Verify settings پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟
خانه » انتخاب رشته » آموزش انتخاب رشته » پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟

یکی از چالش های بزرگ بین کنکوری ها، انتخاب بین رشته پزشکی و دندانپزشکی است. بارها شده است که از ما پرسیده اید : پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ یا اینکه لطفا مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی را به ما بگویید .

بسیاری از کنکوری های عزیز خصوصا با رتبه های سه رقمی و رتبه های چهار رقمی زیر ۲هزار بر روی اینکه از بین رشته های پزشکی و دندانپزشکی کدام را انتخاب کنند دو به شک اند. و اما برای یک انتخاب خوب و درست ما رشته های پزشکی و دندانپزشکی را از چند منظر مقایسه کردیم.

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی
پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر رتبه های قبولی

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر رتبه های قبولی بحث بسیار پرچالشی است و دقیقا نمی توان گفت مثلا فردی با رتبه ۲۳۵ چه رشته و شهری را انتخاب می کند. اما چیزی که درمورد رتبه های تک رقمی و دورقمی وجود دارد این است که در این رتبه ها بیشتر شاهد انتخاب رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران و علوم پزشکی شهید بهشتی و رشته دندانپزشکی شهید بهشتی و تهران توسط داوطلبین هستیم و کلا رتبه های برتر کنکور بیشتر سه رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی را انتخاب می کنند.

در سال های اخیر تمایل به انتخاب رشته دندانپزشکی اندکی افزایش یافته است. معمولا رتبه های قبولی پزشکی و دندانپزشکی دانشگاه های معتبر مثل تهران، شیراز، مشهد، تبریز و اصفهان زیر ۱۵۰۰ کشوری هست و خصوصا دانشکده های دنداپزشکی بدلیل ظرفیت کمترشان نسبت به رشته پزشکی زودتر پر می شوند.

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر واحد های درسی

یکی دیگر از جنبه های بررسی مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی، بررسی حجم درسی این رشته هاست. حجم درس های رشته پزشکی بسیار بالاست و فردی که از درس خواندن لذت می برد و می تواند هر ۷ سال درسی را بصورت مداوم درس بخواند این رشته را انتخاب کند. اما در عوض کسی که می خواهد دوره تحصیلی راحتی را سپری کند، دندانپزشکی را انتخاب کند. کلا رشته پزشکی وجهه علمی بالاتری نسبت دندانپزشکی دارد و در عوض دندانپزشکی رشته پرکتیکال(عملی) است.

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ از نظر ادامه تحصیل

از دیگر جنبه های مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی، بحث ادامه تحصیل است که دغدغه بسیاری از رتبه های برتر است. پزشکی رشته های تخصصی متنوعی دارد و بدلیل درآمد بالای متخصصان، رقابت بر سر کنکور تخصص پزشکی بسیار بالاست. البته رقابت بر سر تخصص های تاپ دندانپزشکی مثل ارتودنسی و جراحی فک و صورت چند رشته دیگر دانشگاه علوم پزشکی تهران هم بالاست اما باز هم به رقابتی که بر سر تخصص پزشکی وجود دارد، نمی رسد. ودلیلش هم منابع بسیار حجیم تخصص پزشکی و هم تعداد بالای شرکت کنندگان آن است.

مقایسه رشته های پزشکی و دندانپزشکی از نظر بازار کار

بازار کار و آینده شغلی هم از دغدغه های اساسی انتخاب رشته های دانشگاهی است. در حد دکتری عمومی بازار کار و درآمد رشته دندانپزشکی از پزشکی بهتر است. درآمد پزشک عمومی محدود به ویزیت مطب و طرح پزشک خانواده است ولی یک دندانپزشک عمومی با مهارت فراوان و حوصله و دقت می تواند به درآمدهای بالایی تا ماهانه ۲۵میلیون هم دست یابد. اما در مورد تخصص شرایط کاملا متفاوت می شود و متخصصان پزشکی بازار کار و درآمد بهتری دارند. البته درآمد یک پزشک و دندانپزشک به علاقه فرد و مهارت و پشتکارش بستگی دارد و حتی ممکن است یک متخصص جراحی قلب از یک دندانپزشک عمومی درآمدش کمتر باشد…

 

پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ از نظر پرستیژ شغلی

یک پزشک عمومی از نظر شغلی پرستیژ بالاتری نسبت به یک دندانپزشک عمومی دارد. البته یک متخصص ارتودنسی و خصوصا یک جراح فک و صورت، که از تخصص های دندانپزشکی است، پرستیژ خوبی(حتی در حد متخصصان پزشکی) دارد.

در آخر، شهر محل زندگی داوطلب هم می تواند در انتخاب رشته وی تاثیر بگذارد. مثال هایی داریم از افراد با رتبه های دورقمی که می توانستند در رشته پزشکی تهران پذیرفته شوند اما مثلا پزشکی مشهد را انتخاب کرده اند به این دلیل که خودشان مشهدی بوده اند یا شهر محل زندگی شان نزدیک مشهد بوده است. این افراد تحصیل در شهر خودشان یا شهرهای نزدیک به محل سکونت شان را به تحصیل در شهرهای دور و تحمل شرایط سخت خوابگاه ترجیح داده اند و این نکته بسیار مهمی است و به داوطلبان عزیز پیشنهاد می شود که حتما شرایط تحصیل در شهر خود و شهرهای دیگر را مدنظر قرار دهند. متاسفانه دانشجویان خوبی با رتبه پایین را سراغ داریم که نتوانستند با شرایط خوابگاه کنار بیایند و از هوش و استعداد خود به خوبی استفاده کنند.

در پایان مقاله مقایسه رشته پزشکی و دندانپزشکی باید این نکته را گوشزد کنیم که انتخاب رشته تاثیر به سزایی در آینده انسان دارد و اگر خدای ناکرده پس از رفتن به دانشگاه اگر به رشته خود علاقه مند نباشیم، تغییر رشته کار بسیار سختی است و ماندن در رشته ای که به آن علاقه نداریم، بر آینده شغلی مان را تاثیر بدی می گذارد.

دو مقاله خارجی : پزشکی / دندانپزشکی

زحمت تهیه این مقاله را یکی از دوستان دندانپزشک عضو مکتبستان کشیده اند. اگر شما هم در مورد موضوع پزشکی بهتر است یا دندانپزشکی ؟ کامنت خاضی دارید لطفا در بخش نظرات برای ما بنویسید.

دانلود رایگان کتاب "۷راز موفقیت در کنکور"

هفت تکنیک قدرتمند که نتیجه کنکور شما را دگرگون می کند !

دانلود کتاب

۲۷ نظرات

 1. با سلام و خسته نباشید من کاردانی برق دارم میخواستم بدونم من میتونم در رشته پزشکی ادامه تحصیل بدم ؟ با تشکر

  ()
 2. سلام ببخشین من امسال پیش تجربی هستم دروس پیش رو می خونم اما دروس پایه رو قرار برا بعد از امتحانات ترم اولم شروع کنم به نظرتون میشه ی دور خوند دروس پایه رو ی دور ،اما با مرور و بازدهی بالا !؟!مرسی اه

  (۰)
 3. راستی یه سوال دیگه..
  با رشته ی پرستاری یه راه هایی هست که میشه بعدش پزشکی خوند.همچین چیزی وجود داره؟
  یعنی اگه من پرستاری دانشگاه تهران یا شهید بهشتی برم یه راهی هست که بعدش وارد دانشجوهای پزشکی بشم؟اگه هست چطوریه؟
  به جز پرستاری رشته ی دیگه ای هم هست که بشه چند سال یه پزشکی ها ملحق شد؟مثل مامایی؟

  (۰)
 4. سلام لطفا توی فایل پی دی اف بزارید مقاله ها رو که واسه دوستانمون هم بفرستیم و بعدا هم روی رایانمون داشته باشیمشون

  (۰)
 5. پزشکی عالیه…بهترین رشته دنیا

  (۲)
 6. سلام من توی یکی از مدارس تبریز درس میخونم پیشم وتجربی….حالا به دلایلی نمیتونم پیش مشاور برم …مدرسمون بدون تدریس مطالب پیش ۱ پیش دو رو شروع کرده و با برنامه ی مدرسه و کلاسا کلا ۳تا برنامه میشه که من به هیچ کدومشون هم نمیرسم موندم این وسط با وجودد اینکه ۲ماه از تعطیلات گذشته ولی من هنوز پایه رو شروع نکردم به نظرتون من مدرسه رو کنار بذارم و قلمچی تابستونم همین طور فقط بشینم با برنامه خودم پایه رو بخونم تو این یه ماه…به نظرتون تو این یه ماه میشه یه پایه مثل دوم رو خوند(ریاضی و فیزیک دوممم خیلی خوبه زیست متوسط شیمی افتضاححححححححح

  (۱)
  • وقت داری عزیزم
   نگران نباش
   با قدرت شروع کن
   دیر نمیشه
   بعدش دوباره تو ایستگاه جبرانی پاییز پایه دوم و پیش یک رو کار میکنی
   تو زمستون پایه سوم و پیش دو رو کار میکنی
   بعد عید هم جمع بندی
   با برنامه کانون پیش برو ضرر نمیکنی اصلا هم نگران نباش وقت زیاد داری

   (۲)
  • سلام.درس خوندن برای کنکور با درس خوندن برای مدرسه فرق داره.و اگه این درساتون خوبه هم باید تست زیادی حل کنید چون مفهومی باید خونده شن.و اینکه فک نمیکنم بشه تو یک ماه بشه درسای دومو ک مهم هم هستن تموم کنی

   (۰)
 7. سلام،یه طوال داشتم ازتون
  کسی که پزشکی یا دندونپزشکی تعهد وزارت بهداشت قزوین قبول میشه،اگه توی دانشگاه خوب درس بخونه و جز نفرات برتر کلاسشون یا دانشگاه بشه،میشه شرایط تعهد برداشته بشه؟مثلا میتونه کنکور تخصص بده؟

  (۴)
 8. نظرتون راجع ب پزشکی بین الملل چیه و چ رتبه ای میخواد؟

  (۵)
 9. خیلی ممنون بابت مطالب خوبتون ^۰^

  (۵)
 10. با سلام
  من یک کنکوری ۹۵ هستم که خیلی از از نتیجه کنکورم راضی نبودم.
  خودم احساس میکنم که بعد از عید رو که تعطیل بودم تازه شدم یه کنکوری واقعی… چون هم ساعت مطالعه ام بیشتر شد هم بازده بیشتر. تازه داشتم میفهمیدم که کنکور یعنی چی….چون طول سال پیش دانشگاهیم عین سال های قبل گذشت:مدرسه…خوندن فقط درس های مدرسه …امتحان مدرسه و… اصلا تا قبل عید پایه کار نکردم
  میخواستم بپرسم اگر من امسال انتخاب رشته کنم (تقریبا همش رو ایده ال بزنم)بعد نتونم رشته خوبی که مد نظرمه بیارم بذارم واسه سال دوم کار درستی هست یا نه؟
  لطفا راهنماییم کنید.ممنون از مکتبستان و دکتر کاویانی عزیز

  (۵)
 11. ممنونم از اطلاعاتی که دادین

  (۵)
 12. اقا من ۲ تا از پسرعموهام و یکی از دخترعموهام تو پزشکی دانشگاه تهران خوندن،هر۳تاشون گفتن به سختی پزشکی نمی ارزه…دندونپزشکی بهترین انتخابه…زودتر تموم میشه..درسا کمتره و عشقو حال بیشتر…زودتر به پول میرسید تو جوونی..کیف دنیا رو میکنید..والا

  (۸)
 13. پزشکی فوق العادس ^____^

  (۹)
 14. سلام دندان پزشک و پزشک عمومی دقیقا به طور عادی و طبق روال چند نیم سال دزس میخونن و چقد طول میکشه تا تموم بشه؟

  (۴)
 15. ولی پزشکی یه چیز دیگه هستش کلا درس رو باید واس درس خوند وگرنه اگه دنبال پول باشه ادم شغل ازاد راحت میشه پول در اورد به جای ۷ سال سختی پزشکی ۳ سال تو بازار سختی میکشی اوضاعت روبه راه میشه

  به امید موافقیتم در کنکور ^___^

  (۷)
  • دقیقا از کدوم شغلا میشه پول دراورد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
   اره درامد ی پیمانکار حرفه ای از صدتا دکتر بیشتره ولی پارتی گردن کلفتش به اونجا رسوندش
   همه از زور بیکاری میان سمت تجربی

   (۰)
   • پیمانکارو با پزشک مقایسه میکنی؟؟؟!!!! درآمد پزشک و شخصیت پزشکو پیمانکار حتی اگه خودشو بکشه و کلی پارتی داشته باشه یک صدمشم نداره

    (۱)
    • شمایی که میگی پیمانکار رو با پزشک مقایسه میکنی و شخصیت پیمانکار یک صدم پزشک نمیشه من از خودم برات میگم بنده فوق لیسانس حقوق بین الملل هستم و پیمانکار پروژه های بزرگ شهرداری تهران ،بدون پارتی از قراردادهای کوچک شروع کردم و الان پیمانکار بزرگی شدم ،در مورد شخصیت باید بگم که هیمن قدر پزشک میاد در منزل و بیماری منو درمان میکنه و همش بهم میگه چشم پس اینقدر پزشکیو بزرگ نبینید در کشور ما فقط طرز فکر مردم اینگونه است اما من که به کشورهای بزرگی سفر کردم مخصوصا کشورهای اروپایی پزشکان حداکثر ۲۰۰ میلیون به پول ما در سال درآمد دارن و تحصیلکرده مدیریت ،حقوق و عمران و سایر رشته های مهندسی هم شخصیت و هم درآمدشون بیشتر ،این کشور بی در و پیکر ماست که شما فکر میکنی شخصیت پزشکا بالاست ،در ضمن اینم بگم من هم برادرم و هم خواهرم پزشک متخصص هستن.

     (۳)
 16. من دندان میخونم کسی سوال داره میتونه بپرس

  (۹)
  • من پشت کنکورم امسال واسه انتخاب رشته بین دندون و پزشکی دو دلم شما از درآمدش راضی هستین؟از شرایط تحصیلی که داشتین؟
   البته من لیسانس مهندسی پزشکی دارم دوباره دارم کنکور میدم
   ممنون میشمژراهنماییم کنید

   (۲)
  • سلام.من نمیدونم ینی نمیتونم بینشون یکی رو انتخاب کنم بعنوان شغل ایندم.دندانپزشکی خوبه چون به نظر من دغدغه هاش کمتر از پزشکیه و درامدشم خوبه ولی خب اون حال و هوای پزشکی و بیمارستان و ….. انتخاب خیلی سختیه

   (۱)
  • سلام
   من کارشناسیم تموم شده و قبلا رشته ریاضی بودم،تازه شروع کردم و میخوام تلاشمو بکنم دندون پزشکی قبول شم ، چطوری و روزی چند ساعت مطالعه کنم؟
   اگه خودم زیست رو بخونم میتونم درصد قابل قبولی کسب کنم؟

   (۰)
 17. سلام به نظر من رشته پزشکی در منطقه های محروم خیلی پر درامدتر از منطقه های پولدار است مثلا در تهران اگر پزشک متخصص هم باشی ولی اسمت جا نیفتاده باشه زیادپول در نمیاری اما درمنطقه های محروم اگه پزشک عمومی هم باشی یه نفر هم به دستت خوب شده باشه ازت تعریف کنه دیگه تمومه فقط باید بشینی پول پارو کنی

  (۵)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دریافت لینک دانلود
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید

مهم نیست هوش شما چقدر است، مهم نیست تا به حال معدلتان چقدر بوده است، ما در این دوره نکاتی را به شما می گوییم که بتوانید بوسیله آن ها با افراد باهوش و درس خوان رقابت کنید.
مشاوره کنکور
بیش از 3 ساعت فیلم و صوت مشاوره کنکور رایگان
این پیشنهاد فقط یک بار ارائه می شود و پیشنهاد می کنیم این فرصت را از دست ندهید
شما فقط یک بار فرصت دریافت این هدیه ردنشدنی را دارید !
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
برای دانلود کافی است ایمیلتان را وارد کنید
هر هفته یک فیلم مشاوره رایگان می خواهید؟

تصویر ثابت