انتخاب رشته انسانی چگونه باید باشد؟ خود محور بودن یا کمک گرفتن از مشاور انتخاب رشته

انتخاب رشته انسانی چگونه باید باشد؟ خودمحور بودن یا کمک گرفتن از مشاور انتخاب رشته؟

دانش‌آموزان بعد از طی دوران تحصیلی خود، آرزوی ورود به دانشگاه و تحصیل در رشته‌های مورد علاقه خود را دارند و دوست دارند در رشته‌های دست بالای علوم انسانی مثل حقوق، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی و … پذیرفته شوند. اما دغدغه‌ای که ذهن اکثر دانش‌آموزان داوطلب ورود به دانشگاه را به خود درگیر می‌کند، مسئله انتخاب رشته است. این موضوع برای والدین دانش‌آموزان به اندازه‌ای نگران‌کننده است که ممکن است در نظرشان مانند یک کلاف سر‌در‌گم باشد. اما باید این مطلب را در همینجا خاطر‌نشان کنیم که این موضوع قابل‌حل است.

 انتخاب رشته انسانی چگونه باید باشد؟ خود محور بودن یا کمک گرفتن از مشاور انتخاب رشته
انتخاب رشته انسانی چگونه باید باشد؟ خود محور بودن یا کمک گرفتن از مشاور انتخاب رشته

انتخاب رشته انسانی

رشته‌های علوم انسانی، رشته‌هایی هستند که جذابیت زیادی دارند و تحصیل‌کردگان در این رشته‌ها شأن و جایگاه اجتماعی فوق‌العاده‌ای در بین مردم دارند و در ضمن، درآمد بسیار عالی و آینده‌ای درخشان را می‌توان با تحصیل در این رشته‌ها رقم زد.

رشته‌هایی مثل حقوق، روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و… رشته‌هایی هستند که اغلب فارغ‌التحصیلان علوم انسانی دوست دارند در این رشته‌ها تحصیلات عالیه خود را ادامه بدهند.

بی‌شک با توجه به پیچیده‌تر شدن زندگی کنونی، یک روان‌شناس زبده یا یک وکیل کارآمد می‌تواند خدمات شایسته‌ای را به هم‌وطنان خود ارائه دهد.

رشته علوم انسانی رشته‌ای است که بین دانش‌آموزان محبوبیت زیادی دارد و کثرت شرکت‌کنندگان رشته علوم انسانی در کنکور، نشان‌دهنده این مطلب است. دانش‌آموزان فارغ‌التحصیل در رشته علوم انسانی از حافظه خوبی برخوردار هستند و غالباً به‌خوبی می‌توانند موضوعات مختلف را حفظ کنند؛ بنابراین این موضوع را می‌توان در امر مهمی مانند انتخاب رشته در نظر گرفت.

نکات مهم در انتخاب رشته

برای این‌که بتوانید رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنید و در دانشگاه مورد نظر خود تحصیل کنید باید چند گام اساسی بردارید. اولین و مهم‌ترین گام این است که خود را بشناسید. بله! خودشناسی.

با شناختن نقاط مثبت و منفی خود و این که چه علایق و سلیقه‌ای دارید و استعدادتان چیست می‌توانید آینده خود را تضمین کنید. شما باید شغلی را انتخاب کنید که بتوانید یک عمر کار کنید و لذت ببرید. بنابراین آینده شما به انتخاب شما بستگی دارد.

انتخاب رشته سرنوشتتان را می‌سازد، پس اگر ندانسته و بدون دانش کافی در این راه قدم بردارید و انتخاب نادرستی داشته باشید ضررهای غیرقابل جبرانی به خودتان و آینده‌تان زده‌اید.

رویای شما برای رسیدن به شغل ایده‌آلتان دست یافتنی و نزدیک به شماست به شرط این که اول بدانید که رشته موردعلاقه‌تان چیست؟ چرا می‌خواهید این رشته را انتخاب کنید و بازار‌کار این رشته چطور است؟

اگر شما اطلاعات کافی در زمینه انتخاب رشته نداشته باشید و سردرگم باشید ممکن است انتخاب نادرستی کنید و ناخواسته وارد شغلی شوید که علاقه یا توان انجام آن را ندارید. رشته‌های روان‌شناسی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی و… امروزه بسیار رشته‌های پرطرفداری هستند و رشته حقوق نیز یکی از بهترین رشته‌های علوم انسانی است، مثلاً کسانی که به مسائل قانونی علاقه دارند باید در رشته حقوق تحصیل کنند و وکیل‌های آینده کشور باشند.

ضرورت مشاوره در انتخاب رشته انسانی

قله موفقیت را کسانی فتح خواهند کرد که در بزنگاه‌های مهم زندگی خود، هوشیار باشند و بهترین‌ها را نصیب خود و قطعاً اطرافیان خود خواهند کرد. رسیدن به رویاهای بزرگ زندگی کار سختی نیست به شرط این که حوصله و صبر به خرج دهید و درست انتخاب کنید.

بی‌توجهی به مسئله انتخاب رشته پیامدهای منفی زیادی را برای شما رقم می‌زند چرا که شما با انتخاب نادرست، نارضایتی شغلی را ایجاد می‌کنید و قطعاً این امر موجب افسردگی‌تان خواهد شد و شما نخواهید توانست از زندگی‌تان لذت کافی ببرید. بنابراین فراموش نکنید که مشورت کردن در امر انتخاب رشته بسیار لازم و ضروری است.

پیشنهاد ما برای این که دچار مشکل نشوید و آینده خود را به بهترین شکل ممکن رقم بزنید این است که از راهنمایی‌ها و کمک‌های یک مشاور بهره بگیرید. مشاوران تحصیلی کسانی هستند که به تمام جزئیات انتخاب رشته اشراف کامل دارند بنابراین می‌توانند شما را در این امر مهم، یاری رسانند. 

ممکن است خود را بی‌نیاز از مشورت گرفتن از مشاور تصور کنید اما این تصور، تصور درستی نیست؛ زیرا مشورت کردن نه در مسئله انتخاب رشته بلکه در همه مسائل زندگی می‌تواند راه‌گشای شما باشد.

گره کار شما در زمینه انتخاب رشته به دست مشاوری دلسوز و آگاهی باز می‌شود که بتواند مسیر درست را برای شما نشان دهد. مشاوران تحصیلی تخصص لازم را در زمینه انتخاب رشته دارا هستند و قطعاً راهنمایی آن‌ها برای شما می‌تواند سودمند باشد.

اگر رشته مناسبی را انتخاب کنید و از تحصیل در آن رشته لذت ببرید و پله‌های موفقیت را یکی پس از دیگری طی کنید و بعد از آن، شغل دلخواه خود را انتخاب کنید زندگی‌تان سرشار از موفقیت و به‌روزی خواهد شد. 

لازمه یک انتخاب درست این است که آگاهی و اطلاعات لازم را در آن زمینه مورد نظر داشته باشید. پس از هر زاویه‌ای که به موضوع بنگرید می‌بینید که نمی‌توانید از مشاوره افراد متخصص در این زمینه بی‌نیاز باشید.

صد‌در‌صد بسیاری از مسائل و نکات، در زمینه انتخاب رشته وجود دارد که ممکن است شما از آن آگاهی کافی نداشته باشید یا حتی در مورد آن اشتباه کنید. پس مشورت کردن در این زمینه می‌تواند بسیار مفید و پرثمر باشد.

خلاصه کلام این‌که انتخاب‌هایی در زندگی هستند که مسیر زندگی فرد را تعیین می‌کنند. یکی از این انتخاب‌های مهم، موضوع انتخاب رشته است که نمی‌توان آن را به هیچ عنوان کم‌اهمیت دانست.

برای داشتن یک انتخاب درست که همه جوانب فردی و شغلی در آن به‌خوبی لحاظ شده باشد،  باید از مشورت‌های یک مشاور متخصص و آگاه در این زمینه بهره برد تا خدای نکرده دچار اشتباه نشد و آینده خوبی را برای خود رقم زد و از زندگی به بهترین شکل ممکن لذت برد. 

مقالات خواندنی: 

آیا برای انتخاب رشته تجربی می‌توان خودمحور بود یا باید از مشاوره انتخاب رشته کمک گرفت؟

آیا مشاوره کنکور ۹۹ می‌تواند سرنوشت ساز باشد؟

برنامه ریزی کنکور ۹۹

مشاوره معجزه میکند؟

انتخاب رشته ریاضی چگونه باید باشد؟ خود‌محور بودن یا کمک گرفتن از مشاورین انتخاب رشته

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود