۹ روش براي افزايش تمرکز در درس خواندن

سلام. شاید شما هم مثه خیلی از دانش آموزا وقتی دارین درس میخونین ، بعده یه بازه زمانی طولانی به خودتون بیاین و متوجه شین که اصلا مشغول مطالعه نبودین و در دنیای تفکرات و تخیلات خودتون غرق بودین. لذا ظبیعتا ۹ روش براي افزايش تمرکز در درس خواندن مطلب جالبی واسه شما هست. روش هایی رو اینجا میخوام بهنون بگم که بدونین چگونه هنگام درس خواندن، حواستان بيش‌تر جمع مي‌شود به شخصه از چندتاشون استفاده میکردم. شما هم سعی کنین از این روشا استفاده کنین :

افزايش تمرکز در درس خواندن

۱) هنگام درس خواندن، کاغذ و خودکاري کنار دستتان بگذاريد و فکرهايي را که به ذهنتان مي‌رسد و مزاحم درس خواندتان مي‌شود، يادداشت کنيد. با اين کار ديگر نگران فراموش کردن کارها و ايده‌ها نيستيد و به خودتان يادآوري مي‌کنيد درست است که اين کارها به اندازه‌اي مهم هستند که آن‌ها را يادداشت کنيد و بعداً برايشان کاري انجام دهيد، امّا آن‌قدر مهم نيستند که به خاطرشان درس خواندن را متوقّف کنيد.

۲) سعي کنيد هدف مشخّصي را معيّن کنيد که در هر بار درس خواندن، به آن برسيد. اين کار کمک مي‌کند توجّه‌تان را به کار مشخّصي که در دست داريد، معطوف کنيد. هم‌چنين اين کار بازخوردي از پيشرفت، به شما مي‌دهد.

۳) به اين فکر نکنيد که: «بايد همه‌چيز کامل باشد.» اين شعار را در ذهن داشته باشيد که: «با شرايطي که دارم، بيش‌ترين تلاش خود را خواهم کرد.»

۴) سعي کنيد جاي خاصّي را براي درس خواندن انتخاب کنيد که وسايل حواس پرت‌کني، مثل راديو و تلويزيون در آن نباشد.

شهریور ماه چطوری درس بخونیم؟

۵) محلّ درس خواندن خود را تميز و مرتّب نگه داريد و سعي کنيد از آن فقط براي درس خواندن استفاده کنيد. اين کار حواس‌پرتي را کاهش مي‌دهد و کمک مي‌کند راحت‌تر به حالت تمرکز دست يابيد.

افزايش تمرکز در درس خواندن

۶) ‌درس خواندن را در دوره‌هاي زماني محدود انجام دهيد تا بدانيد به زودي نقطه‌ي پايان فرا مي‌رسد. بي‌وقفه درس خواندن، طوري که به نظر مي رسد نقطه‌ي پاياني وجود ندارد، سخت‌تر است.

۷) همه‌ي کتاب‌ها، جزوه‌ها و کتاب‌هاي کمک درسي‌تان را کنار دست‌تان بگذاريد. اگر لازم باشد براي آن‌ها از جايتان بلند شويد يا مدّتي دنبالشان بگرديد، حواس‌تان بيش‌تر پرت مي‌شود.

۸) با هم‌کلاسي‌هايتان راجع به درس‌خواندن‌تان صحبت کنيد. با بحث کردن درباره‌ي مطالب مهمّ درس، ذهنيّت معقولي درباره‌ي مسائل مهمّ درس و سؤال‌هايي پيدا مي‌کنيد که بيش‌تر ممکن است در امتحان بيايند. اين کار هم‌چنين فرصت ايده‌آلي است براي آشنايي با نظرات ديگران؛ درس خواندن گروهي، راه بي‌نظيري براي مطالعه‌ي فعّال است.

۹) گاهي اوقات دانش‌آموزان و دانشجويان، از وضعيت جزوه‌هاي خود راضي نيستند و جزوه‌ي ديگران را قرض مي‌گيرند تا مال خودشان را کامل کنند. يادتان باشد هميشه جزوه‌هايتان را بر اساس تاريخ، مرتّب کنيد و موضوع اصلي درس را بيابيد. وقتي جزوه مي‌نويسيد، حاشيه‌ي آن‌ را خالي بگذاريد تا بعداً بتوانيد سوال‌ها، توضيح‌ها و کلمات کليدي را که به ذهن‌تان مي‌رسد، کنار آن بنويسيد. هم‌چنين نبايد تا آخر سال صبر کنيد تا متوجِّه شويد جزوه‌هايتان ناقص است. هر هفته جزوه‌هايتان را مرور کنيد. اگر لازم بود آن‌ها را کامل کنيد و قسمت‌هايي را که نمي‌فهميد، از معلّم يا استاد بپرسيد.

برنامه ریزی کنکور تجربی در شش گام

خب امیدوارم ۹ روش براي افزايش تمرکز در درس خواندن واسه شما مفید بوده باشه. مشتاقیم نظرات خودتون و روش هایی که خودتون استفاده میکنین رو تو بخش نظرات بگین.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک جلسه مشاوره رایگان

برای یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجوی پزشکی، فرم زیر را پر کنید
درخواست یک جلسه مشاوره رایگان
close-link
دریافت لینک دانلود