امتحانات نهایی

اکنون که یک سال تحصیلی را در کنار هم سپری کردیم و به پایان سال رسیدیم، لازم میدانم تا با ذکر نکاتی چند، شما را برای حضور موفق تر در امتحانات نهایی یاری رسانم.

امتحانات نهایی
امتحانات نهایی

امتحانات نهایی

بدیهی است که آمادگی برای هر آزمون باید با توجه به مختصات و هویت آن آزمون،صورت گیرد.

امتحانات نهایی از نظر هویت کاملاً با آنچه تا به حال با آن سروکار داشته اید متفاوت است.

در اغلب آزمون هایی که در مدارس خودتان برگزار می شود، هدف سنجیدن میزان آمادگی شما در مقایسه با دوستانتان است و از طرف دیگر این آزمون ها مطابق با آنچه دبیران شما در مدارس خودتان به شما آموزش داده اند و مطابق با سلیقه ی آنان برگزار می شود، و لذا در زمان آزمون، از لحاظ پاسخ گویی به سؤالات، مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد؛ چرا که در همان مسائلی مورد آزمون واقع می شوید که آنها را قبلاً آموخته اید، در صورتی که در امتحانات نهایی دقیقاً با مسئله متفاوتی رو به رو میشوید و آن عبارتست از طرح سؤالاتی متفاوت با آنچه قبلاً شاهد آن بوده اید و این مسئله اغلب برای اکثر دانش آموزان از ضعیف گرفته تا قوی مشکلات زیادی ایجاد میکند که برای غلبه براین مشکلات و کاهش پیامدهای ناشی از آن باید به موارد خاصی توجه نمود و اهمیت این مسئله زمانی افزایش می یابد که توجه کنیم معدل امتحانات نهایی در کنکور مؤثر است و این موضوع، ریزبینی ما را در بررسی امتحانات نهایی افزایش خواهد داد.

 

در این رابطه، به موارد زیر درباره امتحانات نهابب توجه کنید:

  1.  توجه به متن کتاب های درسی در درجه ی اول اولویت طرح سؤال، برای طراحان امتحانات نهایی قرار دارد.
  2.  تمارین کتاب درسی ، مهمترین منبع طرح سؤال پس از متن کتاب درسی می باشد.
  3. سؤالات امتحانات نهایی از لحاظ علمی در سطح ساده و متوسط قرار دارند و سؤالات پیچیده و دشوار در این آزمون ها کمتر مورد توجه قرار میگیرند.
  4.  از آنجایی که کلید تصحیح مسائل ثابت است، باید جواب ها دقیق، کامل و مختصر و مفید باشد؛ در غیر این صورت نمرات مربوطه را از دست خواهید داد. تمامی راه حل ها را کامل بنویسید. هیچ مرحله ای را حذف نکنید. هیچ فرمولی را ذهنی حل نکنید. حتما نمونه سوالات سال های قبل و کلید تصحیح آن ها راببینید.
  5. بسیاری از نکاتی که در امتحانات نهایی مورد سوال واقع می شوند در امتحانات عادی مورد توجه قرار نمی گیرند. یکی از مصادیق چنین سؤالاتی، مسائلی است که عیناً از کتاب درسی و حتی مثالهای کتب درسی در آزمون مطرح می شود.
  6.  بهترین راه جهت آماده شدن برای شرکت درهر آزمونی، شرکت در آزمون های مشابه است. برای شرکت در امتحانات نهایی نیز بهترین کار حل مسائل مشابه امتحانات نهایی یا حل نمونه سؤالات سالهای گذشته ی این امتحانات است. اگر به خاطر داشته باشید، چند آزمون از سری آزمون های امتحانات نهایی را دست نخورده باقی گذاشته بودیم، تا در چنین روزهایی به بررسی آنها بپردازیم و آنها را به عنوان بهترین سؤالات قابل تمرین، مورد استفاده قرار دهیم.
  7.  در امتحانات نهایی، با توجه به سطح سؤالات، زمان زیادی برای پاسخ گویی به سؤالات در نظر گرفته شده است ولی اکثر دانش آموزان به جای استفاده از چنین وقتی و صرف کردن آن برای تقویت دقت در پاسخ به سؤالات، با بی دقتی و سرعت زیاد، نمره های زیادی را در این آزمون ها از دست می دهند. کمی حوصله به خرج دهید و تا پایان،در جلسه ی آزمون حضور داشته باشید.
  8. در روز قبل از هر آزمون، به حل تمارین و مثالهای کتاب درسی بپردازید و نکات را از کتاب درسی نیز مطالعه کنید تا مبادا نکته ای از نظر شما پنهان مانده باشد یا نکته ای در کتاب درسی ذکر شده باشد که دبیران شما تدریس آن را فراموش کرده باشند.

روز امتحان نهایی

حال که فهمیدید، چگونه برای شرکت در امتحانات نهایی آماده شوید، چند نکته را در رابطه با روزهای آزمون و شرکت در آزمون برایتان ذکر میکنم که امیدوارم، عمل به آنها باعث موفقیت هر چه بیشتر شما و نتیجه گیری بهتر از معلوماتتان شود.

دوست عزیز، حتماً تا به حال متوجه این نکته شده اید که هر جا حرف از استرس و اضطراب به میان می آید، عملکردها ضعیف میشود و راندمان آنچه مطالعه کردید کاهش می یابد، نمرات آزمون ها افت می کند و هیچ گاه نتیجه ای که متناسب با میزان زحمات شما باشد، حاصل نمی شود.

بسیاری از دانش آموزان ، با مطالعه این مقاله، فوراً می گویند << خوب، استرس که دست خود آدم نیست…>>، در صورتیکه چنین حرفی، کاملاً اشتباه است. این خود شما هستید که با نگرانی های بی مورد، به اضطراب دامن می زنید. مگر غیر از این است که شما همه مطالب (یا اکثر آنها) رابه خوبی یاد گرفته اید و تکرار کرده اید، پس جایی برای نگرانی نیست، مطمئن باشید: << سؤالات از کره مریخ نخواهند آمد.>>

در روز آزمون هم به معلومات خود اطمینان داشته باشید، با خونسردی در صندلی خود قرار بگیرید. پس از اعلام شروع آزمون، چشمان خود را ببندید، چند نفس عمیق بکشید، به خدا توکل کنید و با نام او، پاسخ به سؤالات را آغاز کنید. حتماً موفق خواهید شد.

یک نکته را  به علت اهمیت فراوانش، دوباره در اینجا متذکر میشوم و آن عبارتست از تاًثیر امتحانات نهایی در نتایج کنکور سراسری . اگر این نکته، در هنگام برگزاری آزمون همواره در خاطر شما باشد، دقت شما در پاسخ گویی به سؤالات، دو چندان خواهد شد و هرگز زمان آزمون را به راحتی از دست نخواهید دادو جلسه آزمون را به سرعت ترک نخواهید کرد. و حتماً پس از پاسخ گویی به سؤالات، یکبار دیگر همه سؤالات و پاسخها را چک کنید تا چیزی از قلم نیوفتد، زیرا اگر چنین اتفاقی بیوفتد، بعداً افسوس شما را به همراه خواهد داشت. امیدوارم به این نکته ها، توجه کافی داشته باشید تا موفقیت خود در امتحانات نهایی را تضمین کنید.

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود