بررسی احتمال حذف کنکور در سال ۹۸ و زمان اعلام لیست رشته های بدون کنکور

حذف کنکور ۹۸

حذف کنکور 98سال هاست که عده ای منتظر خبر حذف کنکور  هستند و عده دیگری به هر طریقی به دنبال موکول کردن این اتفاق به زمان دیگری می باشند.

در همین گیر و دار هر روز شاهد خبرها یا شایعات جدیدی در خصوص تغییر در روند برگزاری کنکور و یا حذف آن هستیم. با تغییر نظام آموزشی و حذف پیش دانشگاهی و حذف کنکور ۹۸ برای برخی از رشته ها به نظر می رسد که مقدمات حذف کنکور چیده شده است.

با ما همراه باشید تا اتفاقات چندماهه اخیر در خصصو حذف کنکور ۹۸ را با هم بررسی کنیم.

 با ایجاد فضای رقابتی کنکور و شرایط سخت قبولی در دانشگاه ها در سال های نخست، عده زیادی به بهانه آماده سازی دانش آموزان برای کنکور به امرار معاش می پردازند. اما در سال های اخیر با افزایش تعداد دانشگاه ها و کاهش تعداد متقاضیان، فرصت های ادامه تحصیل در رشته های مختلف افزایش پیدا کرده است و کنکور بیش از پیش ضروریت و لزوم خود را از دست داده است.

تعیین تکلیف حذف کنکور ۹۸

در همین روند در سال ۹۴ علی زرافشان معاون آموزش و پروش وقت اعلام کرد که “در حال حاضر بحث تقسیم بندی مناطق برای برپایی این آزمون در شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال بررسی است و هنوز درباره تغییر نحوه برگزاری آن تصمیم قطعی گرفته نشده است. براین اساس می توان گفت امسال هم کنکور با همان شرایط سال گذشته برپا خواهد شد.”

وی با اعلام پا برجاماندن کنکور در آن سال وعده حذف کنکور و قبولی در دانشگاه ها با سوابق تحصیلی را در سال ۹۷ داد. به عبارتی قرار بود که در سال ۹۷ کنکور حذف شود.

در اخبار دیگری حکایت از کنکور نظام جدید می شود که از سال ۹۸ آغاز شده و کنکور ۹۷ پایان نظام قدیمی ها عنوان شد.

سازمان سنجش و وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد که تا پایان سال ۹۷ پیش دانشگاهی حذف شده و نظام جدید آغاز می شود. و کنکور نظام جدید نیز از سال دهم، یازدهم و دوازدهم است. با اخبار مذکور معمولا شایعات حول محور حذف کنکور در سال ۹۸ میچرخیدند. درحالی که حذف کنکور ۹۸ هنوز در دست بررسی است و تصمیم قطعی در خصوص آن گرفته نشده است.

سیدمحمد بطحایی اعلام کرد که تا پایان اسفندماه قادر به ارائه جدول زمان بندی حذف کنکور ۹۸ نیست. وی گفت ما هنوز نتوانسته ایم در این خصوص با وزارت علوم به نتیجه برسیم تا به زمان بندی جدول بپردازیم.

همچنین افزود از آنجایی که دو سال قبل از حذف باید به دانش آموزان در این خصوص اطلاع رسانی شود، حذف کنکور ۹۸ بعید می باشد.

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات با وعده حذف قطعی کنکور در سال ۹۹ اعلام کرد که برای ایجاد زیرساخت های لازمه وظیفه سنگینی بر عهده دارد.

در نتیجه با اینکه حذف کنکور ۹۸ منتفی می باشد، می توان امیدوار بود که این اتفاق در سال ۹۹ به وقوع بپیوندد.

حذف کنکور 98

وعده حذف کنکور در سال ۹۹

محمدمهدی زاهدی، رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس درخصوص نحوه جذب دانشجو در سال ۹۸، گفت: با توجه به اینکه آموزش‌و پرورش برای ایجاد بانک سوابق تحصیلی به ایجاد زیرساخت‌های مناسب نیاز دارد؛ کنکور در سال ۹۸ هم برگزار می‌شود و در سال ۹۹ پذیرش دانشجو قطعا بدون برگزاری کنکور انجام می‌گیرد. البته این کار مستلزم برگزاری آزمون‌های هماهنگ استاندارد با معیارهای کاملا مناسب توسط آموزش و پرورش است.

بعد از انتشار اخبار فوق در ابتدای سال جاری معاون آموزشی وزارت علوم اعلام کرد که فاز اول حذف کنکور ۹۸ برای رشته های کم متقاضی آغاز شده است.

دکتر مجتبی شریعتی نیاسر در حاشیه بازدید از حوزه امتحانی کنکور در دانشگاه علوم و صنعت به آخرین تغییرات کنکور ۹۸ اشاره کرد و اعلام کرد که امروزه کنکور یکی از دغدغه های جامعه و آموزش عالی است و با برخی از تدابیر می توان از بار روانی و اجتماعی آن کاست. وی اضافه کرد که ما قصد داریم شرایطی ایجاد کنیم که آن عده از دانش آموزان که به طور قطعی می توانند وارد دانشگاه شوند، بدون کنکور به این هدف دست یابند.

دکتر شریعتی با اشاره به اینکه این روزها نوع تغذیه کنکوری ها و میزان استرس دانش آموزان کنکوری به یکی از موضوعات داغ و مورد توجه تبدیل شده است گفت استرس کنکور دامان دانش آموزان و خانواده ها را گرفته است.

با حذف کنکور در رشته هایی که ظرفیت قبولی بالایی دارند می توان از این استرس کاست.

وی با امید بر اینکه فاز اول حذف کنکور برای رشته های کم متقاضی موفقیت آمیز باشد گفت فعلا نمی توان کنکور را برای رشته های پرمتقاضی حذف کرد چرا که این رشت ها هنوز رقابتی بوده و ظرفیت محدود تری نسبت به میزان تقاضا دارند. وی اعلام کرد که این تغییرات در سال ۹۸ لحاظ می شوند.

در دی ماه ۹۷ آقای بطحایی با یک توییت با مضمون «امروز چهارشنبه ساعت ۶:۳۰ صبح جلسه تعیین تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد. ورود به ۸۵درصد ظرفیت دانشگاه ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب های طاقت فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم. خداحافظ کنکور.» خبر از حذف کنکور ۹۸ برای بسیاری از رشته ها را داد.

حذف کنکور 98

البته هنوز لیست رشته های بدون کنکور دانشگاه سراسری و رشته های بدون کنکور سال ۹۸ اعلام نشده است. اما جزئیات در خصوص حذف کنکور ۹۸ نیز به زودی اعلام می شود.

طبق رویه جدید، متقاضیان باید مدارکشان را در زمان اعلامی به دانشگاه ها ارائه دهند و پس از بررسی مدارک اعلام پذیرش خواهند شد. متقاضیان می توانند به چندین واحد آموزشی درخواست ارائه کنند اما فقط در یکی امکان تحصیل خواهند داشت و زمان ثبت نام در دو نوبت بهمن و مهر خواهد بود که جزئیات آن در اطلاعیه سازمان سنجش آمده است.

پیوست؛ در اطلاعیه سازمان سنجش در این خصوص این گونه آمده است:

اطلاعیه مهم سازمان سنجش اموزش کشور در خصوص مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو در رابطه با پذیرش رشته‌های صرفاً براساس سوابق تحصیلی در ازمون سراسری

به اطلاع داوطلبان عزیز می‌رساند، براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ مجلس شورای اسلامی و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۸ و ۱۲ دی‌ماه ۱۳۹۷، می بایست پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمامی زیر نظام های آموزش عالی صرفاً براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود.

لذا با توجه به مصوبات فوق پذیرش رشته محل های صرفا سوابق تحصیلی مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای مابقی رشته محل هایی که پذیرش آنها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است برگزار می شود و از سال ۱۳۹۸ و بعد از آن پذیرش صرفا سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوطه مستقیما توسط دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از:

۱- داوطلبان برای اخذ پذیرش باید، طبق فراخوان دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده، مدارک لازم را در زمان تعیین شده به دانشگاه‌ها و مؤسسات ارسال کنند.

دانشگاه‌ها و مؤسسات باید با رعایت تمامی قوانین و مقررات مربوطه مانند سهمیه‌بندی نسبت به پذیرش دانشجو در سقف ظرفیت تعیین شده توسط شورای گسترش آموزش عالی اقدام و نسبت به ثبت‌نام مشروط پذیرفته‌شدگان اقدام و اسامی آن‌ها را برای تائید به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام نمایند.

حذف کنکور 98

۲- در این روش داوطلبان می‌توانند به چندین دانشگاه یا مؤسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند ولی در نهایت فقط می‌توانند در یکی از رشته محل‌هایی که با پذیرش آن‌ها موافقت شده است، ثبت‌نام نموده و ادامه تحصیل دهند.

۳- سایر شرایط و ضوابط در اطلاعیه ها و دفترچه های راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

با توجه به موارد فوق پذیرش دانشجوی صرفا سوابق تحصیلی در بهمن ماه ۱۳۹۷ و مهر ماه سال ۱۳۹۸ در دو بخش به صورت زیر خواهد بود:

 

الف) پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای بهمن ماه ۹۷

– اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ منتشر می شود.

– داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ ۲۹ دی لغایت ۶ بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه ۲۵ دی ماه منتشر می شود مراجعه می نمایند.

– اطلاع رسانی به پذیرفته شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ ۶ تا ۱۰ بهمن صورت خواهد گرفت.

ب) پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای مهرماه ۹۸

– اطلاعیه به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای سال ۱۳۹۸ در اواسط بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.

– تمامی شرایط و ضوابط و نحوه مراجعه و مدارک و مستندات لازم برای اخذ پذیرش توسط موسسات در اطلاعیه مذکور درج خواهد شد.

– زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته های محل های صرفا سوابق تحصیلی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا اواخر مرداد ۹۸ خواهد بود.

 

تذکر مهم ۱ : داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ که ثبت نام آن از تاریخ ۹۷/۱۱/۲۴ لغایت ۹۷/۱۲/۰۲ می باشد ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام نمایند.

تذکر مهم ۲ : پذیرش رشته محل های صرفا سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط سایر دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن ۹۷ و مهر ۹۸ نیز همزمان با پذیرش سایر موسسات است که در اطلاعیه های بعدی اعلام خواهد شد.

تذکر مهم ۳ : در خصوص نحوه پذیرش صرفا سوابق تحصیلی در سایر آزمون ها ( فنی و حرفه ای، کاردانی به کارشناسی و جامع علمی کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته ) متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.

حذف کنکور 98

حذف کنکور ۹۸ چگونه خواهد بود؟

در سال ۹۸ قرار است هم متقاضیان نظام آموزشی قدیم و هم متقاضیان نظام آموزشی جدید بتوانند در کنکور با دو دسته سوال جداگانه شرکت کنند.

برخی از شایعات حاکی از آن است که داوطلبان نظام آموزشی قدیم سهمی معادل ۲۰ تا ۳۰ درصد برای قبولی در کنکور دارند. و سهم بیشتر برای متقاضیان نظاام آموزشی جدید است.

در کنکور سال های گذشته از کتاب های سال دوم، سوم و پیش دانشگاهی به علاوه کتاب فیزیک اول سوال طرح می شد که منابع کنکور ۹۷ نیز همین ها می باشد. منابع کنکور نظام جدید نیز دروس دهم، یازدهم و دوازدهم است.

حذف کنکور ۹۸

در روز یکشنبه ۱۷ تیر ماه ۹۷ تاثیر معدل در کنکور ۹۸ تا ۳۰ درصد تصویب شد.

با وجود اعتراض دانش آموزان و برخی از دلایل بر اشکالات این مصوبه در ۲ شهریور سال جاری مصوبه قبلی اصلاح شده و قرار بر این شد که در کنکور ۹۸ تاثیر سوابق تحصیلی به ۲۰ درصد قطعی و ۱۰ درصد مثبت برسد و در کنکور ۹۹ تاثیر سوابق تحصیلی ۳۰ درصد تاثیر قطعی باشد.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید حذف کنکور در سال آینده اتفاق بیفتد؟ آیا دیگر امیدی به حذف کنکور ۹۸ دارید یا خیر؟

آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دریافت لینک دانلود