املا ادبیات در کنکور سراسری

املا ادبیات در کنکور به چه شکل است؟

درس ادبيات، اولين درس از تمام مجموعه هاي كنكورهاي آزمايشي است. در اين مقاله سعى داريم با شناساندن مباحثى كه در همه ى كنكورها مطرح میشوند و ارائه رو شهايي براى جمع بندي آنها ، بتوانيم ازپل ادبيات بگذريم.

املا ادبیات
املا ادبیات

املا ادبیات

در بيشترِ سؤالات املا، عموماً با ۳ يا ۴ خط از جملات مواجهيد كه بايد از ميان اين جملات، كلماتي را كه املاي صحيح ندارند، مشخص كنيد و معمولاً تعداد آنها در طرح سؤالات مد نظر است.

نوع ديگر سؤال، سؤالاتي است كه چند گروه از كلمات را به شكل درست يا نادرست در داخل پرانتز ارائه ميدهند و تعداد غلطهاي املايي را از شما می خواهند. علاوه بر اين ممكن است كه در چهار گزينه ى متفاوت، چهار جمله ارائه شود و از شما بخواهند كه كدام جمله غلط املايى دارد يا ندارد.

حال سؤال اینجاست كه اين سؤالات از چه مباحثي مطرح خواهد شد. شما در ادبيات فارسي با ۶ نوع حرف از ۳۲ حرف زبان فارسي مواجهيد كه شكل هاى مختلف اما تلفظ يكسان دارند. اين حروف عبارت اند از:
(س،ص، ث)؛ (ز، ذ، ض، ظ)؛ (ق، غ)؛ (ه، ح)؛ (ت، ط)؛ (ع، ء). اين حروف درتركيب با حروف ديگر ساختار كلمه پيدا مى كنند. از طرفي كلمات زيادي وجود دارند كه ساختار يكسان اما معناى متعدد دارند مانند: انتساب و انتصاب.

۹۰ درصد كلماتي كه براى غلط املايى طرح میشوند، از گونه ى كلمات بالا هستند؛ يعني كلماتي با دو صورت متفاوت كه در ساختار جمله معناى درستي نمی دهند.

نمونه هايي از اين اشتباهات را در مثال زير مشاهده می كنيد:

«پادشاه موفق آن است كه كارهاى او به ايثار صواب نزديك باشد و از طريق مضايقت دور؛ نه كسى را به حاجت، تربيت كند و نه از بيم، عقوبت روا دارد و پسنديد ه تر اخلاق ملوك رغبت نمودن است در محاسن صواب و عزيز گردانيدن خدمتگاران مرزىّ اثر»چند غلط املايى يافت میشود؟ (كنكورسراسرى رياضى سال ۹۲)

۱) يك ۲) دو ۳) سه ۴) چهار

گزينه ى ۱صحيح است و املاي كلمه ى مرزي غلط است كه بايد به صورت مرضي نوشته شود. شما مي توانيد با مراجعه به كتاب هايى كه مجموعه اي از اين لغات را جمع آوري كرد ه اند و با دانستن معاني هر يك از آن ها، به اين تست ها پاسخ دهيد؛ اما بايد توجه داشته باشيد كه پاسخ گويي به تست هاي املا، نيازمند تمرين فراوان است. فرصت را از دست ندهيد و از همين امروز شروع كنيد.

نوع ديگر تستهاي املا از كتاب زبان فارسي ۳ مطرح می شود. در كتاب زبان فارسي، ۴ درس (در سهاى ۴،۱۸،۱۰ و ۲۳ ) مرتبط با مطالب املاست. تا حد امكان، املاي لغات و نكات دستورى اين ۴ درس را به خوبي فرا بگيريد.

به مثال زير توجه كنيد:

در متن زير چند غلط املايى وجود دارد؟

«كسى كه بر مراد خود قادر گردد و در حفظ آن اهمال نمايد، در سوز ندامت افتد و به غرامت و تدارك مأخوذ گردد؛ به مثاب هى آن كه در امضاى عزايم تعجيل روا دارد و از فوايد تدبر و تعمل غافل باشد تا از فرط استيصال كار او به وخامت رسد».( كنكور سراسرى تجربى سال ۹۰ )

۱) يك ۲) سه ۳) دو ۴) چهار

به عبارت «فرط استيصال » دقت كنيد. اين عبارت عيناً در كتاب زبان فارسي ۳ و در درس ۱۸ آمده است.

املاي لغت « تعمل » بايد به صورت تأمل نوشته شود؛ بنابراين گزينه ى صحيح، گزينه ى ۱ است.

موفق و پیروز باشید.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود