسی در آموزش و پرورش در سمت دبیر، هنرآموز، آموزگار، مشاور مدرسه، مدیر و … کار می‌کنند.

همه رشته‌های دانشگاه فرهنگیان از ارزش اجتماعی بالایی برخوردار است. چون نهایتاً فارغ التحصیلان این دانشگاه را «معلم» خطاب می‌کنند. اما به دلایل متفاوتی ممکن است یک رشته از دیگر رشته‌ها برتر باشد. از این رو ما امروز قصد داریم بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان را بررسی کنیم و قضاوت و انتخاب رشته را بر عهده شما می‌گذاریم.

اگر رشته‌های دبیری را انتخاب کنید:

فرض کنید شما رشته دبیری زبان انگلیسی یا زبان و ادبیات فارسی را انتخاب کنید و در این رشته فارغ التحصیل شوید. در مدارس شهر و روستای اطراف محل زندگی خود، در دبیرستان‌های متوسطه اول (دبیرستان سابق) یا متوسطه دوم (راهنمایی سابق) مشغول تدریس می‌شوید. هر هفته ۲۴ ساعت تدریس می‌کنید. و بعد از سازماندهی شما این ۲۴ ساعت تدریس را حداقل در ۳ روز و حداکثر در ۴ روز ارائه می‌کنید.

یادداشت: بعد از ورودی‌های سال ۹۳ دانشگاه فرهنگیان نام رشته‌های دبیری را به «آموزش» تغییر دادند. مزایا و معایب خیلی زیادی نسبت به هم ندارند. وقتی فارغ التحصیل می‌شوید شما دبیر یا مدرس رشته‌ای می‌شوید که تحصیل کرده‌اید. این که در متوسطه اول تدریس کنید یا متوسطه دوم بستگی به نیاز و تصمیم محل خدمت شما دارد.

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟
بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

۱- رشته‌های دبیری دانشگاه فرهنگیان

دبیری ادبیات و زبان فارسی (گروه آزمایشی انسانی)

دبیری آموزش زبان انگلیسی (گروه آزمایشی زبان‌های خارجی)

دبیری عربی  (گروه آزمایشی انسانی)

دبیری جغرافیا (گروه آزمایشی انسانی)

دبیری الهیات (گروه آزمایشی انسانی)

دبیری جامعه شناسی (گروه آزمایشی انسانی)

دبیری تاریخ (گروه آزمایشی انسانی)

دبیری علوم اجتماعی  (گروه آزمایشی انسانی)

دبیری ریاضی (گروه آزمایشی ریاضی)

دبیری فیزیک (گروه آزمایشی ریاضی)

دبیری شیمی (گروه آزمایشی تجربی)

دبیری زیست  (گروه آزمایشی تجربی)

دبیری تربیت بدنی  (تجربی، ریاضی، انسانی)

 

اگر رشته‌های آموزگاری را انتخاب کنید:

کنکوری‌های عزیز، شما در هر گروه آزمایشی کنکور شرکت کنید، در رشته‌های آموزگاری می توانید انتخاب رشته کنید. وقتی رشته‌ی آموزش ابتدایی را انتخاب کردید؛ می‌توانید معلم بچه‌ها باشید. این گروه از معلمان در هفته ۳۰ ساعت تدریس می‌کنند و تمام روزهای هفته را در مدرسه مشغول آموزش و پرورش بچه‌ها هستند.

محل خدمت و مدارسی که مقصد نو معلمان فارغ التحصیل رشته آموزش ابتدایی در سال‌های اول خدمت، معمولاً مناطق محروم و روستاهاست. عمدتا در روستاها به علت تعداد کم دانش آموزان در تمام پایه‌های تحصیلی، معلم با پیشنهاد اداره آموزش و پرورش محل خدمت، آموزش و پرورش چند پایه را با هم به عهده می‌گیرد (معلم چند پایه). در شهرها و روستاها بچه‌های زیادی هستند نیاز به آموزش دارند. شما با این فرصت شغلی که بدست می‌آورید نسل آینده کشور را پرورش می‌دهید.

رشته آموزش كودكان استثنايي نیز از جمله رشته های دانشگاه فرهنگیان است. ساعت کاری آموزگاران رشته آموزش كودكان استثنايي شبیه به آموزگاران آموزش ابتدایی است ولی محل کار آن‌ها با هم فرق دارد و این‌ها در مدارس استثنايي کار آموزش و پرورش را به عهده می‌گیرند.

 

۲- رشته‌های آموزگاری دانشگاه فرهنگیان

آموزش ابتدایی  (تجربی، ریاضی، انسانی)

آموزش كودكان استثنايي (تجربی، ریاضی، انسانی)

 

اگر رشته‌های هنرآموزی را انتخاب کنید:

مدارس فنی و حرفه‌ای، هنرستان و کاردانش برای رسیدن به اهداف آموزشی و پرورشی خود در رشته‌های فنی و مهندسی به افراد توانا نیاز دارند. از این رو رشته های مهندسی نیز در آموزش و پرورش وجود دارد. محل تحصیل این گروه از دانشجو معلمان دانشگاه شهید رجایی تهران است.

دانشجو معلمان این دانشگاه بعد از فارغ التحصیلی در مدارس  فنی و حرفه‌ای، هنرستان و کاردانش مشغول کار می‌شوند.

۳- رشته‌های هنر آموزی دانشگاه فرهنگیان

مهندسی برق  (گروه آزمایشی ریاضی)

مهندسی عمران (گروه آزمایشی ریاضی)

مهندسی ساخت و تولید  (گروه آزمایشی ریاضی)

مهندسی معماری (گروه آزمایشی ریاضی)

مهندسی کامپیوتر  (گروه آزمایشی ریاضی)

مهندسی مکانیک  (گروه آزمایشی ریاضی)

صنایع مبلمان (گروه آزمایشی ریاضی)

مهندسی مواد و متالوژی  (گروه آزمایشی ریاضی)

آموزش ارتباط تصويري  (گروه آزمایشی هنر)

۴- دیگر رشته‌ها

یکی از کلیدی‌ترین سمت‌های فعال در آموزش و پرورش رشته مشاوره و راهنمایی است. با توجه به مشکلات فراوان اجتماعی در جامعه، افرادی هستند که بخشی از نیازهای مشاوره‌ای کشور را انجام می‌دهند.مشاوره به والدین و دانش آموزان از عمده فعالیت‌های مشاوران مدرسه است.

یکی دیگر از رشته‌های بسیار محبوب تربیت و بدنی است. اگر روحیه ورزشکاری و استعداد بدنی خوبی دارید؛ می‌توانید معلم ورزش باشید. دوران تحصیل در رشته تربیت بدنی به علت فعالیت‌های زیاد ورزشی کمی آزاردهنده است؛ اما نهایتاً شما یک ورزشکار و ورزش شناس حرفه‌ای می‌شوید.

مشاوره و راهنمایی (گروه آزمایشی انسانی)

تربیت بدنی (گروه آزمایشی تجربی، ریاضی، انسانی)

 

یادداشت: ممکن است به برخی از رشته‌های دانشگاه فرهنگیان اشاره نکرده باشیم. بهترین منبع برای آشنایی با بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان، بررسی دفترچه انتخاب رشته همان سالی است که شما کنکور می‌دهید.

 

خلاصه کلام،

تحصیل در دانشگاه فرهنگیان مزایای بسیار زیادی دارد که یک مقاله دیگر به آن اشاره خواهیم کرد. اما اینکه کدام رشته بهترین است، بستگی به روحیات، رشته تحصیلی شما در مدرسه، علاقه و نتایج انتخاب رشته بستگی دارد.

نوبت شما

با توجه به اطلاعیه‌های اخیر و اظهارات دکتر خنیفر پیش بینی شده است که در کنکور ۹۹ میزان جذب دانشجو معلم در حدود ۲۵ هزار نفر باشد. شما هم می‌توانید با «برنامه ریزی در کنکور ۹۹» در یکی از رشته‌های مورد علاقه خود قبول شوید.

برچسب: بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود