ادبیات کنکور – چگونه ادبیات بخوانیم

سلام. تو این پست میخوام راجع به ادبیات و کنکورش صحبت کنم. خوندن ادبیات کنکور روش خاصی واسه خودش داره که خیلیا به خاطر اینکه ازش بی اطلاع هستن خیلی مینالن از ادبیات کنکور به طور کلی می توان ادبیات کنکور را به ۵ مبحث اصلی تقسیم کرد.

ادبیات کنکور
ادبیات کنکور

مباحث ادبیات کنکور:

لغات و املاء و ترکیب های کنایی،

قرابت معنایی و تناسب،

آرایه های ادبی،

تاریخ ادبیات

زبان فارسی

ما باید سعی کنیم ادبیات رو بخش بخش یاد بگیریم. البته بخش بندی یا همون تقسیم بندی بر اساس تقسیم بندی تست های کنکور سراسری.

املا

بخش اولی که گفتم املاس. خیلیا فک میکنن خیلی سخته. ولی ما میگیم اتفاقا خیلی هم آسونه. واسه اینکه مهارتتون رو در تست های املا ادبیات کنکور قوی کنید سعی کنید درس هایی از کتاب درسی که معمولا نثرهای قدیمی هستش رو یه بار روخونی کنید به قصد یادگیری املای لغاتش. چیزی خارج از این نیست املای کنکور! تست هاشم معمولا به این صورته که یا میگه کدوم کلمه غلطه یا چند تا غلط مشاهده میکنید. یه بار نثر ها رو روخونی کرده باشین هیچ مشکلی ندارین.

قرابت معنایی

قرابت معنایی یه سری تست ها هستن که فقط توشون بیت های شعر رو میبینید. سبکشون اینجوریه که مثلا یه بیت شعر میدن میگن با کدوم همخونی داره. یا یه بیت شعر میدن ۴تا گزینه میگن کدوم با بیت سوال همخونی نداره. یا یه بیت میدن. چند تا بیت دیگه هم زیرش. بعد میگن چند تاشون با صورت سوال همخونی دارن. کلا توی همین زمینه هاس. خب حالا چیکار باید کنیم تا بهتر تست های قرابت ادبیا کنکور رو بزنیم؟ اولا وقتی کتاب درسی و اشعارشو میخونین معنی رو حفظ نکنین. بیت رو بخونین مفهومشو برداشت کنین! همین. مثلا (نابرده رنج گنج میسر نمیشود) مفهوم:کار و تلاش. نصفه راه این بود. نصف دیگه هم تست زدن زیاده. یه سری کتابا تستای خوبی دارن. مثه خیلی سبز. ادبیات شم ادبی میخواد . تست زیاد کار کنید تا شم ادبیتون بالا بره!

ریاضی تجربی / مباحث آسان

آرایه ادبی

اینجور تست ها یکم سختن. مثلا یه بیت یا متن میدن بعد ۴تا گزینه میدن. تو هر گزینه هم چند تا تست. بعد میگن کدوم گزینه آرایه های موجود در این بیته. خب اولا که آرایه های کتاب درسی رو خوب بخونین و یاد بگیرین. تست های آرایه زیاد حل کنید. تو ادبیات کنکور هرچی قبلش بیشتر تست حل کرده باشید مهارت و تسلطتون بیشتر میشه. یه سری کتابای خوب هم واسه آموزش آرایه تو بازار هست که میتونین ازشون بهره ببرین.

تاریخ ادبیات

پس از این سه مبحث نوبت به تاریخ ادبیات می رسد. درست است که مبحث تاریخ ادبیات نسبت به تعداد سوالات خود در کنکور حجم زیادی دارد، اما مزیت تاریخ ادبیات این است که همه ی سوالات کنکور دقیقا در کتاب درسی ذکر شده اند و تنها بایستی با مرور کافی آن ها را به خاطر سپرد. در مبحث تاریخ ادبیات از بر کردن آثار نویسندگان و شعراء امری ضروری است و همیشه از آن ها در کنکور سوال مطرح می شود.

برای اینکه راحت تر این آثار را به خاطر بسپاریم بهتر است از آن ها کد یا کلمه ای بسازیم و در کنار نام آن شاعر یا نویسنده یادداشت کنیم برای مثال از آثار دکتر علی شریعتی که در کتاب ذکر شده: فاطمه،فاطمه است. هبوط، مسئولیت شیعه بودن و کویر می توان کدفهمک را ساخت و آن ها را ساده تر به خاطر سپرد یا در مورد آثار علی موذنی:ملاقات در شب آفتابی، نه آبی نه خاکی، ارتباط ایرانی و در انتظار شاعر می توان کد مناد را ساخت.

چجوری توجهمون رو در خوندن دروس افزایش بدیم؟؟!

زبان فارسی

مبحث زبان فارسی نیز در واقع کتاب درسی زبان فارسی سال سوم دبیرستان است، این مبحث نسبت به سایر مباحث نیاز به تست زنی بیشتری دارد و بهتر است پس از مطالعه هر درس زبان فارسی به اندازه ای از آن تست حل کنیم که مطمئن شویم به درک کافی از آن درس رسیده ایم.

بیشتر سوالات مبحث زبان فارسی از چند درس خاص مطرح می شود اما بهتر است برای همه ی درس ها به اندازه ی کافی وقت در نظر بگیریم. پس از این که مباحث را به صورت جداگانه مطالعه و تست زنی کردیم، چند آزمون جامع هم حل می کنیم تا هر پنج مبحث را با هم و یک جا مرور کرده باشیم.

 

با کلیک بر روی جزوات کنکوری ادبیات هم میتونین جزوات کنکوری ادبیات سایت رو مشاهده کنید.

 

ادبیات کنکور
ادبیات کنکور

 

با توجه به این که سوالات کنکور ادبیات دقیقا از الگوی مذکور پیروی می کنند، اجرای این شیوه در مطالعه ی ادبیات نتیجه ی بسیار خوبی در این درس را برای شما به ارمغان میاره، و آخرین نکته این که بهترین کتاب ادبیات کنکور، کتابی است که به این سبک گردآوری شده است، مثل کتاب ادبیات جامع خیلی سبز یا مهروماه و یا هر کتاب دیگری که به این شکل نگاشته شده است.

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

توصیه های مهم در هنگام مطالعه
درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود