آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز

آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز

تا چه اندازه به سه ماه پایانی پیش از کنکور اهمیت می‌دهید؟ آیا فکر می‌کنید سرنوشت شما در کنکور از ماه‌های قبل رقم خورده است و در این زمان کاری از دست‌تان برنمی‌آید؟

آمادگی برای کنکور زبان در 90 روز
آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز

می‌خواهم شما را با تصویری آشنا روبرو کنم که آن را تجربه کرده‌اید. فرض کنید در کلاس درس هستید و بدون اطلاع قبلی متوجه می‌شوید که معلم می‌خواهد امتحان بگیرد. دانش‌آموزان اعتراض می‌کنند اما معلم امتحان را لغو نمی‌کند. تنها به شما اجازه می‌دهد یک ربع مطالعه کنید. شما با عجله مشغول مطالعه می‌شوید و سعی می‌کنید از این فرصت کوتاه نهایت استفاده را بکنید. زمانی که امتحان شروع می‌شود و متوجه می‌شوید که آن زمان کوتاه پیش از امتحان کار خود را کرده است.

ممکن است نتوانید به همه سوالات جواب دهید اما سوالاتی را که پیش از امتحان خواندید به خوبی جواب می‌دهید. تعجب نکنید، معجزه‌ا‌ی اتفاق نیفتاده است بلکه به کارکرد ذهن‌تان مربوط می‌شود. ذهن شما اطلاعات را در حافظه حسی ذخیره و به حافظه کوتاه مدت انتقال می‌دهد. بنابراین، چند دقیقه بعد به خوبی می‌توانید جواب دهید. سه ماه پیش از کنکور دقیقاً حکم آن یک ربع طلایی را دارد چون بارها مطالب را مرور می‌کنید. حتی اگر چیزی نخوانده باشید می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید و شرایط در کنکور رشته زبان کاملاً برای شما آسان‌تر از رشته‌های دیگر است. اما آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز چطور اتفاق می‌افتد؟

 

دورس طلایی و فرصت طلایی

بعضی از دروس یادگیری‌شان زمان و تمرین زیادی می‌طلبد. ریاضی و فیزیک را نمی‌شود در چند ماه یاد گرفت بلکه همه چیز به عملکرد شما در دوران دبیرستان و آمادگی شما در روزهای قبل بستگی دارد اما دروس حفظی حکایت متفاوتی دارند. اگر شما روش خوبی داشته باشید می‌توانید در کوتاه‌ترین زمان به آن مسلط شوید. در ادامه درباره این روش‌ها توضیح خواهم داد اما چیزی که لازم است الان بدانید این است که شرایط شما به عنوان داوطلب رشته زبان متفاوت و عالی است. فقط لازم است به صورت جدی شروع کنید حتی اگر این کار سه ماه قبل از آزمون سراسری باشد. استیون کینگ نویسنده معروف آمریکایی می‌گوید«ترسناک ترین لحظه همیشه پیش از شروع کار است» پس شروع کنید تا تمام حس‌های منفی از سرراه‌تان کنار برود.

اکنون به منظور آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز چند توصیه‌ی کاربردی را با شما در میان می‌گذاریم.

۱- با استرس خداحافظی کنید

اگر ماه‌های اول سال نتوانستید به خوبی درس بخوانید، اگر تابه‌حال جدی نبودید، اگر داشتید در رشته‌ی دیگری می‌خواندید و حالا به هر دلیلی می‌خواهید روی آزمون زبان انگلیسی تمرکز کنید، اصلا نگران نباشید زیرا فرصتی را از دست نداده‌اید و همه چیز در این سه ماه پایانی اتفاق می‌افتد. فراموش نکنید شما پنج درس بیشتر ندارید و رقابت در کنکور زبان محدود است. شما همین الان خودتان را دانشجوی زبان تصور کنید که  دارید برای رتبه و دانشگاه بهتری رقابت می‌کنید. در کنکور تجربی رقابت بین چند صدهزار داوطلب است و با کمی اشتباه موقعیت‌شان را از دست می‌دهند اما همه چیز آماده است که شما وارد دانشگاه دلخواه‌تان شوید.

به طور کلی سرنوشت دروس عمومی در سه ماه آخر تعیین می‌شود. داوطلبان همیشه از فراموش کردن درس‌های عمومی ناراضی هستند و اگر شما بتوانید با تمرکز و دقت مطالب را بخوانید، می‌توانید روی آن مسلط شوید. در کنکور زبان هم بخش زیادی از موفقیت به درس‌های عمومی وابسته است پس با یک برنامه متعادل شروع کنید.

چیزی که به شما انگیزه بالایی می‌دهد درس زبان انگلیسی است، یعنی مهم‌ترین درس شما. حتماً دلیلی دارید که در رشته‌ی زبان انگلیسی شرکت می‌کنید یا به احتمال قوی سطح انگلیسی شما از بقیه همکلاسی‌هایتان بالاتر است. همچنین به این درس علاقه دارید. با همین توصیفات شما قسمتی از راه موفقیت را طی کرده‌اید.

زمانی که دارید برای زبان تخصصی تمرین می‌کنید به صورت پیش فرض بدانید که به خوبی از عهده زبان عمومی برمی‌آیید زیرا جواب دادن به زبان تخصصی به این معناست که بر کتاب زبان دوم و سوم مسلط هستید. اگر حتی کتاب‌های درسی را هم شروع نکردید باز هم نگران نباشید زیرا بودجه بندی سوالات در زبان عمومی محدود است. مثلاً اگر بر بخش‌های گرامر کتاب که تعدادشان هم زیاد نیست مسلط شوید به راحتی از عهده جواب دادن به پنج سوال گرامر برمی‌آیید. پس به منظور آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز، فقط کافی‌ست برنامه‌ی هدفمندی داشته باشید.

 

۲- نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کنید

آیا از دروسی مانند عربی خسته شدید؟ اعتقاد دارید هرچه می‎‌خوانید باز هم نمی‌توانید نتیجه‌ی خوبی بگیرید؟ شاید هم ضریب پایین‌تر آن شما را گول می‌زند که از خیر خواندنش بگذرید و درس‌های دیگر را تقویت کنید. در آن صورت شانس قبولی در دانشگاه موردعلاقه‌تان را کاهش می‌دهید. یا مثلا فکر می‌کنید که خواندن زبان فارسی هیچ اهمیتی ندارد و باقی سوالات ادبیات را خوب جواب می‌دهید. اولاً شما از میزان آسانی یا سختی دیگر درس‌ها یا قسمت‌ها باخبر نیستید. ممکن است سوالات املاء از زبان فارسی سخت‌تر باشد آن وقت هر‌دو را از دست می‌دهید. دوماً حذف درس به طور کامل فقط به شما ضربه می‌زند. اکثر داوطلبان جدی کنکور زبان سطح انگلیسی‌شان خوب است و نقاط ضعف است که رتبه‌ی بعضی از داوطلبان را پایین می‌آورد.

توصیه ما این است که درس را حذف نکنید بلکه چند مبحث خوب انتخاب کنید و بر آن مسلط شوید. مثلا اگر قسمت ترجمه را  خوب یاد بگیرید می‌توانید به نیمی از سوالات عربی از راه حذف گزینه جواب دهید و این به معنای چند هزار نفر اختلاف رتبه است. شما می‌توانید از منابع مخصوص آموزشی مانند کتاب‌ها یا پکیج‌های آموزشی برای تسلط در کوتاه‌ترین زمان بهره بگیرید.

۳- تکنیک‌های خواندن

  • جهت آمادگی برای کنکور زبان در ۹۰ روز تنها حفظ لغات فایده‌ ندارد و باید لغات را در متن یاد بگیرید. پس تا می‌توانید متن‌های مختلف درسی یا متون مهم کنکوری را بخوانید. اگر متن برای شما دشوار بود سریع به سراغ دیکشنری نروید. زیر چند لغت دردسرساز خط بکشید و حداقل سه لغت را در دیکشنری جستجو کنید. سعی کنید مابقی  متن را با توجه به بافت متوجه شوید. از طرف دیگر آن چند لغت را به خوبی به خاطر می‌سپارید.
  • با خیال آسوده و بدون درنظر گرفتن زمان زبان انگلیسی نخوانید. مثلا شما در کنکور باید به سه ریدینگ طولانی جواب بدهید. از همین الان خود را ملزم کنید با گرفتن وقت متن را بخوانید و جواب دهید. اگر از زمان تعیین شده بیشتر وقت صرف کنید بدانید کل متن را از دست داده‌اید.
  • برای بالا رفتن سطح لغت از جعبه لایتنر یا تکنیک کدگذاری استفاده کنید و هر روز تعدادی از لغات مهم را مرور کنید. روش کدگذاری هم بدین شیوه است. «کارنامه حقیقت به سوی معاد می‌رود» این عبارت سه کتاب معروف سنایی غزنوی به نام حدیقه الحقیقه، سیر العباد الی المعاد و کارنامه بلخ است.

 

مقالات خواندنی: 

کنکور منحصرا زبان و رشته های خوب آن

بهترین مدرس کنکور کیست؟

کنکور زبان و ۴ نکته‌ای که باید دانست

آیا میتونیم از اسفند به خودمون بیایم و تو کنکور ۹۸ نتیجه بگیریم ؟!

فهرست نهایی حذفیات کنکور ۹۸ – نظام جدید

جمع بندی کنکور ۹۸

نکاتی برای موفقیت در جلسه کنکور / مخصوص کنکوری های ۹۸

خواندن برای کنکور در عید

خواندن برای کنکور در عید / مخصوص کنکور ۹۸

 

یک جلسه مشاوره رایگان با دانشجویان پزشکی

ما توی مکتبستان یک تیم بزرگ از دانشجویان پزشکی داریم که میتونیم تا کنکور بهتون برنامه و مشاوره تلفنی بدیم.

برای آشنایی با خدمات ما یک جلسه میتونیم مشاوره رایگان داشته باشیم.

درخواست مشاوره رایگان

مشاوره رایگان

برای دریافت مشاوره تلفنی رایگان، کافیست فرم زیر را پر کنید 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود