بهترین رشته‌های تجربی + پر درآمدترین رشته های تجربی | بازار کار

بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

بهترین رشته های تجربی در کنکور | مکتبستان

چه چیز تعیین می‌کنه که بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

این یه پست مفیده برای کنکوری­ های ۱۴۰۱ و اونایی که دوس دارن از الان برای قبولی در رشته مورد علاقشون برنامه ریزی داشته باشن و میخوان بهترین رشته‌های تجربی رو بدونن. برای اونایی که قبل از کنکور ۱۴۰۱ یا کنکور سراسری سال های بعد دوس دارن بدونن آینده چه مسیری رو قراره داشته باشین و مشغول چه شغلی باشین.

و البته همه شماهایی که هدف ها و آرزوهایی تو سرتون دارین ولی نمیدونین چقدر بهش علاقه مند هستین یا برای رسیدن بهش باید از چه مسیری پیش برین. . پس اگر رشته تجربی رو انتخاب کردین با دقت به صحبت هامون توجه کنین.

خب اول از همه بریم سراغ رشته تجربی و درسایی که باید تو این رشته حسابی بهشون توجه کنیم.

ببینین بچه ها وقتی وارد رشته تجربی میشین, یک سری درسها مشترک هستن و میزان آمادگی و علاقه شما به اونها بستگی به هر کدومتون داره و منحصر به فرده ولی اون دانش‌آموزای عزیزی که می‌خوان بعد از کنکور سراسری به بهترین رشته‌های تجربی وارد بشن باید در دروس زیست شناسی و شیمی قوی باشند، البته اگر دانش‌آموزی در درس‌های ریاضی و فیزیک هم وضعیت خوبی داشته باشد که کلی به نفعشه و میتونه تو ماراتن کنکور سراسری حسابی از بچه های دیگه جلو بیافته و دست خودش رو برای انتخاب بهترین رشته های تجربی باز بذاره.

در واقع  خیلی دقیق نمیشه گفت که بهترین رشته‌های تجربی کدوما هستن؛ چون ملاک‌ها و انتظارای هر شخص با شخص دیگه متفاوته. برای مثال: شخصی رشته‌ای که بشه از اون درآمد بالاتری کسب کرد رو بهترین رشته می‌دونه; و شخصی رشته بی‌دردسر‌تر رو بهترین رشته می‌دونه و شخص دیگه ای ممکنه موقعیت و جایگاه اجتماعی که رشته و شغل مورد نظر برایش فراهم می‌کنه رو ملاک بدونه.

بعضی وقتها یه رشته از بچگی تو ذهن شما شکل گرفته و آرزوی رسیدن به اون رو داشتین و بعضی وقت ها هم زندگی شما رو مجاب کرده که باید تو یه رشته خاص یا حتی یه شهر و دانشگاه خاص درس بخونین. بنابرین خیلی اتفاقای مختلفی میتونه برای افراد مختلف بیافته و داستان انتخاب رشته برای هرکس میتونه تعریف متفاوتی با خودش داشته باشه.

معیار اصلی برای انتخاب رشته تحصیلی

بنابراین چون ملاک‌ها و انتظارات افراد با یکدیگر متفاوته ما به طور دقیق نمی‌تونیم بگیم بهترین رشته‌های تجربی برای انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ کدوما هستن. ولی شما رو تا جایی که امکان داره برای رسیدن به هدفتون راهنمایی می‌کنیم تا بتونین بهتر، رشته خودتون رو انتخاب کنین.

 

آیا رشته‌های پرطرفدار بهترین رشته‌ها هستند؟

وقتی گفته می‌شه بهترین رشته‌های تجربی کدوما هستن؟ الزاما منظور ما این نیست که رشته‌های پرطرفدار تو کنکور ۱۴۰۱ برای رشته تجربی کدوما هستن.

برگزاری اولین کنکور نوین در سال1394

شاید رشته پرطرفداری برای شخصی ایده‌آل نباشه؛ ولی این به اون معنا نیست که شاید اون شخص تو اون رشته موفق نباشه یا به اونن علاقه نداشته باشه.

بنابراین وارد شدن به این رشته‌ها به همه توصیه نمی‌شه و اگر خواستین رشته‌های پرمتقاضی مثل پزشکی رو برای کنکور ۱۴۰۱ انتخاب کنین به تمام مولفه‌ها و به تمام توانایی‌های خودتون نگاه کنین و بعدش اون رشته‌ مورد نظر رو انتخاب کنین.

برای مثال مسلماً تمام افرادی که به رشته تجربی وارد شدن به تمام دروس تخصصی آن از جمله شیمی و فیزیک و زیست‌شناسی علاقه داشتن که به این رشته وارد شدن. بنابراین صرفاً برای دکتر شدن نباید به این رشته وارد شد.

در ابتدا باید ببینین اصلاً به دروس اون علاقه دارین و اصلاً رشته تجربی رو برحسب علاقه به دروس اون انتخاب کردین یا نه؟ بعد که مطمئن شدین، به ادامه راه، یعنی انتخاب رشته مورد علاقه فکر کنین. وگرنه خیلی سریع و قبل از اینکه به کنکور برسین دچار کسلی و خستگی میشین و هیچ انرژی برای ادامه راه و شرکت تو ماراتن کنکور سراسری برای شما باقی نمیمونه.

 

آیا رسیدن به درآمد بالا در هر رشته‌ای ممکن است؟

برای بعضی افراد، وقتی از اونها سوال می‌شوه بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟ ذهنشون بلافاصله روی رشته‌های پردرآمد می‌ره! البته رشته ها که چه عرض کنم خیلی رک بگم دیگه رشته پزشکی.

این موضوع تا حد زیادی به خود فرد بستگی داره که چطور در اون رشته ایفای نقش کنه.

اگر شخصی به رشته‌ای علاقه داشته باشه اونقدر با عشق تو اون رشته فعالیت می‌کنه و تمام توان خودش رو برای رسیدن به نتیجه‌ی بهتر به کار می‌گیره که درآمد‌زایی بالا از اون رشته تنها یکی از انتظاراتی میشه که فرد از اون رشته داره. فرقی هم نمی‌کنه که چه رشته‌ای باشه؛ همین که شخص تو اون رشته علاقه و احساس مسئولیت داشته باشه و به درآمدزایی فکر نکنه پول هم خودش می‌آید.

به شغل‌های پزشکی به چشم شغل‌های پرسود نگاه نکنید.

انتخاب رشته برای درآمد

هرگز کسی نباید به خاطر پول و درآمد بالا به شغل‌های پزشکی وارد بشه. چون شما با سلامت و جان مردم سروکار دارین و اگر تنها یا اولویت اصلی شما کسب سود و درآمد بالا باشه نه تنها تو اون رشته به موفقیت و همون درامد مالی مورد نظرتون نمیرسین, بلکه از زندگی و شغلتون هم لذت نمیبرین و روزهای خوبی در انتظارتون نخواهد بود! و حتی ممکن است به جایی برسین که اصلا جان بیمار هم براتون مهم نباشه و پول بشه همه چیز…

بنابراین شخصی که می‌خواد برای کنکور ۱۴۰۱  وارد رشته‌های پزشکی بشه باید اول از همه عاشق این رشته باشه و به مردم و جونشان هم عشق بورزه و بعد همه چیز، از جمله درآمدزایی رو در سمت و سوی اون قرار بده.

مشاوره‌ کنکور تجربی برای کنکور 1401 |برنامه ریزی کنکور

 

مهمترین معیارها برای انتخاب بهترین رشته‌های تجربی:

  • علاقه

قبل از انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ سعی کنین بفهمین در چه حوزه‌هایی استعداد و توانایی دارین. شما اگر بتونید علایق خود را شناسایی کنین خیلی راحت می‌تونید بهترین رشته رو برای خودتون انتخاب کنین. برای این کار می‌تونین از تست‌های شخصیت‌شناسی استفاده کنین یا با یه مشاور خوب مشورت کنین.

  • کسب مهارت

یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای اینکه بدونین بهترین رشته‌های تجربی کدوما هستن؟ کسب مهارته.

برای کنکور ۱۴۰۱ اگر شما به بهترین رشته تجربی هم وارد بشین ولی مهارت چندانی در اون رشته نداشته باشین از همین ابتدا به شما میگم که وقت خودتون رو تلف نکنین. چون به هر رشته‌ای که وارد شدین ابتدا مطمئن بشین به اونن علاقه دارین. بعد از اینکه مطمئن شدید از همون ابتدا سعی کنین در زمینه رشته خودتون مهارت کسب کنین و اطلاعات مورد نیاز در حیطه رشته و شغل‌تون رو به دست بیارین و البته سعی کنین اطلاعات و مهارت‌ها را به صورت پروژه محور بررسی کنید و در نهایت کاربردی کنید.

  • بازار کار

هرگز از بازار کار غافل نشوید. شما اگر تمام مولفه‌ها را داشته باشید ولی از بازار‌کار غافل شوید، تحصیل در رشته مورد نظر بی‌فایده خواهد بود. شما باید بفهمید بعد از کنکور ۱۴۰۱ میزان تقاضا برای شغل مورد نظر شما در هر شهر چه حد است؟

آیا پس از فارغ التحصیلی و تحمل این همه مشقت برای درس خواندن باید دنبال کار بگردید یا به مهارت و دانش شما در جامعه نیاز است؟

براساس تمام آنچه گفته شد، شما به هر رشته‌ای که وارد شوید اگر مهارت و علاقه داشته باشید و این رشته در آینده بازار کار خوبی داشته باشد آن رشته برای شما بهترین رشته خواهد بود.

 

تردید در اینکه بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

دانش‌آموز ممکن است در هنگام انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۱ با چندین رشته مواجه شود که انتخاب یکی از آن‌ها برایش مشکل باشد و واقعا دچار تردید می‌شود و نمی‌داند راه درست کدام است. بنابراین باید با توجه به آنچه که گفته شد؛ ملاک‌ها و انتظاراتی که از شغل آینده خود دارد را بررسی کند و بعد به توانایی‌های درونی خود بنگرد و ببیند آیا واقعا می‌تواند از پس آن رشته برآید و با سختی‌های آن کنار بیاید؟

گذشته از همه اینها همچنین لازم است دانش‌آموزان اطلاعات کافی از رشته‌های تجربی مورد نظرشان به دست آورند.

گاهی وقتی اطلاعات کافی در مورد رشته‌ها به دست می‌آورید تردیدها کاملا برطرف می‌شود و با اطمینان کافی رشته خودتان را انتخاب می‌کنید.

دانلود PDF تخمین رتبه کنکور؛ با چه رتبه ای چه رشته ای ؟ کجا قبول میشم ؟

اگر حس کردید اطلاعاتی که به دست آوردید کافی نیست و باز به راهنمایی احتیاج دارید حتما نزد یک مشاور که تخصصش در همین زمینه است مراجعه کنید و تمام نیازها و خواسته‌ها و علایقتان را با او در میان بگذارید تا بتواند به بهترین نحو شما را راهنمایی کرده  و شما بتوانید بهترین رشته خود را انتخاب کنید.

و اگر می‌خواهید بهتر به نتیجه برسید با یک دانشجو که در همان رشته مشغول به تحصیل است مشورت کنید؛ زیرا دانشجویی که در همان رشته تحصیل می‌کند از زیر‌و‌بم رشته مورد نظر اطلاع دارد و می‌تواند شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کند.

 

رشته‌های پرطرفدار تجربی:

در اینجا به معرفی رشته‌های تجربی زیر گروه ۱ اشاره می‌کنیم. البته منظور ما این نیست که وقتی این سوال می‌شه که بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟ بگیم این رشته‌ها بهترین رشته‌های تجربی هستند.

شاید برای شخصی بهترین رشته باشه در حالی که برای دیگری نباشه ولی در کل این رشته‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردارن و بعضاً از رشته‌های پرمتقاضی محسوب می‌شن و احتمال میره که این اولویت بندی برای کنکور ۱۴۰۱ هم به همین صورت باشه.

بر اساس آماری که از کنکور سراسری در سال های ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۸ گرفته شده این رشته ها بیشترین تقاضا و پذیرش رو در بین رشته های دانشگاهی در گروه تجربی دارا بودن و همواره رقابت شدید نیز برای قبولی در این رشته ها در کنکور سراسری برقرر بوده است. این رشته ها عبارتند از :

بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، بینایی‌سنجی، دبیری زیست‌شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، اعضای مصنوعی، پرستاری، شنوایی سنجی، علوم و صنایع غذایی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، مامایی، تکنولوژی، پرتوشناسی، هوشبری، زیست شناسی، ساخت پروتزهای دندان، بهداشت مواد غذایی و….

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود