اهمیت تحلیل و ارزیابی آزمون های آزمایشی

اهمیت شرکت در آزمون های آزمایشی بر کسی پوشیده نیست و هرساله تعداد زیادی از داوطلبان کنکور در آزمون های آزمایشی مختلف مانند قلم چی ، گزینه دو و گاج شرکت می کنند. می توان با قاطعیت گفت که اکثر یا همه رتبه های برتر حداقل در چند آزمون آزمایشی(برای مثال آزمون های قلم چی و جامع سنجش) شرکت کرده اند. اما ما در این مقاله می خواهیم بیشتر در مورد اهمیت ارزیابی آزمون های آزمایشی با شما صحبت کنیم.

ارزیابی آزمون های آزمایشی
ارزیابی آزمون های آزمایشی

اهمیت آزمون های آزمایشی را در چند مورد می توان شرح داد:

 1. مورد اول: شرکت در آزمون های آزمایشی به صورت پیوسته، سبب می شود که داوطلب همیشه در جو کنکور حضور داشته باشد و انگیزه اش را از دست ندهد.
 2. مورد دوم: آشنا شدن با سوالات و شرایط کنکور است.
 3. مورد سوم: چگونگی مدیریت زمان سر جلسه کنکور
 4. مورد چهارم: تحلیل و ارزیابی آزمون های آزمایشی است. به نظر راقم، این جنبه از آزمون های آزمایشی، مهم ترین وظیفه داوطلب است. شرکت در آزمون آزمایشی بدون تحلیل و ارزیابی آزمون، کاری است ابتر و ناقص.

اهمیت تحلیل و ارزیابی آزمون های آزمایشی

در تحلیل و ارزیابی آزمون آزمایشی ما به نکاتی دست می یابیم که با هیچ روش مطالعه ای نمی توان به آن دست یافت.

یکی از موارد شایعی که داوطلبان کنکور در مراجعه شان به مشاور آن را بازگو می کنند این است که: “من سر جلسه آزمون به چندتا از سوالات نتونستم جواب بدم ولی موقع تحلیل و ارزیابی به راحتی به همون سوالات جواب دادم.”

پاسخ دادن به سوالاتی که بلد هستیم سر جلسه آزمون آزمایشی، مهارتی است که با تحلیل و ارزیابی دقیق آزمون و مرور مطالب، قبل از آزمون میسر می شود.

یکی دیگر از راهکارهایی که برای رفع این مشکل توصیه می شود، استفاده از تکنیک ضربدر و دایره است که در مقاله “چگونه در آزمون وقت کم نیاوریم” به آن پرداخته ایم. منطق این راهکار این است که زمانیکه ما به سوالی می رسیم، ذهن شروع میکند به بررسی دانسته های ما.

بعضی از مطالب بدلیل اینکه قبلا به خوبی درک و مرور شده اند، سریع در دسترس ذهن قرار می گیرند. اما یافتن برخی دیگر از مطالب برای ذهن، زمان بر است و ما باید به ذهن مان زمانی بدهیم تا بتواند به مطالب مرتبط با آن سوال دسترسی پیدا کند. این امر در تکنیک ضربدر و دایره، محقق می شود.

دلیل این هم که موقع تحلیل و ارزیابی آزمون، پاسخ دادن به بعضی سوالاتی که در زمان آزمون نتوانسته ایم به آنها پاسخ دهیم، سهل می گردد، هم همین است. ذهن ما از زمان آزمون تا موقع تحلیل و ارزیابی آزمون، زمان کافی برای دستیابی به اطلاعات مربوطه داشته است.

در نتیجه، فهم و مرور مطالب و استفاده از تکنیک ضربدر و دایره، در حل تست های کنکور بسیار کمک کننده است.

موقع تحلیل و ارزیابی آزمون، توجه به نقاط ضعف و قوت و موفقیت یا عدم موفقیت در مدیریت زمان حائز اهمیت است.

در موقع تحلیل و ارزیابی آزمون، متوجه می شویم که صورت برخی از سوالات را درست نخوانده ایم. که این هم به نوبه خود، یکی از شایع ترین اشتباهاتی است  سر جلسه آزمون رخ می دهد.

در نتیجه، تحلیل و ارزیابی آزمون آزمایشی ، جزء لاینفک آزمون های آزمایشی است که باید در همان روز آزمون آزمایشی به آن پرداخته شود.

این پست چقدر براتون مفید بود؟

میانگین امتیاز ها: / ۵. تعداد رای ها:

آیا سوالی در مورد این مطلب دارین؟

هر سوالی در مورد این پست دارین در بخش کامنت ها بپرسین، مشاورین دانشجوی پزشکی مکتبستان در کوتاهترین زمان پاسخ میدن.مشاوره کنکور
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. petagos می گوید

  سلام اقای دکتر ممنون از کمکتون واز وقتی که برای ما کنکوری ها میزارین
  من تا الان خوب نخوندم ساعت مطالعمم پایینه
  هروقت میخوام جدی شروع کنم یاد اشتباهاتم میوفتم
  یاد کم کاری هام
  طوری که الان دیگه هیچ امیدی ندارم
  دوستام میگن دیگه فرصتی نیست
  نا امیدم میکنن ولی زیاد به حرفاشون دل نمیبندم پیش خودم میگم منم میتونم امیدوالگویی باشم برای بقیه که۶ماه مونده به کنکورم میشه موفق شد امابین درس خوندن همش به اشتباهاتم فکرمیکنم ومیگم به هدفم نمیرسم
  کلا گیج و سردرگمم به خوذم میگم دیگه امیدی نیست افزایش تراز داشته باشم
  جای من ۶۰۰۰به بالا نیست
  میگم من نمیتونم ۱۰_۱۶ساعت در روز مطالعه داشته باشم اگر داشته باشم خیلی ها از من جلوترن
  لطفا با فایل صوتی این موج های منفی رو ازمن و بقیه کنکوری ها دورکنین
  ممنونم

هدیه مکتبستان برای کنکوریها

فیلم تدریس ۱۵% مباحث کنکور۹۹
(!کاملا رایگان)
دریافت رایگان پکیج
close-link
دریافت لینک دانلود