بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

بهترین رشته‌های تجربی

چه چیز تعیین می‌کند بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

دانش‌آموزان عزیزی که می‌خواهند به بهترین رشته‌های تجربی وارد شوند باید در دروس زیست شناسی و شیمی قوی باشند، همچنین اگر دانش‌آموزی در درس‌های ریاضی و فیزیک هم وضعیت خوبی داشته باشد از سایر رقیبان خود جلو‌تر خواهد بود.

در واقع به روشنی نمی‌توان گفت بهترین رشته‌های تجربی کدامند؛ زیرا ملاک‌ها و انتظارات هر شخص با شخص دیگر متفاوت است. برای مثال: شخصی رشته‌ای که بتوان از آن درآمد بالاتری کسب کرد را بهترین رشته می‌داند; و شخصی رشته بی‌دردسر‌تر را بهترین رشته می‌داند و شخص دیگری موقعیت و جایگاه اجتماعی که رشته و شغل مورد نظر برایش فراهم می‌کند را ملاک می‌داند.

بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟
بنابراین چون ملاک‌ها و انتظارات افراد با یکدیگر متفاوت است ما به طور دقیق نمی‌توانیم بگوییم بهترین رشته‌های تجربی کدامند. ولی شما را تا جایی که امکان دارد برای رسیدن به هدفتان راهنمایی می‌کنیم تا بتوانید بهتر، رشته خود را انتخاب کنید.

آیا رشته‌های پرطرفدار بهترین رشته‌ها هستند؟

وقتی گفته می‌شود بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟ الزاما منظورمان این نیست که رشته‌های پرطرفدار در تجربی کدامند. شاید رشته پرطرفداری برای شخصی ایده‌آل نباشد؛ به آن معنا که شاید آن شخص در آن رشته موفق نباشد یا به آن علاقه نداشته باشد. بنابراین وارد شدن به این رشته‌ها به همه توصیه نمی‌شود و اگر خواستید رشته‌های پرمتقاضی مثل پزشکی را انتخاب کنید به تمام مولفه‌ها و به تمام توانایی‌های خودتان بنگرید و سپس  آن رشته‌ها را انتخاب کنید.

برای مثال مسلماً تمام افرادی که به رشته تجربی وارد شدند به تمام دروس تخصصی آن از جمله شیمی و فیزیک و زیست‌شناسی علاقه داشتند که به این رشته وارد شدند. بنابراین صرفاً برای دکتر شدن نباید به این رشته وارد شد. در ابتدا باید ببینید اصلاً به دروس آن علاقه دارید و اصلاً رشته تجربی را برحسب علاقه به دروس آن انتخاب کرده‌اید یا نه؟ بعد که مطمئن شدید، به ادامه راه، یعنی انتخاب رشته مورد علاقه فکر کنید.

آیا رسیدن به درآمد بالا در هر رشته‌ای ممکن است؟

برای بعضی افراد، وقتی از آنها سوال می‌شود بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟ ذهنشان بلافاصله روی رشته‌های پردرآمد می‌رود!

این تا حدی اشتباه است که ما بگوییم مثلاً رشته‌ای پردرآمد یا کم درآمد است. چون تا حد زیادی به خود فرد بستگی دارد که چطور در آن رشته ایفای نقش کند. اگر شخصی به رشته‌ای علاقه داشته باشد آنقدر با عشق در آن رشته فعالیت می‌کند و تمام توان خود را برای رسیدن به نتیجه‌ی بهتر به کار می‌گیرد که درآمد‌زایی بالا از آن رشته تنها یکی از انتظاراتی است که فرد از آن رشته دارد. فرقی هم نمی‌کند که چه رشته‌ای باشد؛ همین که شخص در آن رشته علاقه و احساس مسئولیت داشته باشد و به درآمدزایی فکر نکند پول هم خودش می‌آید.

به شغل‌های پزشکی به چشم شغل‌های پرسود نگاه نکنید.

هرگز کسی نباید به خاطر پول و درآمد بالا به شغل‌های پزشکی وارد شود. چون شما با سلامت و جان مردم سروکار دارید و اگر تنها یا اولویت اصلی شما کسب سود و درآمد بالا باشد در درجه اول پول برایتان اهمیت دارد و در درجه دوم جان بیمار! و حتی ممکن است به جایی برسید که اصلا جان بیمار هم برایتان مهم نخواهد بود و پول می‌شود همه چیزتان!

بنابراین شخصی که می‌خواهد وارد رشته‌های پزشکی شود باید اول خیلی از امیال را در خود بکشد و به مردم و جانشان عشق بورزد و بعد همه چیز، از جمله درآمدزایی را در سمت و سوی آن قرار دهد.

مهمترین معیارها برای انتخاب بهترین رشته‌های تجربی:

  • علاقه

سعی کنید بفهمید در چه حوزه‌هایی استعداد و توانایی دارید. شما اگر بتوانید علایق خود را شناسایی کنید خیلی راحت می‌توانید بهترین رشته را برای خودتان انتخاب کنید. برای این کار می‌توانید از تست‌های شخصیت‌شناسی استفاده کنید.

  • کسب مهارت

یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها برای اینکه بدانید بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟ کسب مهارت است.

اگر شما به بهترین رشته تجربی هم وارد شوید ولی مهارت چندانی در آن رشته نداشته باشید از همین ابتدا به شما بگوییم که وقت خودتان را تلف نکنید. لذا به هر رشته‌ای که وارد شدید ابتدا مطمئن شوید به آن علاقه دارید. بعد از اینکه مطمئن شدید از همان ابتدا سعی کنید در زمینه رشته خودتان مهارت کسب کنید و اطلاعات مورد نیاز در حیطه رشته و شغل‌تان را به دست آورید و سعی کنید اطلاعات و مهارت‌ها را به صورت پروژه محور بررسی کنید و در نهایت کاربردی کنید. این کار سه مزیت دارد:

۱- مهارت و اطلاعات شما بالا می‌رود.
۲- موجب پیشرفت شما در زمینه تحصیل از جمله تسهیل در ادامه تحصیل، دانشجوی برتر و…
۳- موقعیت‌های شغلی عالی و ایده‌آل در حیطه رشته خودتان سر‌راهتان قرار می‌گیرد.

بنابراین تا به رشته‌ای وارد شدید تنها به آن چیزی که به شما محول می‌شود اکتفا نکنید و خودتان هم تلاش مضاعف داشته باشید و هرگز دست از تحقیق کردن برندارید.

  • بازار کار

هرگز از بازار کار غافل نشوید. شما اگر تمام مولفه‌ها را داشته باشید ولی از بازار‌کار غافل شوید، تحصیل در رشته مورد نظر بی‌فایده خواهد بود. شما باید بفهمید میزان تقاضا برای شغل مورد نظر شما در هر شهر چه حد است؟ آیا پس از فارغ التحصیلی و تحمل این همه مشقت برای درس خواندن باید دنبال کار بگردید یا به مهارت و دانش شما در جامعه نیاز است؟

براساس تمام آنچه گفته شد، شما به هر رشته‌ای که وارد شوید اگر مهارت و علاقه داشته باشید و این رشته در آینده بازار کار خوبی داشته باشد آن رشته برای شما بهترین رشته خواهد بود.

تردید در اینکه بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟

دانش‌آموز ممکن است با چندین رشته مواجه شود که انتخاب یکی از آن‌ها برایش مشکل باشد و واقعا دچار تردید می‌شود و نمی‌داند راه درست کدام است. بنابراین باید با توجه به آنچه که گفته شد؛ ملاک‌ها و انتظاراتی که از شغل آینده خود دارد را بررسی کند و بعد به توانایی‌های درونی خود بنگرد و ببیند آیا واقعا می‌تواند از پس آن رشته برآید و با سختی‌های آن کنار بیاید؟ گذشته از همه اینها همچنین لازم است دانش‌آموزان اطلاعات کافی از رشته‌های مورد نظرشان به دست آورند.

گاهی وقتی اطلاعات کافی در مورد رشته‌ها به دست می‌آورید تردیدها کاملا برطرف می‌شود و با اطمینان کافی رشته خودتان را انتخاب می‌کنید؛ و اگر حس کردید اطلاعاتی که به دست آوردید کافی نیست و باز به راهنمایی احتیاج دارید حتما نزد یک مشاور که تخصصش در همین زمینه است مراجعه کنید و تمام نیازها و خواسته‌ها و علایقتان را با او در میان بگذارید تا بتواند به بهترین نحو شما را راهنمایی کرده  و شما بتوانید بهترین رشته خود را انتخاب کنید. و اگر می‌خواهید بهتر به نتیجه برسید با یک دانشجو که در همان رشته مشغول به تحصیل است مشورت کنید؛ زیرا دانشجویی که در همان رشته تحصیل می‌کند از زیر‌و‌بم رشته مورد نظر اطلاع دارد و می‌تواند شما را به بهترین نحو ممکن راهنمایی کند.

رشته‌های پرطرفدار تجربی:

در اینجا به معرفی رشته‌های تجربی زیر گروه ۱ اشاره می‌کنیم. البته منظور ما این نیست که وقتی این سوال می‌شود که بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟ بگوییم این رشته‌ها بهترین رشته‌های تجربی هستند. شاید برای شخصی بهترین رشته باشد در حالی که برای دیگری نباشد ولی در کل این رشته‌ها از محبوبیت بیشتری برخوردارند و بعضاً از رشته‌های پرمتقاضی محسوب می‌شوند.

بیوتکنولوژی، پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی، اتاق عمل، بینایی‌سنجی، دبیری زیست‌شناسی، علوم آزمایشگاهی، علوم تغذیه، فیزیوتراپی، اعضای مصنوعی، پرستاری، شنوایی سنجی، علوم و صنایع غذایی، کاردرمانی، گفتاردرمانی، مامایی، تکنولوژی، پرتوشناسی، هوشبری، زیست شناسی، ساخت پروتزهای دندان، بهداشت مواد غذایی و….

مقالات خواندنی: 

بهترین رشته‌های انسانی کدامند؟ بروزرسانی ۲۰۱۹

بهترین رشته‌های دانشگاه فرهنگیان کدامند؟

برای قبولی در رشته پزشکی چه باید کرد؟

قبولی در دانشگاه فرهنگیان با چه رتبه‌ای امکان پذیر است؟

دندانپزشکی چند ترم است؟ تحصیل در دانشگاه و بازار کار

قبولی در رشته پرستاری مخصوص داوطلبان کنکور ۹۹ به چه صورت است؟

 

آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. […] بهترین رشته‌های تجربی کدامند؟ […]

دریافت لینک دانلود