حذف کنکور ۱۴۰۰ | آیا کنکور سراسری حذف میشود؟

حذف کنکور 1400

امکان حذف کنکور ۱۴۰۰ وجود دارد ؟

چند سالی است موضوع حذف کنکور ۱۴۰۰ یا عدم حذف آن، دانش آموزان و داوطلبان پذیرش در دانشگاه‌ها را سردرگم کرده است. در این بین، دشواریِ کنکور ۹۹ باعث شده شایعات در خصوص حذف کنکور ۱۴۰۰ بیش از همیشه افزایش یابد. این دغدغه، نه‌تنها دانش آموزان را درگیر کرده بلکه والدین آن‌ها را نیز به فکر فرو برده است. حالا این پرسش‌ برای بسیاری از داوطلبان مطرح می‌شود که در صورت حذف کنکور چگونه می‌توان عادلانه و بی‌آنکه حقی پایمال شود، در دانشگاه و رشته‌ی موردنظر پذیرش بگیرند؟

  • سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ چه میشود؟
  •  آیا اساساً می‌توان به حذف کنکور ۱۴۰۰ امیدوار بود یا نه؟ آیا حذف کنکور ۱۴۰۰ به نفع داوطلبان کنکور خواهد بود؟
  • نحوه ی کنکور ۱۴۰۰ چگونه است؟

سوالاتی از این قبیل، بسیارند! در این مطلب از مکتبستان، می‌خواهیم قدری درباره این موضوعات صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

مزایا و معایب حذف کنکور ۱۴۰۰

در نگاه اول حذف کنکور عادلانه به نظر نمی‌رسد؛ زیرا کنکور رقابتی است که موفقیت در آن تا حد زیادی به عیار علمی دانش آموزان بستگی دارد.

واضح است که دانش‌آموزی با سطح معلومات اندک و حتی متوسط، نمی‌تواند شانسی برای نشستن روی صندلی دانشگاه‌های خوب کشور داشته باشد. همچنین نمره و معدل دیپلم نیز نمی‌تواند معیار مناسبی برای تعیین شایستگی داوطلب و ارزیابی توانایی‌های او برای ورود به دانشگاه باشد.

اما از سوی دیگر هم اگر عمیق‌تر به موضوع کنکور نگاه کنیم، می‌بینیم ماهیت کنکور نوعی بی‌عدالتی درون خود دارد! آزمونی که با تعیین زمانی محدود، سرنوشت جوانان را رقم میزند و درصورتی‌که داوطلب در همان چند ساعت به هر دلیلی نتواند بهترین عملکردش را ارائه دهد، زحمات یک‌ساله‌اش، به باد می‌رود.

بااین‌حال، تا به امروز استدلال‌های مختلفی در خصوص حذف یا عدم حذف کنکور ۱۴۰۰ مطرح شده که البته همچنان بحث پیرامون این موضوع ادامه دارد.

 

ورود به دانشگاه‌ها و موضوع سهمیه‌ها

موضوع سهمیه‌های خاص، یکی از اعتراضات رایج و البته تا حدی واردِ داوطلبان آزمون‌های سراسری است.

تمدید مجدد مهلت ویرایش اطلاعات آزمون سراسری

مقامات مسئول در توجیه این موضوع، استدلال‌های خاص خودشان را بیان می‌کند اما همان‌طور که مشاهده می‌کنیم داوطلبان همچنان قانع نشده و هر سال از این موضوع، به‌عنوان یکی از دلایل عدم موفقیتشان در کنکور یاد می‌کنند و مدعی هستند که در حقشان اجحاف می‌شود.

صرف‌نظر از حذف کنکور ۱۴۰۰ به نظر می‌رسد حتی اگر شرط معدل و آزمون‌های ورودی به دانشگاه، سازوکاری برای پذیرش داوطلبان باشند، کماکان مزایایی برای دانش‌آموزانی که مشمول سهمیه‌های خاص هستند، وجود داشته باشد.

البته موضوع تعیین سهمیه برای ورود به دانشگاه، بحثی پیچیده است که در اینجا فرصتی برای پرداختن به آن نیست. اما شاید برخی بازنگری‌ها در این زمینه از سوی مسئولان و تصمیم‌سازان، خالی از لطف نباشد. بااین‌حال، فراموش نکنیم که موضوع سهمیه کنکور به‌تنهایی هرگز نمی‌تواند سدی بر سر راه اراده یک داوطلب کنکوری باشد.

سهمیه در کنکور، موضوع جدیدی نیست و می‌بینیم که هر سال، داوطلبانی به رتبه‌های خوب دست پیدا می‌کنند که بسیاری از آن‌ها، از این امتیاز بی‌بهره هستند. بنابراین بهتر است خیلی فکرتان را درگیر این موضوع نکنید و آنچه را موظف به انجام آن هستید، به‌درستی انجام دهید. همین کفایت می‌کند!

آخرین سنگر، کنکور نیست!

با وجود همه‌ی مشکلات کنکور و دردسرهای آن باید بدانیم که موفقیت در کنکور، تنها راه خوشبختی نبوده و همه چیز به کنکور خلاصه نمی‌شود.

زندگی مفهومی به‌مراتب بزرگ‌تر از این حرف‌هاست و فراز و نشیب‌های بسیاری دارد که کنکور تنها یکی از چالش‌های کوچک آن است. ناکامی در کنکور به‌منزله‌ی پایان زندگی و تباهیِ آینده نیست.

صِرف شرکت در این آزمون پرحاشیه به‌خودی‌خود، تلاش و انرژی زیادی از دانش آموزان می‌گیرد؛ بنابراین داوطلبان و مخصوصاً والدین، نباید کنکور را با همه چیز اشتباه بگیرند! در صورت حذف کنکور ۱۴۰۰، دیگر موضوعی تحت این عنوان نیز مطرح نخواهد بود و والدین باید پذیرای این واقعیت باشند که زندگی فرزندانشان الزاماً وابسته به کنکور نیست و روزی باید این تفکر را که بعضاً سدی محکم در مسیر آمال و آرزوهای فرزندانشان است، کنار بگذارند.

افزایش تاثیر سوابق تحصیلی درکنکور94

راه‌های خوشبختی در زندگی، درست مثل راه‌های رسیدن به خدا می‌تواند به تعداد انسان‌های روی زمین باشد!

اضطراب و نگرانی

اضطراب و نگرانی حذف کنکور ۱۴۰۰ را به خود راه ندهیم!

موضوع حذف کنکور، سالیان سال است که مطرح می‌شود و هر سال شایعه‌ی حذف آن به گوش می‌رسد. اما حتی با وجود این و به‌رغم انتظار برای تحقق این اتفاق، هنوز هم تغییری در ماجرا رخ نداده و به نظر می‌رسد کنکور ۱۴۰۰ و همین‌طور کنکورهای چند سال بعد از آن، کماکان در صحنه می‌مانند. پس بهتر است بدنبال بهترین منابع کنکور باشید.

این خبر برای بعضی‌ها خوشحال‌کننده و برای بعضی دیگر، غم‌انگیز است. اگر عاشق رقابت هستید، طبعاً عدم حذف کنکور را اتفاق خوبی می‌دانید و اگر هم نیستید، حداقلش این است که باید تمام تلاشتان را در این رقابت به خرج دهید تا بعدها، جایی برای افسوس باقی نماند در همین راستا می توانید محاسبه تراز کنکور استفاده نمایید تا میزان آمادگی خود را بسنجید.

به‌عنوان یک قاعده کلی، سعی کنید نه‌فقط در بحث کنکور بلکه در همه مراحل زندگی، تابع شرایط باشید و خود را برای مواجهه با هر حالتی آماده کنید.

حالا که کنکور احتمالاً حذف نمی‌شود، تلاش کنیم!

این گزاره فقط مخصوص کنکور ۱۴۰۰ نیست و شامل حال آن دسته از داوطلبانی هم که در کنکور ۹۹ موفق نبوده‌اند، می‌شود.

اگر از داوطلبان کنکور ۹۹ در تمامی رشته‌ها، به‌ویژه رشته‌های تجربی و ریاضی درباره کنکوری که تجربه کرده‌اند، سوال کنید ممکن است با جواب‌های بسیار ناامیدکننده‌ای مواجه شوید که عزم و امیدتان را برای موفقیت در کنکور، سست کند و باورهای شما را نسبت به کنکور ۱۴۰۰ تغییر دهید.

کنکور ۹۹ به‌ تمامی داوطلبان نشان داد که هیچ چیز قابل پیش‌بینی نیست و داوطلبان نباید متصور شوند که اگر سالی کنکور سخت و یا آسان است، سال آینده عکس آن اتفاق خواهد افتاد و یا هر ساله سوالات دروس مختلف با یک رویه‌ی منظم مطرح خواهند شد.

کنکور ۱۴۰۰ می‌تواند بسیار آسان و یا حتی سخت‌تر از کنکور ۹۹ باشد! اما مسئله‌ای که نباید فراموش شود و اراده‌ی ما را اسیر تندباد ترس و اضطراب کند این است که کنکور فقط و فقط برنامه‌ریزی و تلاش است و این دو، موفقیتتان در این رویداد علمی را تا حد زیادی تضمین می‌کنند. برای این منظور پیشنهاد میکنیم مقاله ” برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۰ ” را مطالعه کنید.

فصل های مهم و پرکاربرد زیست در کنکور 1400-مباحث تست خیز زیست

سختی و سادگی سوالات کنکور، نباید موضوع نگران‌کننده‌ای برایتان باشد. کافی است از درستی عملکردتان مطمئن شوید و آهسته و پیوسته در مسیری صحیح گام بردارید. ضمناً مشاوره کنکور می‌تواند نقش مؤثری در موفقیتتان ایفا کند و بهتر است از این سلاح مکمل، غافل  نشوید. فراموش نکنید حذف کنکور ۱۴۰۰ نیاز به شرایطی دارد که پیش بینی می شود این شرایط با زمان زیادی محیا می شود.

برخی از سوالات رایج

آیا حذف کنکور ۱۴۰۰ امکان پذیر است؟

چند سالی است موضوع حذف کنکور یا عدم حذف آن، دانش آموزان و داوطلبان پذیرش در دانشگاه‌ها را سردرگم کرده است. در این بین، دشواریِ کنکور ۹۹ باعث شده شایعات در خصوص حذف کنکور ۱۴۰۰ بیش از همیشه افزایش یابد.

آیا حذف کنکور مزایا دارد؟

در نگاه اول حذف کنکور عادلانه به نظر نمی‌رسد؛ زیرا کنکور رقابتی است که موفقیت در آن تا حد زیادی به عیار علمی دانش آموزان بستگی دارد.

سرنوشت کنکور ۱۴۰۰ چه میشود؟

این دغدغه، نه‌تنها دانش آموزان را درگیر کرده بلکه والدین آن‌ها را نیز به فکر فرو برده است. حالا این پرسش‌ برای بسیاری از داوطلبان مطرح می‌شود که در صورت حذف کنکور چگونه می‌توان عادلانه و بی‌آنکه حقی پایمال شود، در دانشگاه و رشته‌ی موردنظر پذیرش بگیرند

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

1 دیدگاه برای “حذف کنکور ۱۴۰۰ | آیا کنکور سراسری حذف میشود؟

  1. احمد گفته:

    به نظرم این سوال خیلیاست که آیا کنکور ۱۴۰۰ حذف میشود بنظرم لغو کنکور ۱۴۰۰ به همین سادگیا نیست برداشتن کنکور ۱۴۰۰ توی این زمان کم امکان پذیر نیست بنظرم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک جلسه مشاوره رایگان

برای یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجوی پزشکی، فرم زیر را پر کنید
درخواست یک جلسه مشاوره رایگان
close-link
دریافت لینک دانلود