برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ رایگان

برنامه ریزی کامل دروس ویژه کنکور ۱۴۰۱

خب تبریک میگم، برای یادگیری روش برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ جای درستی اومدی.

من دکتر کاویانی هستم، مبتکر اولین و شیوه های مشاور کنکور و اینجا هستم تا دانش و انگیزه کافی برای موفقیت در کنکور ۱۴۰۱ رو به تو انتقال بدم.

اگه قول بدی وقت بذاری باهام همراه بشی من روش برنامه ریزی کنکور رو کامل بهت یاد میدم! و کمکت میکنم تا بتونی یه مشاور خوب برای خودت پیدا کنی یا حتی خودت مشاور درجه یکی برای خودت بشی. پس تا آخر این پست با من همراه باش.

قراره تو این مقاله به ترتیب درباره این موضوعات با هم صحبت کنیم.

۱-  اهمیت برنامه ریزی کنکور

۲ – نحوه صحیح برنامه ریزی کنکور + فایل صوتی جامع آموزش روش برنامه ریزی کنکور

۳- فرمول ۶ مرحله ای برنامه ریزی کنکور

قبل از شروع مجدد تاکید کنم که این فایل صوتی که من براتون آماده کردم رو خواهشا کامل گوش بدین. حسابی به دردت میخوره چون که من کل روش برنامه ریزی حرفه­ای رو بهت یاد دادم. بخاطر همین کاری که توی این فایل بهت آموزش دادم خیلی از مشاورین ازتون پول های میلیونی میگیرن. خوب خودت گوش بده و مشاور خودت شو و اگر مشکل داشتی اونوقت بخش ویژگی های یک مشاور خوب رو بررسی کنی و یه مشاور کنکور برای کنکور ۱۴۰۱ برای خودت انتخاب کن.

 

برنامه ریزی 1400

برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱

این تقریباً غیرممکن است در جایی حرفی از کنکور با تمام حاشیه‌هایش باشد، اما کلمه برنامه ریزی در کنارش دیده نشود. برنامه ریزی برای کنکور اهمیت زیادی دارد و یکی از ارکان اصلی و کلیدی موفقیت در این آزمون مهم محسوب می‌شود. کنکور با تمام تمهیدات و آمادگی‌هایی که نیاز دارد؛ بدون برنامه ریزی شبیه به مواد غذایی بسیاری ارزشمندی می‌ماند که در مرحلهٔ پخت، خام یا سوخته دربیاید. در واقع برنامه ریزی تمام آمادگی‌های لازم برای موفقیت در کنکور را به مرحلهٔ اجرا نزدیک‌تر می‌کند و به مسیر مطالعاتی هر کنکوری، جهت و روشنی می‌بخشد.

اما بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان هنگام برنامه ریزی، دچار خطا می‌شوند. گاهی عدم آگاهی داوطلبان کنکور به اصول پایه و اصلی برنامه ریزی، باعث می‌شود که بسیاری از برنامه‌ها تنها تا مرحلهٔ نوشتن بر روی کاغذ دوام داشته باشند و اجرایی نشوند. گاهی هم داوطلب پیش از برنامه ریزی دچار سردرگمی می‌شود و این گیجی باعث افزایش استرس و اضطراب او در مواجهه با درس‌ها می‌شود.

اگر شما داوطلب کنکور هستید و برای برنامه ریزی درسی و مطالعاتی خود ابهامات و سوالاتی در ذهن دارید؛ ما را در این مقاله همراهی کنید تا با نکاتی مهم و اساسی پیرامون برنامه ریزی برای کنکور آشنا شوید.

برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۱ چه اهمیتی دارد ؟

خوب ممکنه اولین سوال شما این باشه که اصلا چرا باید برنامه ریزی رو یاد بگیریم؟ و اصلا برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۰ چه اهمیتی داره؟

من سال ۹۰ پزشکی قبول شدم و از اون زمان مشاوره کنکوری رو شروع کردم و با بچه ها در ارتباطم. در طول این سالها با هزاران کنکوری در ارتباط بودم. رک و راست بگم بهتون بچه ها:

من کسی رو ندیدم که رشته تاپ قبول شده باشه و برنامه ریزی روزانه کنکوری انجام نداده باشه!

شما پزشکی دوس داری؟ دندون؟ یه مهندسی تاپ؟ یا حقوق؟ یا هر رشته دیگه ای اصلا! درسته؟

باید برنامه ریزی رو یاد بگیری + باید برنامه ریزی انجام بدی + باید با برنامه ریزی پیش بری  و این میشه قبولی !

نگران نباشید. قدم به قدم راه برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۰ رو بهتون آموزش میدیم.

 

آموزش کامل برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ از زبان دکتر کاویانی

خب بچه ها من برای شما یه فایل صوتی آماده کردم که حاصل ۹ سال تجربه من در مشاوره کنکور و برنامه ریزی برای کنکور هست و تو این مدت تجارب بسیاری رو از ارتباط با دانش آموزای مختلف به دست آوردم. میخوام بهتون بگم که شاید بابت همین فایل صوتی مشاورین کنکور میلیون ها تومن پول ازتون بگیرن.

لذا حالا که اینو رایگان دارین لطفا PLAY کنید و دقیق گوش بدین تا یه برنامه ریزی خوب برای کنکور ۱۴۰۰ انجام بدی.

 

 

فرمول ۶ مرحله ای برای برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱

خب بچه ها از شما میخوام که صبر و حوصله به خرج بدین و ۶ دقیقه برای کنکورتون وقت بذارین. قراره با هم تو ۶ مرحله برنامه ریزی مطالعاتی کنکور ۱۴۰۱ رو یاد بگیریم. پس با من همراه باش که بریم یکی یکی با هم مراحل رو یاد بگیریم و انجام بدیم .لطفا قدم به قدم باهام پیش بیاین.

 

گام اول : انتخاب هدف قبولی و تعیین میزان مطالعه

برنامه ریزی

شاید که نه قطعا این قدم، مهم ترین قدم برای برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۰ هست. جالب است که اکثر مشاورین کنکور هیچ توجهی به این قدم مهم ندارند و از همون اول بدون هیچ پیش زمینه ای میرن سراغ برنامه نویسی. ولی مشاورین مکتبستان، در جلسات مشاوره کنکور، در ابتدا هدف کنکور شما رو مشخص می کنند.

دوست خوبم، بدون هدف برنامه ریزی معنایی ندارد. چون برنامه ریزی باید بر اساس هدف شما باشد. این که چند ساعت مطالعه می کنید، چه منابعی تهیه کنید و … به هدف شما بستگی دارد. در ابتدای امر با خودتون رو راست باشید و به این سوال پاسخ دهید.پس در ابتدای کار لازم است هدفتون رو  کاملا شفاف، برای خودتون مشخص کنین.

برای کنکور ۱۴۰۰ قصد قبولی در چه رشته ای دارین؟

چند ساعت قراره میانگین روزانه درس بخونین؟

برای مثال کسی که پزشکی بخواد باید میانگین هر هفته حدود ۶۰ ساعت مطالعه کنه. و خب این شرایط برای رشته های دیگه و البته افراد با توانایی های مختلف متفاوته.

 

گام دوم  : برنامه جامع (مطالبی که هر ماه باید بخوانید) – برنامه ریزی ماهانه

فرض می کنیم شما قدم اول رو برداشتین و هدفتون را که شاید پزشکی یا رشته های دیگه باشه رو انتخاب کردین.

حالا شما نیاز به یه برنامه ریزی جامع دارین که بدونین در هر ماه چه مطالبی رو تا کنکور بخونین.

پیشنهاد من به شما اینه که در ابتدا برای تست وضعیت خودتون پیش از کنکور ۱۴۰۰ در یک آزمون آزمایشی مثل قلم چی ، گزینه دو یا گاج یا هر موسسه دیگه ای شرکت کنین.

ولی خب اگر قصد شرکت تو آزمونی رو ندارین حتماً سعی کنین برنامه یکی از این آزمون­های آزمایشی رو تهیه کنین.

در برنامه این آزمون ها شما مطالبی که هر ماه تا کنکور بخوانین رو خواهید داشت.

داشتن یک برنامه جامع ضروری است و بهترین برنامه ریزی نیز برنامه آزمون های آزمایشی است. البته میتونید از مشاور خودتون هم برنامه­ی جامعی که همسو با برنامه آزمون های آزمایشی شما باشه تهیه کنین.

تاکید می کنم حتی اگر قصد شرکت در آزمون خاصی را ندارید، سعی کنید برنامه یک آزمون مشخص را تهیه کنید و در طول سال تحصیلی با آن پیش بروید. در این برنامه آزمونی شما مشاهده می کنید که هر ماه باید چه مطالبی را بخوانید. این می شود چشم انداز شما.

11 راه حل کلیدی برای کاهش اتلاف وقت

 

گام سوم : برنامه ریزی روزانه کنکور

حال شما برنامه یک آزمون جامع را دارید. این برنامه برای هر دو یا سه هفته شما مباحث خاصی را معرفی کرده است. حال شما بایستی بر اساس برنامه جامع آزمون مورد نظر، برنامه روزانه مطالعاتی را مشخص کنید.

مشخص کنید که در هر روز چه حجم از این برنامه جامعی را که در گام قبل تهیه کردید را مطالعه کنید.

این قدم هم بسیار ساده اما مهم  است. خیلی ساده آن را برایتان توضیح میدهم:

شما یک برنامه جامع (برنامه آزمون) دارید که مطالب مثلا ۲ هفته آتی را مشخص کرده است. حال شما برای هر هفته یک جدول تهیه کنید و در آن برای هر روز دروس اختصاصی و عمومی را قرار دهید.

پیشنهاد میشه در برنامه ریزی خودتون به ازای دو درس اختصاصی یک درس عمومی قرار بدین. همچنین شما برای برنامه ریزی خود باید یک مقطع اصلی و یک مقطع پوششی مشخص کنید. مثلا اگر در پروژه مهر ماه هستین مقطع اصلی رو باید مقطع دوازدهم انتخاب کنین و مقطع پوششی میتونه مقطع دهم یا یازدهم باشه.

حواستون باشه که بلافاصله بعد از هر درس باید تست های آموزشی اون رو قرار بدید که برای دروس اختصاصی میتونیم ۲۰ تست و برای دروس عمومی ۲۵ تست رو در نظر بگیریم. همچنین باکس های مطالعاتی ما هم میتونه برای دروس عمومی ۱٫۵ ساعته و برای دروس اختصاصی ۲ ساعته باشه.

بهترین جدول پیشنهادی مکتبستان برای برنامه ریزی به شما به صورت زیر است:

برنامه مطالعاتی هفتگیبرنامه ریزی مطالعاتی هفتگی

گام چهارم: انتخاب بهترین منابع برای مطالعه در برنامه روزانه

در گام بعدی برای کنکور ۱۴۰۱ شما باید مشخص کنید که هر درس را با چه منابعی می خواهید مطالعه کنید. بنابراین منابع کنکور خود را مشخص کنید. منابعی که شما میتوانید از آن ها استفاده کنید شامل، فیلم های آموزشی، کتاب آموزشی و جزوات می باشد. اگر در درسی حس می کنید تسلط نسبتاً خوبی ندارید بهتر است آن درس را با فیلم های آموزشی مطالعه کنید. اگر تسلط خوبی دارید بهتر است کتاب کمک اموزشی تهیه کنید.

برای انتخاب منابع درسی:

بهتون پیشنهاد میکنم که مقاله ما در این سایت با عنوان ” بهترین منابع کنکور ۱۴۰۱ ” رو به طور دقیق مطالعه کنین.

البته میتونید در انتهای همین صفحه اطلاعات خودتون رو قرار بدید تا مشاورین ما باهاتون تماس بگیرن و به صورت رایگان مشاوره مناسب جهت تهیه منابع مناسب رو خدمت شما ارائه بدن.

 

گام پنجم: یادگیری روش مطالعه صحیح دروس

قطعا خیلی شنیده اید که کنکوری خواندن با خواندن برای مدرسه و امتحانات آن متفاوت هست. دیگه قرار نیست شما برای یک امتحان تشریحی که اکثر سوالات آن حفظی هستند ، با چنین سبکی مطالعه داشته باشین.

برای اینکه برنامه شما به خوبی اجرا بشه باید کنکوری خواندن رو یاد بگیرین.

شما از الان بایستی برای کنکوری مطالعه داشته باشین و قرار هست که روزی ۷ تا ۹ ساعت برای مطالعه و تست زنی زمان بذارید و به صورت تقریبی به بیش از ۲۰۰ تست مفهومی از مباحث مختلف پاسخ بدید.

پس باید شیوه های مطالعه خودتون را، به شیوه های مطالعه ی کنکوری تغییر دهید.

در این لینک شما میتوانید ببینید که با چه رتبه ای میتوانید چه رشته ای  میتوانید قبول شوید .در این لینک ها تمامی رشته ها برای شما عزیزان قرار گرفته شده ، حتما مطالعه کنید.

 

گام ششم  : انتخاب یک مشاوره حرفه ای و صبور

شما فقط یک بار کنکور می دهید و این یک بار تعیین می کند الباقی عمر خود را به چه صورت خواهید گذراند.

شما فقط یک بار کنکور می دهید، پس نباید برای برنامه ریزی کنکور خود ریسک کنید.

حضور یک مشاور در کنار شما سبب می شود تمام دغدغه های شما برطرف شود.

سبک مطالعه و برنامه ریزی در سال کنکور ریزه کاری های زیادی دارد و آگاهی از آن ها تعیین می کند که شما به چه رتبه ای در کنکور دست خواهید یافت.

در مکتبستان نیز با توجه به اهمیت راهنمایی و مشاوره ، تیمی از مشاورین توانمند دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی را گرد هم آوردیم تا به شما در این سال حساس کمک کنیم.

می خواهید همین الان یکی از مشاورین مکتبستان با شما تماس بگیرد و برای برنامه ریزی راهنماییتان کند؟

همین الان عدد ۱۴۰۱ را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید. یکی از مشاورین دانشجوی پزشکی ما با شما تماس می گیرد و شما را بیشتر راهنمایی می کند.

 

چند نکته طلایی پیرامون برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱

۱ – جو گیر نشید و بیش از حد توانتون برای کنکور ۱۴۰۱ برنامه ریزی نکنید.

۲ – با یک برنامه جلو برید. خودتون رو با چند برنامه ی متعدد آشفته نکنید.

۳ – دروس و مباحث سخت رو در پیک تمرکزتون (صبح ها معمولا) مطالعه کنید.

۴- در یک روز یک درس رو مطالعه نکنید. حتما چند درس در یک روز را مطالعه کنید.

۵ – برای تست های هم برنامه ریزی کنید. مثلا چند تست از چه کتاب هایی و چندتا را باید در چه روزی حل کنید.

۶- بی وقفه مطالعه نکنید! بعد از هر ۴۵ دقیقه مطالعه حدود ۱۰ الی ۱۵ دقیقه استراحت کنید.

۷ – هم اختصاصی بخونید هم عمومی. در طول هفته برای عمومی ها هم برنامه ریزی کنید.

۸ – برای خواب و استراحت و تفریحتون هم برنامه ریزی کنید! یادآوری میکنم! ما انسان هستیم نه ربات.

۹ – به ضرایب کنکور توجه کنید! با توجه به ضرایب به دروس ساعت اختصاص بدید.

۱۰ – زمانی که برای مطالعه و تست زنی در یک روز درنظر گرفتید، اگر از زمان مطالعتون بیشتر بود، از حجم تست کم کنید.

۱۱ – تو روز های مدرسه حدود ۴ الی ۶ ساعت مطالعه کنید و سعی کنید بیشتر درس های همان روز را مطالعه کنید.

۱۲ – تعادل را فراموش نکنید. تعدل بین دروس عمومی و اختصاصی داشته باشید. حدود ۳۰ درصد تایم خود رو بر روی دروس عمومی و ۷۰ درصد آن را بر روی دروس اختصاصی بزارید.

۱۳ – عملکرد خود را در پایان هر هفته تحلیل کنید

اصول برنامه مطالعاتی کنکور که باید رعایت بشود.

برنامه ریزی برای کنکور مانند هر برنامهٔ دیگر دارای قواعد و اصولی اساسی برای بازدهی بیشتر است. در این جا چند نکتهٔ مهم را به شما گوشزد می‌کنیم تا پیش از طرح و نقشه کشی اولیه برنامهٔ خودتان، آن‌ها را مد نظر داشته باشید.

خودشناسی در برنامه ریزی کنکور

  • خودتان را بشناسید.

این نکته را فراموش نکنید که هیچ کس به اندازهٔ خودتان با شناختی که از خود دارید؛ توانایی برنامه ریختن برای شما را ندارد. پیش از شروع برنامه ریزی، بهتر است یک بار موقعیت درسی خود را مجسم کنید. این که در این لحظه در کدام ایستگاه از مسیر کنکور قرار دارید؟ در چه درس‌هایی قوی و در چه درس‌هایی ضعیف‌تر هستید؟ به کدام مباحث بیشتر مسلط هستید و کدام مباحث را فراموش کردیده؟ مطالعهٔ شما تاکنون شامل تمرین تستی بیشتر بوده است یا تمرین تشریحی؟ و پاسخ به این سؤال که برای ادامهٔ مسیر، اولویت و تمرکز شما باید روی چه درس‌ها و مباحثی باشد. هم چنین برنامهٔ کلاس‌ها و روند روزانه و شخصی خود را در نظر بگیرید. عادت‌های شخصی مثل ساعات خواب و بیداری، غذا خوردن یا نیاز به معاشرت با اطرافیان و تفریحات خود را برای زمان‌های استراحت لحاظ کنید و زمانی را که باید برای این موارد اختصاص دهید، در برنامه‌تان در نظر بگیرید.

  • اولویت‌ها را مشخص کنید.

ممکن است شما دانش آموز مدرسه‌ای باشید و در عین حال بخواهید برای کنکور آماده شوید. پس اولویت شما می‌تواند رسیدگی به تکالیف و امتحانات مدرسه باشد. یا اگر در برخی از مباحث کلیدی و مهم احساس ضعف در یادگیری دارید؛ بهتر است در آغاز بر یادگیری مجدد این مباحث تمرکز کنید. اگر سرعت شما در تست زنی کند است، تست را در برنامهٔ خود در اولویت قرار دهید. هم چنین می‌توانید بر اساس ضریب و اهمیت درس‌ها در کنکور، درس‌های اختصاصی و با ضریب بالاتر را در اولویت مطالعاتی و برنامهٔ خود قرار دهید.

  • زمان را در دست بگیرید.

تا به حال برای خیلی از ما پیش آمده است که مدت کوتاهی پس از برنامه ریزی متوجه می‌شویم که از برنامهٔ خود عقب افتاده‌ایم. و وقتی به پشت سر و روزی که گذارنده ایم نگاه می‌کنیم دقیقاً نمی‌دانیم مدت زمان از دست داده را صرف چه کاری کرده‌ایم. پس خیلی مهم است که شما هم در هنگام برنامه ریزی و هم در طول زمان اجرای آن، مرتب به ساعت نگاه کنید و کارهای خود را هماهنگ با زمان در نظر گرفته انجام دهید. شاید در روزهای آغازین این کار تا حدودی سخت باشد و شما مرتباً از برنامه خود عقب بیفتید؛ اما با تمرین و ممارست یاد می‌گیرید که چطور زمان مورد نیاز هر بخش مطالعاتی را پیش بینی کنید و در همان بازهٔ زمانی آن بخش را به پایان برسانید. هم چنین حواستان به زمان‌هایی که برای کارهای متفرقه اختصاص می‌دهید باشد. گاهی تنها تماشای یک تبلیغ تلویزیون می‌تواند شما را ساعت‌ها پای تلویزیون میخکوب نگه دارد!

  • واقع بین باشید.

یک برنامهٔ فشرده و عالی به ندرت به مرحلهٔ اجرا می‌رسد؛ اگر شما در برنامه ریزی کمال گرا باشید و تنها به این فکر کنید که تمام مطالب درسی و تمام منابع مطالعاتی خود را به خوبی در آن بگنجانید. حواستان به محدودیت‌های زمان و توان فیزیکی و روحی خودتان باشد. قطعاً برنامه‌های کمال گرایانه و غیر واقعی، تنها تا روی کاغذ خودشان را می‌رسانند. بهتر است نسبت به شرایط زمانی و جسمی خود و عادت‌هایی که دارید آگاه و واقع بین باشید و برنامه‌ای در حد اعتدال و عمل شدنی طراحی کنید. از کمال گرایی های افراطی بپرهیزید و یاد بگیرید که به مرور به کیفیت و کمیت مطالعاتی خود اضافه کنید.

  • از شکست نترسید.

اگر در اجرای برنامهٔ خود دچار شکست شدید؛ دست از کار نکشید. عوامل شکست در اجرا نشدن برنامه‌تان را به دست آورید، تحلیل کنید و کاغذی تازه بردارید و برنامه‌ای نو بریزید. اولین برنامه‌ها قرار نیست بهترین برنامه‌ها باشند. برنامه ریزی مهارتی است که نیاز به تمرین و تجربه دارد، پس ناامید نشوید و رها نکنید. برنامه‌های موفق و شکست خوردهٔ خود را به خوبی تحلیل کنید و در طراحی برنامه‌هایتان خلاقیت و نوآوری داشته باشید؛ تا سرانجام به شیوه‌ای که مناسب و مختص خودتان است دست یابید.

چگونه در ۲ ماه همه درسهای کنکورمونو بخونیم و به پزشکی برسیم ؟

ایجاد انعطاف و بخش جبرانی در کنکور

زمان غیرقابل پیش بینی است و این نکته در هر برنامه ریزی درست و اصولی می‌بایست در نظر گرفته شود. ممکن است شما برای یک روز یا یک هفته خود برنامه‌ای کامل و انجام شدنی طراحی کنید؛ اما اگر زمانی از آن را به عنوان بخش جبرانی برای زمان‌های پیش بینی نشده که از برنامه خود عقب می افتید؛ در نظر نگیرید، برنامه شما برنامه درستی نیست.

شما نمی‌توانید تمام اتفاقاتی که در حین مطالعه یا خارج از برنامه پیش می‌آید را پیش بینی کنید و برایشان زمان در نظر بگیرید؛ اما می‌توانید بخشی از برنامه را به بخش جبرانی اختصاص دهید تا برنامه مطالعاتی کنکور شما برای اجرا انعطاف یشتری داشته باشد. بخش جبرانی می‌تواند زمانی در پایان برنامه هنگام شب باشد یا می‌توانید بازه‌ای از روزهای آخر هفته و تعطیلات خود را به عنوان بخش جبرانی برای آن اختصاص دهید.

هدف گذاری‌های کوتاه مدت و بلند مدت به چه صورت است؟

اگر فقط برای امروز خود برنامه بریزید، و اطلاعی از ادامه روند درس‌های مطالعه شده در روزهای آینده نداشته باشید؛ شما همچنان گیج و سردرگم خواهید بود. یک برنامه ریزی درست شامل هدف گذاری‌های کوتاه مدت و بلند مدت است. هدف گذاری‌های بلند مدت می‌تواند به صورت ماهانه یا فصلی در نظر گرفته شود؛ که به صورت کلی نقشه راه شما در روزهای آتی برایتان مشخص می‌کند.

هدف گذاری‌های کوتاه مدت می‌تواند شامل برنامه‌های هفتگی و روزانه باشد که به صورت دقیق‌تر با جزییات بیشتر برنامه مطالعاتی شما را تعیین می‌کند. در هدف گذاری‌های بلند مدت می‌توانید دوره‌های مرور و تست زنی به صورت سرعتی و خوانش مجدد مطالب فرار و حفظی را لحاظ کنید. در هدف گذاری‌های کوتاه مدت نیز می‌توانید زمان اختصاصی برای هر بخش برنامه و جزییات مطالبی که مطالعه کرده‌اید یا شیوه‌ای که قرار است برای مطالعه آن بخش به کار ببندید را ثبت کنید.

چگونه به برنامه متعهد باشیم؟

تعهد به برنامه‌ای که ریخته‌اید از عوامل اصلی اجرایی شدن آن برنامه است. متعهد بودن به برنامه یک اصل شخصی است و اگر واقعاً هدفی که برایش برنامه ریزی کرده‌اید برایتان مهم باشد؛ شما را به اجرای برنامه خود پایبند می‌کند. اگر می‌بینید که هنوز عادت تعهد در برنامه در شما ایجاد نشده است؛ می‌توانید برنامه خود را با دوستان، اعضای خانواده یا پشتیبان خود در میان بگذارید و از آن‌ها بخواهید اجرا کردن آن را پیگیری کنند. آگاهی دیگران از برنامه شما می‌تواند شما را به انجام برنامه بیشتر ترغیب کند. هم چنین می‌توانید در پایان روز از عملکرد خود گزارش تهیه کنید به خودتان امتیاز دهید یا برای خودتان پاداش یا محرومیت از تفریح در نظر بگیرید. در آغاز هر روز، به خودتان قول دهید که درصد قابل قبولی از برنامه‌تان را انجام خواهید داد.

چطور سختی‌های برنامه ریزی رو دور بزنیم؟

برنامه ریزی مانند هر کار دیگری که نیاز به نظم و انضباظ شخصی دارد؛ ممکن است در آغاز سخت و مشکل به نظر بیاید. به خصوص برای کسانی که برای انجام کارهای روزانه‌شان عادت به برنامه ریزی نداشته‌اند، حال برای کنکور و مطالعه، داشتن برنامه و انجام آن کمی مشکل می‌شود. اما شما در مواجهه با عدم رغبت خود نسبت به برنامه ریزی، بهتر است به اهدافی فکر کنید که در صورت انجام آن برنامه به آن‌ها نزدیک‌تر می‌شوید. به موفقیت خودتان در کنکور و کسب رتبه و رشته دلخواه خودتان فکر کنید. خودتان را در پایان روزهای برنامه ریزی، در دانشگاه مورد علاقه و کلاس درسی که دوست دارید در آن بنشینید تجسم کنید. هم چنین می‌توانید در صورت اجرای هر بخش از برنامه برای خودتان جایزه در نظر بگیرید. به نتایج مثبتی که برنامه ریزی تا کنون برای شما در مسیر کنکور داشته است فکر کنید. برنامه مطالعاتی و مصاحبه افراد موفق در کنکور را بخوانید. برنامه ریزی برای موفقیت در کنکور رکنی اساسی است؛ این را همیشه در خاطر داشته باشید.

راز موفقیت در امتحانات نهایی چیست؟

برنامه ریزی پلکانی چه کمکی به ما می‌کند؟

شما برای آمادگی در جلسه کنکور لازم است مطالب زیادی را که در سال‌های متوسطه به مرور فرا گرفته‌اید؛ به خوبی بلد باشید و پیاده کنید. در سال کنکور شما با برنامه ریزی و مطالعه این مطالب را یاد می‌گیرید و به خاطر می‌سپارید؛ اما هر چه جلوتر می‌روید و به حجم مطالب افزوده می‌شود؛ ممکن است این نگرانی برای شما به وجود آید که مطالبی را که در گذشته مطالعه کرده‌اید فراموش کرده باشید. اینجاست که اهمیت مرور در برنامه ریزی کنکور مشخص می‌شود. داوطلبان کنکور لازم است به شیوه‌های مختلقی مرور مطالب خوانده شده در گذشته را داشته باشند؛ یکی از این شیوه‌ها مرور پلکانی است.

مرور پلکانی به این صورت است که زمانی که شما قرار است مطلب جدیدی را مطالعه کنید، پیش از آن به سراغ مطالبی از آن درس که در وعده‌های مطالعاتی قبلی خوانده‌اید می‌روید و آن‌ها را مرور می‌کنید؛ سپس به سراغ مبحث جدید می‌روید. این مرور می‌تواند از راه‌های مختلفی مثل تمرین و تست، خواندن متن، مرور نکته‌ها و فلش کارت‌ها؛ یا تماشای دی وی دی‌های آموزشی صورت بگیرد.

تعیین تعداد تست برای برنامه کنکور

تعیین تعداد تست برای برنامه ریزی کنکور به عوامل متعددی از جمله سطح علمی شما، مهارت شما در تست زنی، تجربه و سابقه شما در پاسخگویی به سؤالات تستی، اهمیت و ضریب آن درس در کنکور و سطح سختی درس و تست‌ها برای شما بستگی دارد.

اما به طور کلی شما می‌توانید برای درس‌های عمومی، و در رشتهٔ تجربی برای درس زیست شناسی پس از مطالعه به سراغ تست‌های آموزشی که بدون در نظر گرفتن زمان پاسخگویی حل می‌شوند بروید. برای درس‌هایی مانند ریاضی و فیزیک و شیمی و درس عربی، می‌توانید در ابتدا سراغ تمرینات تشریحی و سپس تست‌های آموزشی بروید. پس از انجام تست‌های آموزشی و بررسی پاسخ‌ها و نکته برداری و شناخت نقص‌ها و ضعف‌ها، می‌توانید بنا به برنامه مطالعاتی خود در روزهای آینده به سراغ تست‌های زمان دار بروید. تست‌های زمان دار را در مدت زمانی که متناسب با زمان در نظر گرفته شده در کنکور سراسری است انجام دهید. در حل تست‌های زمان دار به کارگیری تکنیک‌ها و مهارت‌هایی مثل مدیریت زمان و توانایی تشخیص تست‌های سخت و وقت گیر مهم است؛ که به مرور زمان با تمرین، این مهارت‌ها را یاد خواهید گرفت.

بهتر است هر چه به زمان آزمون‌های آزمایشی یا کنکور تزدیک تر می‌شوید، تعداد تست بیشتری را در برنامهٔ مطالعاتی خود قرار دهید. نکتهٔ مهم در رابطه با تست برای کنکور، رعایت تعادل در تست زدن برای درس‌های مختلف و میان درس‌های عمومی و اختصاصی است. هم چنین اگر هنگام تست زدن متوجه می‌شوید که همچنان به مبحث مسلط نیستید، بهتر است تست‌ها را کنار بگذارید و به سراغ یادگیری و مطالعهٔ مجدد مطلب بروید. در استفاده از منابع تستی نیز اعتدال را رعایت کنید؛ بهتر است از یک یا دو منبع تستی بیشتر استفاده نکنید و دور خودتان را با انواع تست‌های تألیفی شلوغ نکنید.

 

برای اینکه به یک برنامه ریزی ایده آل برای کنکور برسید، لازم است از همین حالا کاغذ و قلم را بردارید و مهارت برنامه ریزی را تمرین کنید. اصول مهم و اساسی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد را در برنامه‌های خود پیاده کنید. از تلاش دست بر ندارید و در صورت شکست خوردن، بایستید، زانوهای خود را بتکانید و دوباره به سمت هدفی که منتظر رسیدن شماست، مصمم قدم بردارید.

کلام آخر

دانش آموزان و داوطلبان گرامی توجه کنین برای اینکه فرآیند برنامه ریزی شما برای آمادگی تو کنکور ۱۴۰۱ خوب پیش بره و همون چیزی بشه که دوس دارین، اول باید در نظر داشته باشین که برنامه ریزی، قابل دستیابی باشد نه خیالی, یعنی خیلی آرمان گرایانه و دور از واقعیت نباشه و پتانسیل های خودتون رو براش در نظر گرفته باشین.

مثلا نه اینکه تو خیال خودتون جوری برنامه ریزی کنین که تمام مطالب یه مبحث را تو یک ساعت جمع کنین ولی تو واقعیت این همه مطالب را نشه حتی تو ماه ها هم تمومش کرد. توجه داشته باشین که بهترین برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۱ اون برنامه ای هست که خودتون اون رو متناسب با شرایط و پتانسیل خودتون طراحی و اجرا کرده باشین.

واضح است که تعیین هدف اولین گام تو موفقیت روند برنامه ریزی برای رسیدن به هدف هست.

اگر می دونید کجا قراره برین، مقصد و مسیر خودتون رو تعیین کنین، اما اگر مکان ناشناخته باشه، مقصد ناشناخته باقی میمونه. و توجه داشته باشین که برنامه ریزی باید به همراه زمان بندی تعریف بشه یعنی در یک زمان خاص شما را متعهد می‌کنه که چه کاری انجام بدین و شما هم باید به برنامه خودتون کاملا پایبند باشین.

بنابراین اگر می خواین برنامه ریزی شما شامل تمام موارد گفته شده باشه, یعنی واقع گرا، انعطاف‌پذیر، و دارای تعهد و زمان‌بندی باشه باید مراحل گفته شده رو رعایت کنین.

 

یک جلسه مشاوره تلفنی رایگان راهنمایی برای کنکور ۱۴۰۱ میخواهید؟

آیا قصد دارید در کنکور ۱۴۰۱ شرکت کنید؟ آیا نیاز به نحوه مطالعه و برنامه ریزی صحیح دارید ؟

مایلید یک جلسه مشاوره رایگان با مشاورین دانشجوی پزشکی و دندان پزشکی ما داشته باشید؟

کافیست همین الان “کنکور ۱۴۰۱” را به ۱۰۰۰۳۴۷ پیامک کنید.

مشاورین ما با شما تماس می گیرند و شما را راهنمایی می کنند.

برخی از سوالات رایج 

برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۱ چه اهمیتی دارد؟

در این مقاله قدم به قدم راه برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۱ رو بهتون آموزش میدیم.

گام های برنامه ریزی برای کنکور ۱۴۰۱ کدام است؟

قراره در این مقاله تو ۶ مرحله برنامه ریزی مطالعاتی ویژه کنکور ۱۴۰۱ رو یاد بگیریم

بهترین نوع جدول برنامه ریزی کدام است؟

بهترین جدول پیشنهادی مکتبستان برای برنامه ریزی به شما به صورت زیر است

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

2 دیدگاه برای “برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ رایگان

  1. اشتراک‌ها: با چه رتبه ای چه رشته ای ؟ کجا قبول میشم ؟ دانلود PDF تخمین رتبه کنکور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک جلسه مشاوره رایگان

برای یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجوی پزشکی، فرم زیر را پر کنید
درخواست یک جلسه مشاوره رایگان
close-link
دریافت لینک دانلود