برنامه تخمین رتبه کنکور چیست و تا چه اندازه درست در می‌آید؟

برنامه تخمین رتبه کنکور

برنامه تخمین رتبه کنکور چیست و تا چه اندازه درست در می‌آید؟

برنامه تخمین رتبه کنکور برای بسیاری از داوطلبان یک قوت قلب است. قبولی با رتبه بالا آرزوی هر دانش‌آموزی است، به گونه‌ای که قسمتی از زندگی و عمرش را با این رویا زندگی می‌کند و هر موقع که تنها می‌شود دوست دارد درصدهای احتمالی‌اش را محاسبه کند. این علاقه اگر به وسواس فکری منجر نشود خوب است و سبب می‌شود با محاسبه درصدهای احتمالی و به دست آوردن یک رتبه تخمینی، بهتر بتواند در مورد انتخاب رشته و آینده‌اش تصمیم بگیرد و برنامه‌ریزی کند.

برنامه تخمین رتبه کنکور چیست و تا چه اندازه درست در می‌آید؟
 
علاوه بر داوطلبان کنکور سراسری، افرادی که هنوز تصمیم قطعی برای شرکت در کنکور نگرفته‌اند و فقط قصد دارند از درصدهای لازم برای قبولی در هر رشته‌محل مطلع شوند ترجیح می‌دهند در ابتدا از رتبه تخمینی خود برآوردی کسب کنند. این کار با استفاده از نرم‌افزارهای مخصوص انجام می‌شود.

ولی اکثراً افرادی از این برنامه استفاده می‌کنند که کنکور داده‌اند و فارغ از هر درس خواندنی دغدغه درصدها و رتبه نهایی را دارند و برای پیدا کردن درصد‌ها و تا حدودی درصدهای احتمالی، از این برنامه استفاده می‌کنند تا از همین ابتدا برای آینده‌شان برنامه‌ریزی کنند. همچنین آگاهی از رتبه موجب می‌شود تا در انتخاب رشته خود حرفه‌ای‌تر عمل کنند. از جمله نکات مهم در انتخاب رشته، بررسی، تجزیه و تحلیل کارنامه قبولی سال‌های گذشته است و با استفاده از این نرم افزار‌ها می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان ممکن از رتبه حدودی خود آگاهی یافته و در نهایت بهترین انتخاب رشته را داشته باشید.

درجه صحت برنامه تخمین رتبه کنکور تا چه حد است؟

ملاک اصلی این نرم افزار‌ها این است که رتبه کنکور تخمینی را بر اساس کنکور سال قبل محاسبه می‌کند.

با توجه به اینکه سوالات هر سال با سال قبل فرق می‌کند و افرادی که در کنکور شرکت می‌کنند متفاوت از سال قبل هستند، لذا نمی‌توان گفت برنامه تخمین رتبه کنکور ۱۰۰ درصد دقیق در‌می‌آید ولی از صحت خوبی برخوردار است؛ و می‌توان تا حد زیادی، در حدود ۸۵ درصد، به آن اعتماد کرد و روی  این برنامه حساب کرد؛ زیرا هیچ معیار صددرصدی دیگری در دست نداریم تا بتوانیم رتبه کنکور را دقیقاً همان که هست به دست آوریم! برای همین چاره‌ای نیست جز این که تا حدی به این برنامه اطمینان کنیم.

از طرفی واقعیتی که وجود دارد اینکه طراحان سوال هر سال با سال قبل فرقی ندارند و در بیشتر مواقع از همان طراحان برای سال بعد هم استفاده می‌شود؛ لذا با وجود تفاوت ظاهر سؤال‌ها، تیپ، شکل و ماهیت سوالات همان است؛ بنابراین برنامه تخمین رتبه کنکور می‌تواند بسیار کمک کننده باشد.

چطور صحت یک نرم‌افزار تخمین رتبه کنکور را بسنجیم؟

برای این که صحت یک نرم‌افزار را بسنجیم باید درصدهای یک داوطلب سال قبل را در آن وارد کنیم تا ببینیم رتبه‌ای را که تخمین می‌زند تا چه اندازه با رتبه واقعی داوطلب همخوانی دارد. این بهترین روش برای سنجش صحت نرم‌افزار است و اگر این آزمایش را برای رتبه‌های مختلف و چندین بار امتحان کنیم بهتر است.

 

دقت برنامه تخمین رتبه کنکور چقدر است؟

۱- همانطور که قبلا اشاره شد درجه سختی و آسانی کنکور در هر سال فرق دارد. بنابراین نرم‌افزارهای تخمین رتبه نمی‌توانند این مورد را در تخمین لحاظ کنند.

بگذارید بهتر توضیح دهم!

فرض کنید امسال کنکور داده‌اید و به درصدهایی رسیده‌اید که این درصدها با درصدهای داوطلبی که سال قبل آزمون داده و به رتبه خوب و قابل قبولی رسیده مساوی باشند؛ یعنی درصدها یکی است با این تفاوت که رتبه داوطلب سال قبل عالی و رتبه شما که امسال آزمون دادید جالب نیست. این مربوط می‌شود به درجه سختی و آسانی کنکور. به آن معنا که سال قبل آزمون سخت بوده و داوطلب سال قبل رتبه‌اش از رقیبان بالاتر بوده و کنکور در سال شما آسان‌تر بوده؛ بنابراین رقبای شما رتبه‌های برتری نسبت به شما آورده‌اند. این در حالی است که درصدهای شما با داوطلب سال قبل یکی است با این تفاوت که او رتبه برتر شده و شما نشدید!

بنابراین در اینجا دقت این برنامه پایین می‌آید چون ملاک رتبه برتر تغییر می‌کند.

البته این را نباید یک ایراد از این نرم‌افزار‌ها دانست، زیرا پیش‌بینی این موارد از هیچکس بر‌نمی‌آید و هیچکس نمی‌تواند پیش‌بینی کند که سطح کنکور چگونه خواهد بود.

 

۲- مورد دیگری که ممکن است دقت این برنامه را کاهش دهد تفاوت سطح داوطلبان هر سال با سال قبل است. چون معیار تخمین رتبه این نرم‌افزارها داوطلبان سال قبل هستند و تخمین رتبه، از رتبه کسب شده توسط  آنان است. برای مثال شاید سطح داوطلبان سال قبل پایین بوده بنابراین ممکن است ملاک بالاترین رتبه با کنکور امسال که سطح داوطلبان بالاتر بوده فرق کند.

 

۳- اگر فرض کنیم با برنامه تخمین رتبه کنکور به صحت و دقت کافی رسیدیم باز سوابق تحصیلی در نتیجه اثر می‌گذارد. در اینجاست که باز دقت این برنامه پایین می‌آید؛ چون شاید رتبه شما را بالا تخمین بزند ولی سوابق تحصیلی شما جالب نباشد و رتبه شما را پایین بکشد و برعکس.

روش استفاده از نرم‌افزار تخمین رتبه کنکور:

با استفاده از این برنامه می‌فهمیم برای چه رتبه‌ای، چه درصد‌هایی لازم است، به این صورت که رتبه مورد نظرتان را وارد می‌کنید و درصدهای داوطلبان را در کنکور سال گذشته با حدود رتبه خودتان مشاهده می‌کنید. حتی می‌فهمید با چه رتبه‌ای چه رشته‌محلی قبول می‌شوید یا می‌توانید بفهمید برای چه رشته‌محلی به چه رتبه‌ای نیاز دارید.

به صورت کلی باید بگویم استفاده صحیح از برنامه تخمین رتبه کنکور به این شکل است که رشته تحصیلی و منطقه کنکور خود را باید مشخص کنیم. همچنین در انتخاب سهمیه و نوع آن دقت داشته باشید زیرا تأثیر زیادی در قبولی شما دارد.

در ادامه مثلاً گروه آزمایشی تجربی و لیست دروس آن مقابل شما باز می‌شود و شما می‌توانید در مقابل هر درس درصد تخمینی خود را وارد کنید، که حداقل درصد هر داوطلب در هر درس ۳۳- و حداکثر ۱۰۰ درصد است. در مرحله بعد روی گزینه “رتبه من را حساب کن” کلیک کنید تا رتبه تخمینی شما را حدس بزند.

شما می‌توانید در بعضی از نرم‌افزارها رتبه خود را در سه بازه منطقی، خوشبینانه و بدبینانه ملاحظه کنید. علت این تقسیم‌بندی هم به همان دلیل محاسبه دقت و کاهش خطای نرم افزار است که رتبه داوطلب را در حالت‌های مختلف تغییرات احتمالی سخت‌تر شدن یا آسان‌تر شدن کنکور محاسبه کند. در پایان با کلیک روی گزینه “چه رشته”ای و کجا قبول می‌شوم” می‌فهمید که در چه رشته و در چه دانشگاهی بر اساس قبولی داوطلبان سال قبل و شرایط آنها وارد می‌شوید.
مقالات خواندنی:

مزایای تخمین رتبه کنکور 

دانلود رایگان نرم افزار تخمین رتبه کنکور 

انگیزشی کنکور سراسری و ۵ روش مطمئن برای افزایش انگیزه

انگیزشی کنکور سراسری و ۴ نکته موثر برای تقویت انگیزه کنکوری ها

نکته کنکور سراسری ۲ – انگیزشی کنکور سراسری

فایل صوتی انگیزشی دکتر کاویانی – باورها در کنکور سراسری

چند قدم برای آن چیز که میخواهید ( انگیزشی )

یک خبر بسیار عالی برای کنکوری ها:

دوست کنکوری من
دکتر کاویانی به صورت روزانه پست های انگیزشی و آموزشی بسیار مهمی را در پیج اینستاگرام مکتبستان منتشر میکنن.
به شما توصیه میکنیم برای موفقیت در کنکور حتما این مطالب را در پیج اینستاگرام ببینین:

اینستاگرام مکتبستان
مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟